romea - logo
20. června 2019 (čtvrtek)
svátek má Květa
Loading
rozšířené vyhledávaní

Den romského odboje v Brně připomene i odvahu nájemníků na Kuncovce

16.5.2017 0:02
Romská vlajka
Romská vlajka

Mezinárodní den romského odboje si 16. května poprvé připomenou i obyvatelé Brna scénickým čtením, které propojí historické události s aktuálním děním v Brně. Na povstání Romů v osvětimském koncentračním táboře se doposud vzpomínalo pouze na komorním pietním aktu v Letech u Písku.

DEN ROMSKÉHO ODBOJE V BRNĚ

  • scénické čtení
  • Divadla Feste od 19:00 na Káznici (Bratislavská 68)

V Brně se téma osvětimského povstání propojí s povstáním převážně romských nájemnic z domu na adrese Markéty Kuncové 2 proti praktikám pronajímatele. “S Divadlem Feste jsme připravili scénické čtení, do kterého se zapojí významné brněnské osobnosti,” vysvětluje ředitel Divadla Feste Jiří Honzírek. Text postavený na událostech z roku 1944 a současném dění na “Kuncovce” budou číst osobnosti jako disident Petr Uhl, zastupitel a předseda Výboru pro národnostní menšiny města Brna Martin Freund, ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová nebo ředitel organizace DROM Miroslav Zima.

Společně s Divadlem Feste se na přípravách připomínky tohoto významného dne v Brně podílí také iniciativa Chceme bydlet!, která už přes měsíc bojuje společně s lidmi z Kuncovky za dodržování jejich práv. Majitel domu nájemníkům vypínal elektřinu, za byty ve špatném technickém stavu si účtuje nepřiměřené nájemné a odmítá nájemníkům pouštět teplou vodu.

“Chceme, aby se Den romského odboje slavil v České republice jako živé připomenutí bojů proti útlaku, který může mít různé podoby. Logicky se pro nás nabízela paralela se situací na Kuncovce, kde se chudí romští nájemníci postavili proti praktikám pronajímatele. Postavit se útlaku a vydírání vyžaduje odvahu bez ohledu na konkrétní situaci a každý takový čin je třeba si připomínat,” říká člen iniciativy Chceme bydlet! Jan Milota.

"Holocaust Romů, který si v naší současnosti připomínáme jako rasistickou genocidu, která nesnese žádnou omluvu, se začínala připravovat už kolem poloviny 30. let nejen v Německu, ale i u nás. A když přišla, veřejnost si toho vůbec nevšimla, protože perzekuce Romů navazoval na předchozí veřejné proticikánské nálady, a tak nově už otevřeně rasistický postup veřejnost nerozeznala a odsun cikánů z blízkosti svých bydlišť považovala za jakési pohodlné řešení jejich případných sousedských problémů." vysvětluje Jana Horváthová.

"Ve skutečnosti však byli Romové nejen odsouváni, ale především likvidováni jako skupina, celé jejich rodiny včetně těch nejmenších, ne pro své projevy, ale pro svůj biologický genetický základ, který ohrožoval čistou nordickou rasu. Do Osvětimi byli proto odsunuti i Romové integrovaní, pracující, bezproblémoví. Veřejnost si toho ani nevšimla," upozorňuje Horváthová a dodává: "Povstání Romů v Osvětimi dne 16. 5. bylo jevem zcela ojedinělým, statečným činem, projevem nejen tragické touhy žít v ohrožení pekla, ale také bylo paradoxně iniciováno faktem, že i jedinci z řad nacistického personálu tábora vnímali lidský rozměr Romů a chovali k nim své sympatie."

"Romské povstání v koncentračním táboře v Osvětimi, kdy se Romové vzepřeli a nešli do plynu, je událostí, na niž může být hrdý nejen každý Rom, ale každý člověk, který se postaví proti zlu, a tím se zaslouží o svobodu. Připomínka tohoto odporu je významným prvkem romské emancipace." říká novinář Petr Uhl.

16. Května 1944 mělo být v takzvaném “cikánském rodinném táboře” v Osvětimi zlikvidováno více než šest tisíc romských vězňů. Ti se ale zabarikádovali v barácích a s kameny a nářadím v rukou byli připraveni se bránit. Členové SS s tímto jednáním nepočítali a likvidaci tábora odložili.

Brněnské připomenutí Dne romského odboje začne scénickým čtením Divadla Feste od 19:00 na Káznici (Bratislavská 68). Nad celou akcí přijalo záštitu Muzeum romské kultury.

Přečteno: 1964x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Den romského odboje, Brno, Bydlení, HistorieHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo