romea - logo
19. dubna 2019 (pátek)
svátek má Rostislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Den romského odboje v Brně připomene i odvahu nájemníků na Kuncovce

16.5.2017 0:02
Romská vlajka
Romská vlajka

Mezinárodní den romského odboje si 16. května poprvé připomenou i obyvatelé Brna scénickým čtením, které propojí historické události s aktuálním děním v Brně. Na povstání Romů v osvětimském koncentračním táboře se doposud vzpomínalo pouze na komorním pietním aktu v Letech u Písku.

DEN ROMSKÉHO ODBOJE V BRNĚ

  • scénické čtení
  • Divadla Feste od 19:00 na Káznici (Bratislavská 68)

V Brně se téma osvětimského povstání propojí s povstáním převážně romských nájemnic z domu na adrese Markéty Kuncové 2 proti praktikám pronajímatele. “S Divadlem Feste jsme připravili scénické čtení, do kterého se zapojí významné brněnské osobnosti,” vysvětluje ředitel Divadla Feste Jiří Honzírek. Text postavený na událostech z roku 1944 a současném dění na “Kuncovce” budou číst osobnosti jako disident Petr Uhl, zastupitel a předseda Výboru pro národnostní menšiny města Brna Martin Freund, ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová nebo ředitel organizace DROM Miroslav Zima.

Společně s Divadlem Feste se na přípravách připomínky tohoto významného dne v Brně podílí také iniciativa Chceme bydlet!, která už přes měsíc bojuje společně s lidmi z Kuncovky za dodržování jejich práv. Majitel domu nájemníkům vypínal elektřinu, za byty ve špatném technickém stavu si účtuje nepřiměřené nájemné a odmítá nájemníkům pouštět teplou vodu.

“Chceme, aby se Den romského odboje slavil v České republice jako živé připomenutí bojů proti útlaku, který může mít různé podoby. Logicky se pro nás nabízela paralela se situací na Kuncovce, kde se chudí romští nájemníci postavili proti praktikám pronajímatele. Postavit se útlaku a vydírání vyžaduje odvahu bez ohledu na konkrétní situaci a každý takový čin je třeba si připomínat,” říká člen iniciativy Chceme bydlet! Jan Milota.

"Holocaust Romů, který si v naší současnosti připomínáme jako rasistickou genocidu, která nesnese žádnou omluvu, se začínala připravovat už kolem poloviny 30. let nejen v Německu, ale i u nás. A když přišla, veřejnost si toho vůbec nevšimla, protože perzekuce Romů navazoval na předchozí veřejné proticikánské nálady, a tak nově už otevřeně rasistický postup veřejnost nerozeznala a odsun cikánů z blízkosti svých bydlišť považovala za jakési pohodlné řešení jejich případných sousedských problémů." vysvětluje Jana Horváthová.

"Ve skutečnosti však byli Romové nejen odsouváni, ale především likvidováni jako skupina, celé jejich rodiny včetně těch nejmenších, ne pro své projevy, ale pro svůj biologický genetický základ, který ohrožoval čistou nordickou rasu. Do Osvětimi byli proto odsunuti i Romové integrovaní, pracující, bezproblémoví. Veřejnost si toho ani nevšimla," upozorňuje Horváthová a dodává: "Povstání Romů v Osvětimi dne 16. 5. bylo jevem zcela ojedinělým, statečným činem, projevem nejen tragické touhy žít v ohrožení pekla, ale také bylo paradoxně iniciováno faktem, že i jedinci z řad nacistického personálu tábora vnímali lidský rozměr Romů a chovali k nim své sympatie."

"Romské povstání v koncentračním táboře v Osvětimi, kdy se Romové vzepřeli a nešli do plynu, je událostí, na niž může být hrdý nejen každý Rom, ale každý člověk, který se postaví proti zlu, a tím se zaslouží o svobodu. Připomínka tohoto odporu je významným prvkem romské emancipace." říká novinář Petr Uhl.

16. Května 1944 mělo být v takzvaném “cikánském rodinném táboře” v Osvětimi zlikvidováno více než šest tisíc romských vězňů. Ti se ale zabarikádovali v barácích a s kameny a nářadím v rukou byli připraveni se bránit. Členové SS s tímto jednáním nepočítali a likvidaci tábora odložili.

Brněnské připomenutí Dne romského odboje začne scénickým čtením Divadla Feste od 19:00 na Káznici (Bratislavská 68). Nad celou akcí přijalo záštitu Muzeum romské kultury.

Přečteno: 1962x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Den romského odboje, Brno, Bydlení, HistorieHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo