Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Den romského jazyka v Olomouci

12. listopadu 2012
Čtení na 2 minuty

Minulé úterý, tj. 6. listopadu 2012 odpoledne proběhla na nádvoří Ústřední knihovny Univerzity Palackého v Olomouci, tzv. Zbrojnice, Den romského jazyka. Akci připravilo Středisko Khamoro pro etnické menšiny Charity Olomouc, ve spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci.

Studenti školy, kolemjdoucí, známí či příbuzní vystupujících se tak mohli dozvědět zajímavé informace o romském jazyce a kultuře Romů nebo vidět vystoupení několika romských tanečních i hudebních skupin. Program připravený zájmovými kroužky z nízkoprahového zařízení Miriklo, Společenství Romů na Moravě či pořádajícího Střediska Khamoro se líbil a byl odměněn bouřlivým potleskem.

„Pro účastníky byly připraveny informační tematické materiály, mimo jiné s romskou abecedou, romskými recepty, potěšil nás i velký zájem o romské pohádky z Muzea romské kultury v Brně, písničky s notami nebo naše střediskové záložky doplněné užitečným kalendáriem,“ přiblížila průběh připomínky Dne romského jazyka Andrea Koukalová z Charity Olomouc.

Nedílnou součástí programu byl také zajímavý exkurz do historického kontextu Romů v podobě krátké přednášky Mgr. Jaroslava Šotoly z Filozofické fakulty Univerzity Palackého.

Cílem akce bylo představit široké veřejnosti romský jazyk, jeho typické znaky a další kulturní prvky. "Tento svátek jsme se rozhodli slavit proto, abychom veřejnosti přiblížili romskou kulturu a i samotným mladým Romům připomněli jejich jazyk; ti již totiž romsky mluví jen zřídka," připomněla význam akce Jana Březinová z Charity Olomouc.

„Průběh akce naštěstí nezhatilo ani chladné počasí. To vzbuzovalo obavy především u tanečnic z našeho kroužku, ale nakonec vše dobře dopadlo,“ doplnila ještě k průběhu odpoledne Koukalová.

Romština je ndoárijský jazyk indoevropské jazykové rodiny. Bývá řazena do střední podskupiny indoárijských jazyků spolu např. s hindštinou, paňdžábštinou, rádžasthánštinou nebo gudžarátštinou; kontakt s těmito jazyky ovšem ztratila na začátku migrace Romů kolem roku 1000, a vývojově tedy stojí na hranici přechodu k novoindickým jazykům. Samozřejmě souvisí se zastoupením Romů, je tedy nejvíce rožšířena například v zemích střední a východní Evropy, včetně České republiky, Slovenska, Maďarska, Bulharska,ale také v Albánii,Rumunsku, Makedonii, v menší míře také v Kolumbii, Norsku, Švédsku nebo Turecku. Romština má 8 pádů a dva rody (mužský, ženský) Mnoho romských slov je přejatých z jazyků národů, kudy Romové v historii putovali a žili nebo žijí tam usazeně, tedy romština Romů žijících v ČR obsahuje tzv. "čechismy" atd. 

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon