romea - logo
6. srpna 2020 (čtvrtek)
svátek má Oldřiška

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Desetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56

Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih. Odhodlání ji neopustilo a v 19 letech ihned po maturitě vycestovala do Švýcarska a započala tak svou cestovatelskou dráhu jako au-pair a učitelka. Dodnes stihla navštívit zatím 35 zemí světa.

"Mám ráda děti, jinak bych tuhle práci nemohla dělat. Jednu holčičku jsem měla od miminka a zvládala jsem to, protože každá holka má v sobě základ z vlastní rodiny," říká v Desetiminutovce Lucie Kováčová.

Lucie pochází z Bílovce a jejím strýcem byl nedávno zesnulý slavný „Janko“ Horváth, básník, aktivista a propagátor aktivního užívání romštiny, což mělo pozitivní vliv i na její vztah k romskému jazyku.

Dnes v rodinách mluví hlavně anglicky a německy, ale snaží se ovládat i základy jazyků hostitelských rodin, se kterými žije většinou déle než rok. Doposud cestovala po Asii, Jižní i Severní Americe, Africe, ale i po blízké Evropě. Mezi své zásadní zkušenosti řadí i první cestu do USA, kde pracovala ve státě Connecticut a později i v New Jersey.

"Amerika pro mě byl úplně jiný svět a moje angličtina byla velmi špatná. Cítila jsem se nejistá, ale začátky jsou vždycky těžké. Člověk musí zatnout zuby a jet dál," dodává Lucie ke své první pracovní zkušenosti za oceánem. Mezi její zatím poslední velké zkušenosti patří život v čínském Pekingu, kde vyučovala angličtinu.

"Jako cizinec jste v Číně něco ´wau´. Každý se s vámi chce fotit, protože někteří cizince v životě neviděli," říká v rozhovoru Lucie Kováčová.

Přečteno: 925x
 

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo