romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Deník.cz: Lidé z Hamilton romské sousedy odmítají

Vyškov, 24.8.2012 9:57, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Ještě přednedávnem bydlela rodina Ferencových v Ivanovicích na Hané. Pak jim však majitel domu, kde měli pronajatý byt, oznámil, že se zadlužil a dům se bude bourat, proto musejí pryč. Teď bydlí ve vyškovských Hamiltonech, jenže sousedům se to nelíbí. A stěžují si na osadním výboru. Reportáž na toto téma přinesl Deník.cz.

Ferencovi měli na vystěhování z Ivanovic tři měsíce. „Ve skutečnosti bylo času méně, protože rodina má malé děti, které od září nastupují normálně do školy, a bylo potřeba situaci vyřešit do té doby. Jejich snacha navíc byla v pokročilém stádiu těhotenství," přiblížila situaci terénní pracovnice společnosti IQ Roma servis Zdenka Jelínková.

Náhradní bydlení pro početnou romskou rodinu se však neshánělo snadno. „Kvůli předsudkům se totiž lidé často zdráhají nabídnout ubytování Romům, to bohužel řešíme pravidelně," poznamenala Jelínková.

Navíc podle Ferencových za vystěhováním vězí hlavně nátlak na majitele domu. „Z několika zdrojů jsem se dozvěděla, že za naším vyhazovem stál nátlak na majitele ze strany vedení města. Lidem vadilo posedávání našich dětí před domem nebo poslech hudby při otevřeném okně," tvrdí Eva Ferencová.

Náhradní bydlení nakonec rodina našla u Věry Georgiové ve vyškovských Hamiltonech. „Rodinu jsem dřív vůbec neznala, až později jsem se dozvěděla, že jejich mladší dcera chodí do školy v Bohdalicích, kde učím. Stanovila jsem proto pevně daný nájem a požadovala kauci dopředu. Na všem jsme se dohodli a vyšli si vstříc," ocenila přístup Ferencových Georgiová.

Rizika spojená s tímto krokem si uvědomovala. „Jednou už jsem v domě jednu romskou rodinu ubytovanou měla a už tehdy to místním vadilo. Můj manžel je Bulhar a přes něj se s rasismem setkávám celý život. Ale nikdy mu neustoupím, a názory některých lidí opravdu nechápu," řekla Georgiová.

Stížnosti na nové nájemníky se začaly objevovat téměř okamžitě. „Začaly se šířit různé historky. Na jednání osadního výboru jsem se například doslechla, že do domu paní Georgiové se má nastěhovat nejméně třicet Romů a prsty v tom má město," řekla předsedkyně hamiltonského osadního výboru Alena Hudcová.

Nikdo kompetentní tuto informaci ovšem nepotvrdil, a tak to Hudcová přestala řešit. „Po čase za mnou ovšem přišel kolega z výboru a řekl mi, že si sousedé přišli stěžovat se stejnou historkou, jaká se předtím donesla ke mně. Ihned jsem kontaktovala místostarostu Vyškova, ten ovšem celou záležitost rezolutně odmítl," sdělila Hudcová.

Dodala, že by se vůbec nedivila, kdyby v dohledné době dokonce vznikla petice požadující odstěhování Ferencových. „A to i přesto, že se nastěhovali 1. srpna a od té doby se u nás vůbec nic špatného nestalo. Sousedy by to mělo uklidňovat, ale zdá se mi, že je to spíš dráždí," podotkla Hudcová. Někteří lidé z Hamilton její názor potvrzují. „Já si myslím to, co všichni ostatní. Ta rodina se sem neměla nikdy nastěhovat. Máme prostě strach z toho, co by se mohlo začít dít," řekla například Ludmila Kupčíková.

Hudcové vadí, že lidé spekulují o možných problémech, ačkoli v současnosti žádné nejsou. „Na barvě pleti mi nezáleží, jde jen o to, aby se spolu lidé naučili komunikovat a žít. Problémy by se měly řešit až ve chvíli, kdy skutečně nastanou, a právě dialogem se jim podle mě dá do značné míry předcházet. Reakce lidí na tuhle situaci tak pro mě byla poslední kapkou, kvůli které jsem se rozhodla odstoupit z funkce předsedkyně osadního výboru," oznámila svůj záměr rezignovat Hudcová.

Podle terénní pracovnice Jelínkové je takové chování bohužel vzácné. „Je chvályhodné, že paní Hudcová dokázala dát lidem rezolutním postojem najevo, že svým chováním ve skutečnosti zesměšňují sami sebe," myslí si Jelínková.

Ferencovi jsou i přes stížnosti sousedů v novém domově spokojení. „Moc se nám tu líbí a jsme za tuto šanci vděční. Jen mě nepřestává trápit postoj vedení Ivanovic, protože svým chováním nás všechny nepřímo označili za nepohodlné a zloděje. A to nás rozhodně netěší," poznamenala Eva Ferencová.

Deník.cz
Přečteno: 2178x
 

Kam dál:

Štítky:  

Soužití, Bydlení, PředsudkyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo