romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Deník Referendum usiluje o kárné řízení se státní zástupkyní Galkovou. Chrání rasisty a má protiromské předsudky

19.4.2016 15:06
Jedinou dostupnou fotografii JUDr. Galkové je reprodukce z televizního vysílání. S redaktory DR se setkat odmítla. (ZDROJ: Deník referendum)
Jedinou dostupnou fotografii JUDr. Galkové je reprodukce z televizního vysílání. S redaktory DR se setkat odmítla. (ZDROJ: Deník referendum)

Deník Referendum oslovil ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO 2011) s podnětem, ve kterém žádá o zahájení kárného řízení se státní zástupkyní JUDr. Zdeňkou Galkovou. Působení Galkové na Praze 1 je podle redakce DR krajně problematické i proto, že činnost státního zastupitelství má právě zde jasně celorepublikový dopad – jde totiž o obvod s největším počtem politických projevů a veřejných aktivit. Součástí podnětu je seznam hned sedmi možných selhání Galkové ve funkci.

Návrh na zahájení řízení o kárné odpovědnosti státní zástupkyně Galkové má podle Deníku Referendum podat ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Zdeňka Galková je totiž osobně spojená s řadou kauz, v nichž obvodní státní zastupitelství Prahy 1 postupovalo zcela nedůvěryhodně a předsudečně. Redakce DR proto připravila a stručně analyzovala výčet sedmi předpokládaných selhání Galkové a žádá ministra o zjednání nápravy.

Na seznamu diskutabilních profesních aktivit státní zástupkyně Galkové přitom nechybí například ochrana antisemitských projevů slovenského nacionalisty Mariána Magáta, tolerance ke štvavým projevům Adama B. Bartoše a Tomia Okamury během demonstrací s maketami šibenic, využití otevřeně rasistického webu white­media.info jako důkazního prostředku nebo zanícená (a stejně nepodložená) kritika výzkumné zprávy Amnesty International o diskriminaci romských žáků v České republice.

Deník Referendum v podnětu ministrovi upozornil, že společným jmenovatelem přístupu, jakým Galková vyhodnocuje přidělené případy, je především její zjevná předsudečnost a zaujatost. Rozhodování Galkové je podle DR v příkrém rozporu s demokratickými hodnotami a zpronevěřuje se ústavním základům demokratického státu. Kárné provinění přitom zákon definuje jako zaviněné porušení povinností státního zástupce, jímž ohrožuje důvěru v činnost státního zastupitelství či v odbornost jeho postupu, případně snižuje vážnost a důstojnost funkce státního zástupce.

Přečteno: 1622x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soud, Rasismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo