romea - logo
26. ledna 2021 (úterý)
svátek má Zora

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Desetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56

Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih. Odhodlání ji neopustilo a v 19 letech ihned po maturitě vycestovala do Švýcarska a započala tak svou cestovatelskou dráhu jako au-pair a učitelka. Dodnes stihla navštívit zatím 35 zemí světa.

"Mám ráda děti, jinak bych tuhle práci nemohla dělat. Jednu holčičku jsem měla od miminka a zvládala jsem to, protože každá holka má v sobě základ z vlastní rodiny," říká v Desetiminutovce Lucie Kováčová.

Lucie pochází z Bílovce a jejím strýcem byl nedávno zesnulý slavný „Janko“ Horváth, básník, aktivista a propagátor aktivního užívání romštiny, což mělo pozitivní vliv i na její vztah k romskému jazyku.

Dnes v rodinách mluví hlavně anglicky a německy, ale snaží se ovládat i základy jazyků hostitelských rodin, se kterými žije většinou déle než rok. Doposud cestovala po Asii, Jižní i Severní Americe, Africe, ale i po blízké Evropě. Mezi své zásadní zkušenosti řadí i první cestu do USA, kde pracovala ve státě Connecticut a později i v New Jersey.

"Amerika pro mě byl úplně jiný svět a moje angličtina byla velmi špatná. Cítila jsem se nejistá, ale začátky jsou vždycky těžké. Člověk musí zatnout zuby a jet dál," dodává Lucie ke své první pracovní zkušenosti za oceánem. Mezi její zatím poslední velké zkušenosti patří život v čínském Pekingu, kde vyučovala angličtinu.

"Jako cizinec jste v Číně něco ´wau´. Každý se s vámi chce fotit, protože někteří cizince v životě neviděli," říká v rozhovoru Lucie Kováčová.

Přečteno: 1374x
 

Nepřehlédněte:

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo