romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Devadesát asistentů prevence kriminality je v terénu, další přibudou po novém roce

Praha, 13.12.2012 13:47, (ROMEA)
Vedoucí oddělení preventivních programů Mgr. Radek Jiránek předává asistentům prevence kriminality pamětní listy oceňující jejich práci
Vedoucí oddělení preventivních programů Mgr. Radek Jiránek předává asistentům prevence kriminality pamětní listy oceňující jejich práci

Celkem 87 asistentů prevence kriminality působících ve 26 městech České republiky se setkalo ve středu 12. prosince 2012 v budově Ministerstva vnitra s pracovníky odboru prevence kriminality, aby diskutovali o své práci a sdíleli své zkušenosti. Zúčastnili se také zástupci městských policií, Police ČR a samospráv měst, kde se projekt Asistent prevence kriminality realizuje.  

„Projekt Asistent prevence kriminality považuji za jeden z nejúspěšnějších programů, který jsme za posledních 17 let v oblasti prevence kriminality spustili,“ konstatovala ředitelka odboru prevence kriminality MV Jitka Gjuričová a ocenila dosavadní práci, kterou asistenti vykonávají. „Projekt plánujeme v příštím roce rozšířit do Karlových Varů, Svitav, Valašského Meziříčí či Teplé,“ doplnila ředitelka. 

Připomněla, že cílem projektu je nejenom snížení počtu spáchaných trestných činů  přestupků v sociálně vyloučených lokalitách, ale i například udržování veřejného pořádku a prevence sousedských sporů. „Záměrem také je, aby asistenti prevence kriminality získali nové dovednosti a zkušenosti, a zvýšili tak své šance na pracovním trhu,“ vysvětlila ředitelka Gjuričová. Po ukončení projektu mohou podle ní najít uplatnění například u obecní policie i u komerčních bezpečnostních subjektů. 

„Byla nám nabídnuta pomocná ruka, musíme si jí vážit a tvrdě pracovat. Nejdůležitější pro nás je udělat si pořádek hlavně mezi sebou,“ řekl jeden z romských asistentů prevence kriminality Milan Horváth, který působí v Děčíně. Zdůraznil, že je třeba zaměřit se především na děti žijící v sociálně vyloučených lokalitách a přesvědčit je například, aby začaly brát vážně školu. Jejich prostřednictvím je pak možné také pozitivně působit na jejich rodiče.

Neformální, srdečnou diskusi moderoval lektor a supervizor Zdeněk Pankrác, který asistenty provázel odbornou přípravou a všechny je osobně zná. Zazněly v ní spontánní osobní zkušenosti asistentů i jejich mentorů a všechna vystoupení potvrzovala zaujetí a nadšený přístup k této práci. Na závěr setkání dostali přítomní pamětní listy oceňující jejich práci. 

Projekt Asistent prevence kriminality běží po dvou liniích. První, “evropská“ linie je financována z evropských fondů (OPLZZ) a v jejím rámci je od 1. července 2012 zaměstnáno po dobu dvou let 50 asistentů prevence kriminality v 11 lokalitách a třech krajích. Druhá,“národní“ linie je financována ze státního rozpočtu České republiky – Ministerstva vnitra a je součástí Programu prevence kriminality. V jeho rámci působí v současné době 37 asistentů prevence kriminality. 
brf, mvcr.cz
Přečteno: 1315x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Tiskové zprávy, Ministertsvo vnitra, Kriminalita, Asistenti prevence kriminalityHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo