romea - logo
15. července 2020 (středa)
svátek má Jindřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

Desítky romských vysokoškoláků získaly stipendium od Romského vzdělávacího fondu. Sešly se při slavnostní akci v Praze

Praha, 21.10.2014 16:41, (ROMEA)
Někteří z úspěšných romských vysokoškolských stipendistů z České republiky během slavnostního setkání v Praze (foto: Jana Baudyšová)
Někteří z úspěšných romských vysokoškolských stipendistů z České republiky během slavnostního setkání v Praze (foto: Jana Baudyšová)

Dne 21. 10. 2014 se v Praze uskutečnilo slavnostní setkání romských vysokoškolských studentů, kteří se stali úspěšnými stipendisty Romského vzdělávacího fondu (REF) pro akademický rok 2014/2015. V rámci Romského pamětního univerzitního stipendijního programu (RMUSP), který REF uděluje již desátým rokem, bylo v Česku podpořeno 40 studentů. Od roku 2005 REF podpořil studentská stipendia v mnoha zemích za více než dva miliony eur.

„REF poskytuje čtyři druhy stipendijních programů v 16 zemích. V minulém akademickém roce bylo ve všech stipendijních programech uděleno kolem 1500 stipendií, od založení programu celkem 15 000 stipendií,“ uvedla finanční ředitelka REF Andrea Dörömböző.

Prvotní myšlenkou slavnostního ceremoniálu je ocenění budoucích romských profesionálů za jejich dosavadní úspěchy a zároveň veřejně zdůraznit, že romští studenti mají mít stejné příležitosti ke studiu, kariéře a společenskému postupu jako každý jiný student. V rámci slavnostního setkání mohli stipendisté sdílet zkušenosti a diskutovat se členem Rady REF, mezinárodně uznávaným expertem na mezikulturní komunikaci a lidskoprávním romským aktivistou Williamem Lazarusem Billem, absolventkou romistiky a romskou básnířkou Renatou Berkyovou a aktivistkou za romská práva a práva žen Lucií Horváthovou Fukovou.

FOTOGALERIE

Studenty přišel podpořit také bývalý ministr pro lidská práva, občanský aktivista a hudebník Michael Kocáb, který zdůraznil důležitost vzdělání a přesvědčení, že z negativní spirály, do které se dostane většina Romů v Čechách, je jedinou cestou ven právě vzdělání. Připomenul však, že zároveň s těmito změnami v rámci romské menšiny se musí v mnoha aspektech změnit také smýšlení české většiny a její předsudečný vztah k Romům.

Hlavním cílem stipendijních programů Romského vzdělávacího fondu je podpořit romské studenty ve vysokoškolském vzdělávání, umožnit jim dokončení studia, vytvořit síť romských profesionálů a podpořit romskou inkluzi ve všech aspektech národních vzdělávacích systémů jednotlivých zemí. Koordinátorem stipendijního projektu REF v České republice je ROMEA, o.p.s.

VIDEO

András Nagy, Romský vzdělávací fond
Přečteno: 1980x
 

Kam dál:

Štítky:  

Stipendia, REF, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

o romské stipendium můžou studenti žádat do 17. července 2020

videoVÝZVA PRO ROMSKÉ STUDENTY: Nezapomeňte si podat přihlášku o stipendium organizace ROMEA! Uzávěrka je už v pátek

14.7.2020 14:25
Už jen do pátku 17. července mají studenti středních, vyšších odborných a vysokých škol možnost přihlásit se o stipendium u organizace ROMEA. Do loňského roku ROMEA podporovala stipendii jen studenty středních a vyšších odborných škol. Letošní rok se k těmto studentům přidá celkem 30 vysokoškoláků.
 celý článek

Tomio Okamura (FOTO: Lukáš Houdek)

Facebook si vyšlápl na Tomia Okamuru a jeho hnutí SPD. Ten se hájí s odkazem na ústavu a Listinu základních práv a svobod

14.7.2020 13:37
Facebook pohrozil zrušením stránek hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) i jeho předsedy Tomia Okamury a místopředsedy Radima Fialy. Hnutí to dnes oznámilo v tiskové zprávě, sociální síť podle nich poukazuje na údajné porušování pravidel užívání. Představitelé SPD to odmítají a pokud jejich stránky budou zrušeny, chtějí se bránit u soudu.
 celý článek

Ilustrační foto

Další nebezpečný HOAX! Romové prý mají léky zdarma: Tato lež se šíří už skoro devět let

14.7.2020 11:53
Na Facebooku se opět šíří ničím nepodložená informace, že Romové nemusejí v lékárnách platit za léky, pokud předloží potvrzení ze Sociální pojišťovny. To 
však není pravda, tato dezinformace z roku 2011 byla již mnohokrát vyvrácena.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo