romea - logo
23. ledna 2020 (čtvrtek)
svátek má Zdeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Deník Referendum usiluje o kárné řízení se státní zástupkyní Galkovou. Chrání rasisty a má protiromské předsudky

19.4.2016 15:06
Jedinou dostupnou fotografii JUDr. Galkové je reprodukce z televizního vysílání. S redaktory DR se setkat odmítla. (ZDROJ: Deník referendum)
Jedinou dostupnou fotografii JUDr. Galkové je reprodukce z televizního vysílání. S redaktory DR se setkat odmítla. (ZDROJ: Deník referendum)

Deník Referendum oslovil ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO 2011) s podnětem, ve kterém žádá o zahájení kárného řízení se státní zástupkyní JUDr. Zdeňkou Galkovou. Působení Galkové na Praze 1 je podle redakce DR krajně problematické i proto, že činnost státního zastupitelství má právě zde jasně celorepublikový dopad – jde totiž o obvod s největším počtem politických projevů a veřejných aktivit. Součástí podnětu je seznam hned sedmi možných selhání Galkové ve funkci.

Návrh na zahájení řízení o kárné odpovědnosti státní zástupkyně Galkové má podle Deníku Referendum podat ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Zdeňka Galková je totiž osobně spojená s řadou kauz, v nichž obvodní státní zastupitelství Prahy 1 postupovalo zcela nedůvěryhodně a předsudečně. Redakce DR proto připravila a stručně analyzovala výčet sedmi předpokládaných selhání Galkové a žádá ministra o zjednání nápravy.

Na seznamu diskutabilních profesních aktivit státní zástupkyně Galkové přitom nechybí například ochrana antisemitských projevů slovenského nacionalisty Mariána Magáta, tolerance ke štvavým projevům Adama B. Bartoše a Tomia Okamury během demonstrací s maketami šibenic, využití otevřeně rasistického webu white­media.info jako důkazního prostředku nebo zanícená (a stejně nepodložená) kritika výzkumné zprávy Amnesty International o diskriminaci romských žáků v České republice.

Deník Referendum v podnětu ministrovi upozornil, že společným jmenovatelem přístupu, jakým Galková vyhodnocuje přidělené případy, je především její zjevná předsudečnost a zaujatost. Rozhodování Galkové je podle DR v příkrém rozporu s demokratickými hodnotami a zpronevěřuje se ústavním základům demokratického státu. Kárné provinění přitom zákon definuje jako zaviněné porušení povinností státního zástupce, jímž ohrožuje důvěru v činnost státního zastupitelství či v odbornost jeho postupu, případně snižuje vážnost a důstojnost funkce státního zástupce.

Přečteno: 1600x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soud, Rasismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo