romea - logo
21. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Běla

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

DeníkN.cz: Podávat trestní oznámení na nenávist na sítích lze už i online. Novinku téměř nikdo nevyužívá

12.6.2020 9:59
Portál občana.
Portál občana.

Nenávistný obsah na internetu je už několik měsíců možné policii hlásit skrze webový Portál občana. Do budoucna by měla být možnost podávat elektronicky i jiná trestní oznámení. Bude však záležet na tom, jak se nová možnost osvědčí. Informuje o tom DeníkN.cz

Portál občana byl poprvé spuštěn před necelými dvěma lety. Zastřešuje služby, které veřejná správa občanům poskytuje elektronicky. Můžete si skrze něj zažádat o údaje z registru obyvatel nebo rejstříku trestů. Od konce února pak nabízí novou možnost: oznamovat nenávistný obsah na internetu. Málokdo o ní ví.

Lidé mají (po přihlášení) na webu k dispozici strukturovaný formulář, který radí, jak správně nenávistný obsah definovat a zařadit. Pomoci jim mají například otázky, proti které skupině obyvatel je nenávistný obsah směřován nebo zdali byl obsah přístupný veřejně, či jen určité skupině osob.

Do budoucna by ministerstvo vnitra chtělo rozšířit možnost podávat trestních oznámení i na další oblasti. Záležet bude na tom, jak se současný stav osvědčí.

Nenávist na internetu je v současnosti rostoucím problémem. Policie ji však podle státních zástupců a odborníků na extremismus stále trestá jen okrajově.

Jakákoli snaha o zlepšení je proto podle specialisty na extremismus z Nejvyššího státního zastupitelství v Brně Jana Laty dobrým krokem. „Každá takováhle aplikace může této věci pomoci. Je třeba ji promyslet, aby nebyla zahlcována nesmysly,“ říká k tomu Lata. Důležité podle něj je, že mnoho lidí může mít nechuť řešit trestní oznámení standardním způsobem. „V tomto směru to může pomoci,“ dodává.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE

fk, DeníkN.cz
Přečteno: 759x
 

Kam dál:

Štítky:  

trestní oznámení, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo