romea - logo
7. dubna 2020 (úterý)
svátek má Heřman / Hermína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Devadesát asistentů prevence kriminality je v terénu, další přibudou po novém roce

Praha, 13.12.2012 13:47, (ROMEA)
Vedoucí oddělení preventivních programů Mgr. Radek Jiránek předává asistentům prevence kriminality pamětní listy oceňující jejich práci
Vedoucí oddělení preventivních programů Mgr. Radek Jiránek předává asistentům prevence kriminality pamětní listy oceňující jejich práci

Celkem 87 asistentů prevence kriminality působících ve 26 městech České republiky se setkalo ve středu 12. prosince 2012 v budově Ministerstva vnitra s pracovníky odboru prevence kriminality, aby diskutovali o své práci a sdíleli své zkušenosti. Zúčastnili se také zástupci městských policií, Police ČR a samospráv měst, kde se projekt Asistent prevence kriminality realizuje.  

„Projekt Asistent prevence kriminality považuji za jeden z nejúspěšnějších programů, který jsme za posledních 17 let v oblasti prevence kriminality spustili,“ konstatovala ředitelka odboru prevence kriminality MV Jitka Gjuričová a ocenila dosavadní práci, kterou asistenti vykonávají. „Projekt plánujeme v příštím roce rozšířit do Karlových Varů, Svitav, Valašského Meziříčí či Teplé,“ doplnila ředitelka. 

Připomněla, že cílem projektu je nejenom snížení počtu spáchaných trestných činů  přestupků v sociálně vyloučených lokalitách, ale i například udržování veřejného pořádku a prevence sousedských sporů. „Záměrem také je, aby asistenti prevence kriminality získali nové dovednosti a zkušenosti, a zvýšili tak své šance na pracovním trhu,“ vysvětlila ředitelka Gjuričová. Po ukončení projektu mohou podle ní najít uplatnění například u obecní policie i u komerčních bezpečnostních subjektů. 

„Byla nám nabídnuta pomocná ruka, musíme si jí vážit a tvrdě pracovat. Nejdůležitější pro nás je udělat si pořádek hlavně mezi sebou,“ řekl jeden z romských asistentů prevence kriminality Milan Horváth, který působí v Děčíně. Zdůraznil, že je třeba zaměřit se především na děti žijící v sociálně vyloučených lokalitách a přesvědčit je například, aby začaly brát vážně školu. Jejich prostřednictvím je pak možné také pozitivně působit na jejich rodiče.

Neformální, srdečnou diskusi moderoval lektor a supervizor Zdeněk Pankrác, který asistenty provázel odbornou přípravou a všechny je osobně zná. Zazněly v ní spontánní osobní zkušenosti asistentů i jejich mentorů a všechna vystoupení potvrzovala zaujetí a nadšený přístup k této práci. Na závěr setkání dostali přítomní pamětní listy oceňující jejich práci. 

Projekt Asistent prevence kriminality běží po dvou liniích. První, “evropská“ linie je financována z evropských fondů (OPLZZ) a v jejím rámci je od 1. července 2012 zaměstnáno po dobu dvou let 50 asistentů prevence kriminality v 11 lokalitách a třech krajích. Druhá,“národní“ linie je financována ze státního rozpočtu České republiky – Ministerstva vnitra a je součástí Programu prevence kriminality. V jeho rámci působí v současné době 37 asistentů prevence kriminality. 
brf, mvcr.cz
Přečteno: 1235x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Tiskové zprávy, Ministertsvo vnitra, Kriminalita, Asistenti prevence kriminalityHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo