romea - logo
10. prosince 2019 (úterý)
svátek má Julie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Desítky romských vysokoškoláků získaly stipendium od Romského vzdělávacího fondu. Sešly se při slavnostní akci v Praze

Praha, 21.10.2014 16:41, (ROMEA)
Někteří z úspěšných romských vysokoškolských stipendistů z České republiky během slavnostního setkání v Praze (foto: Jana Baudyšová)
Někteří z úspěšných romských vysokoškolských stipendistů z České republiky během slavnostního setkání v Praze (foto: Jana Baudyšová)

Dne 21. 10. 2014 se v Praze uskutečnilo slavnostní setkání romských vysokoškolských studentů, kteří se stali úspěšnými stipendisty Romského vzdělávacího fondu (REF) pro akademický rok 2014/2015. V rámci Romského pamětního univerzitního stipendijního programu (RMUSP), který REF uděluje již desátým rokem, bylo v Česku podpořeno 40 studentů. Od roku 2005 REF podpořil studentská stipendia v mnoha zemích za více než dva miliony eur.

„REF poskytuje čtyři druhy stipendijních programů v 16 zemích. V minulém akademickém roce bylo ve všech stipendijních programech uděleno kolem 1500 stipendií, od založení programu celkem 15 000 stipendií,“ uvedla finanční ředitelka REF Andrea Dörömböző.

Prvotní myšlenkou slavnostního ceremoniálu je ocenění budoucích romských profesionálů za jejich dosavadní úspěchy a zároveň veřejně zdůraznit, že romští studenti mají mít stejné příležitosti ke studiu, kariéře a společenskému postupu jako každý jiný student. V rámci slavnostního setkání mohli stipendisté sdílet zkušenosti a diskutovat se členem Rady REF, mezinárodně uznávaným expertem na mezikulturní komunikaci a lidskoprávním romským aktivistou Williamem Lazarusem Billem, absolventkou romistiky a romskou básnířkou Renatou Berkyovou a aktivistkou za romská práva a práva žen Lucií Horváthovou Fukovou.

FOTOGALERIE

Studenty přišel podpořit také bývalý ministr pro lidská práva, občanský aktivista a hudebník Michael Kocáb, který zdůraznil důležitost vzdělání a přesvědčení, že z negativní spirály, do které se dostane většina Romů v Čechách, je jedinou cestou ven právě vzdělání. Připomenul však, že zároveň s těmito změnami v rámci romské menšiny se musí v mnoha aspektech změnit také smýšlení české většiny a její předsudečný vztah k Romům.

Hlavním cílem stipendijních programů Romského vzdělávacího fondu je podpořit romské studenty ve vysokoškolském vzdělávání, umožnit jim dokončení studia, vytvořit síť romských profesionálů a podpořit romskou inkluzi ve všech aspektech národních vzdělávacích systémů jednotlivých zemí. Koordinátorem stipendijního projektu REF v České republice je ROMEA, o.p.s.

VIDEO

András Nagy, Romský vzdělávací fond
Přečteno: 1967x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Stipendia, REF, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo