romea - logo
19. srpna 2022 (pátek)
svátek má Ludvík

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Deník Referendum usiluje o kárné řízení se státní zástupkyní Galkovou. Chrání rasisty a má protiromské předsudky

19.4.2016 15:06
Jedinou dostupnou fotografii JUDr. Galkové je reprodukce z televizního vysílání. S redaktory DR se setkat odmítla. (ZDROJ: Deník referendum)
Jedinou dostupnou fotografii JUDr. Galkové je reprodukce z televizního vysílání. S redaktory DR se setkat odmítla. (ZDROJ: Deník referendum)

Deník Referendum oslovil ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO 2011) s podnětem, ve kterém žádá o zahájení kárného řízení se státní zástupkyní JUDr. Zdeňkou Galkovou. Působení Galkové na Praze 1 je podle redakce DR krajně problematické i proto, že činnost státního zastupitelství má právě zde jasně celorepublikový dopad – jde totiž o obvod s největším počtem politických projevů a veřejných aktivit. Součástí podnětu je seznam hned sedmi možných selhání Galkové ve funkci.

Návrh na zahájení řízení o kárné odpovědnosti státní zástupkyně Galkové má podle Deníku Referendum podat ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Zdeňka Galková je totiž osobně spojená s řadou kauz, v nichž obvodní státní zastupitelství Prahy 1 postupovalo zcela nedůvěryhodně a předsudečně. Redakce DR proto připravila a stručně analyzovala výčet sedmi předpokládaných selhání Galkové a žádá ministra o zjednání nápravy.

Na seznamu diskutabilních profesních aktivit státní zástupkyně Galkové přitom nechybí například ochrana antisemitských projevů slovenského nacionalisty Mariána Magáta, tolerance ke štvavým projevům Adama B. Bartoše a Tomia Okamury během demonstrací s maketami šibenic, využití otevřeně rasistického webu white­media.info jako důkazního prostředku nebo zanícená (a stejně nepodložená) kritika výzkumné zprávy Amnesty International o diskriminaci romských žáků v České republice.

Deník Referendum v podnětu ministrovi upozornil, že společným jmenovatelem přístupu, jakým Galková vyhodnocuje přidělené případy, je především její zjevná předsudečnost a zaujatost. Rozhodování Galkové je podle DR v příkrém rozporu s demokratickými hodnotami a zpronevěřuje se ústavním základům demokratického státu. Kárné provinění přitom zákon definuje jako zaviněné porušení povinností státního zástupce, jímž ohrožuje důvěru v činnost státního zastupitelství či v odbornost jeho postupu, případně snižuje vážnost a důstojnost funkce státního zástupce.

Přečteno: 1716x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soud, Rasismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo