romea - logo
30. října 2020 (pátek)
svátek má Tadeáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Desetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56

Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih. Odhodlání ji neopustilo a v 19 letech ihned po maturitě vycestovala do Švýcarska a započala tak svou cestovatelskou dráhu jako au-pair a učitelka. Dodnes stihla navštívit zatím 35 zemí světa.

"Mám ráda děti, jinak bych tuhle práci nemohla dělat. Jednu holčičku jsem měla od miminka a zvládala jsem to, protože každá holka má v sobě základ z vlastní rodiny," říká v Desetiminutovce Lucie Kováčová.

Lucie pochází z Bílovce a jejím strýcem byl nedávno zesnulý slavný „Janko“ Horváth, básník, aktivista a propagátor aktivního užívání romštiny, což mělo pozitivní vliv i na její vztah k romskému jazyku.

Dnes v rodinách mluví hlavně anglicky a německy, ale snaží se ovládat i základy jazyků hostitelských rodin, se kterými žije většinou déle než rok. Doposud cestovala po Asii, Jižní i Severní Americe, Africe, ale i po blízké Evropě. Mezi své zásadní zkušenosti řadí i první cestu do USA, kde pracovala ve státě Connecticut a později i v New Jersey.

"Amerika pro mě byl úplně jiný svět a moje angličtina byla velmi špatná. Cítila jsem se nejistá, ale začátky jsou vždycky těžké. Člověk musí zatnout zuby a jet dál," dodává Lucie ke své první pracovní zkušenosti za oceánem. Mezi její zatím poslední velké zkušenosti patří život v čínském Pekingu, kde vyučovala angličtinu.

"Jako cizinec jste v Číně něco ´wau´. Každý se s vámi chce fotit, protože někteří cizince v životě neviděli," říká v rozhovoru Lucie Kováčová.

Přečteno: 1342x
 

Nepřehlédněte:

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo