romea - logo
7. prosince 2021 (úterý)
svátek má Ambrož

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

DeníkN.cz: Podávat trestní oznámení na nenávist na sítích lze už i online. Novinku téměř nikdo nevyužívá

12.6.2020 9:59
Portál občana.
Portál občana.

Nenávistný obsah na internetu je už několik měsíců možné policii hlásit skrze webový Portál občana. Do budoucna by měla být možnost podávat elektronicky i jiná trestní oznámení. Bude však záležet na tom, jak se nová možnost osvědčí. Informuje o tom DeníkN.cz

Portál občana byl poprvé spuštěn před necelými dvěma lety. Zastřešuje služby, které veřejná správa občanům poskytuje elektronicky. Můžete si skrze něj zažádat o údaje z registru obyvatel nebo rejstříku trestů. Od konce února pak nabízí novou možnost: oznamovat nenávistný obsah na internetu. Málokdo o ní ví.

Lidé mají (po přihlášení) na webu k dispozici strukturovaný formulář, který radí, jak správně nenávistný obsah definovat a zařadit. Pomoci jim mají například otázky, proti které skupině obyvatel je nenávistný obsah směřován nebo zdali byl obsah přístupný veřejně, či jen určité skupině osob.

Do budoucna by ministerstvo vnitra chtělo rozšířit možnost podávat trestních oznámení i na další oblasti. Záležet bude na tom, jak se současný stav osvědčí.

Nenávist na internetu je v současnosti rostoucím problémem. Policie ji však podle státních zástupců a odborníků na extremismus stále trestá jen okrajově.

Jakákoli snaha o zlepšení je proto podle specialisty na extremismus z Nejvyššího státního zastupitelství v Brně Jana Laty dobrým krokem. „Každá takováhle aplikace může této věci pomoci. Je třeba ji promyslet, aby nebyla zahlcována nesmysly,“ říká k tomu Lata. Důležité podle něj je, že mnoho lidí může mít nechuť řešit trestní oznámení standardním způsobem. „V tomto směru to může pomoci,“ dodává.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE

fk, DeníkN.cz
Přečteno: 820x
 

Kam dál:

Štítky:  

trestní oznámení, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo