romea - logo
28. května 2022 (sobota)
svátek má Vilém

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Děti z varnsdorfských ubytoven navštívily Prahu a romský festival Khamoro

Praha, 4.6.2012 11:48, (ROMEA)
Foto: Iniciativa Nenávist není řešení

Tento víkend více než dvacítka dětí z varnsdorfských ubytoven, které byly cílem loňských nenávistných protiromských pochodů, navštívila Prahu a romský festival Khamoro. Pozvala je Iniciativa Nenávist není řešení, která je během loňských nepokojů na Šluknovsku podporovala. Pořadatelé festivalu dětem vstupenky na galakoncert poskytli zdarma.

V Praze se šly podívat na Václavské náměstí, na „Noc kostelů“, na Pražský hrad a na RefuFest, multietnický festival na Střeleckém ostrově, kde je cizinci prezentující na festivalu své kultury pohostili lahůdkami z celého světa. Děti přespaly na faře. I když pohoštění a ubytování byla více než skromné, děti byly nadšené a snad jim výlet přinesl zážitky na celý život. Vrcholem víkendu byla návštěva galakoncertu romského festivalu Khamoro.

"Je nám ctí uvítat romské děti z Varnsdorfu a doufáme, že i s pomoci zážitků z našeho festivalu překonají posttraumatické stresy, které jim způsobily loňské nenávistné pochody," uvedla producentka festivalu Khamoro Jelena Silajdžić.

„Romské děti z Varnsdorfu byly během loňských anticikánských pochodech vystresovány týden co týden,“ řekl dětský psycholog Miroslav Hudec, člen iniciativy. „Zejména ty nejmenší děti, ve věku jednoho, či dvou let, samozřejmě ještě dobře nechápaly, co vlastně znamená křik davu, přítomnost zásahových jednotek, stovek policistů v okolí jejich domova, či neustálý rachot kroužící helikoptéry, ale minimálně z chování rodičů a dalších dospělých vytuší, že se děje něco nedobrého, něco, čeho je třeba se bát. Z toho může vzniknout vážné dlouhodobé trauma. Proto je dobře nadále s nimi pracovat, aby překonaly svůj často i nevědomý strach z okolí a aby mohli žít jako ostatní."

Díky pomoci města Varnsdorf a za podpory neziskových organizací některé z rodin už opustily ubytovny a v rámci prostupného bydlení znovu žijí mezi ostatními obyvateli města.

Děkujeme všem dárcům a dobrovolníkům, kteří se na akci podíleli. Do budoucna chystáme podobné akce pro chudé děti z dalších romských ghett.

Miroslav Brož, Iniciativa Nenávist není řešení
Přečteno: 924x
 

Kam dál:

Štítky:  

Děti, Khamoro, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo