romea - logo
25. června 2022 (sobota)
svátek má Ivan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Devět bran: Fedor Gál vyprávěl školákům o židovských osudech ovlivněných nacistickými zvěrstvy

Trutnov, 13.11.2013 13:21, (ROMEA)
Fedor Gál a Rudolf Dzurko v dokumentárním cyklu Příběhy pro Natálku.
Fedor Gál a Rudolf Dzurko v dokumentárním cyklu Příběhy pro Natálku.

Festival česko-německé židovské kultury Devět bran připomíná židovskou minulost. Letos přijel akci aktivně podpořit známý slovenský sociolog a bývalý politik Fedor Gál. Vlastně, kdo jiný by měl vyprávět o židovských osudech ovlivněných nacistickými zvěrstvy, než právě on. Narodil se totiž 20. března 1945 v koncentračním táboře Terezíně, kam byli jeho rodiče deportováni. Informuje o tom server Trutnovinky.cz.

V pátek se snažil oslovit i mladé lidi. Dopoledne například v Koncertní síni Bohuslava Martinů (kde se odehrává většina festivalového programu) besedoval s žáky zdejších škol. A hned na úvod je šokoval. „Židé, kteří přežili válku, o svých zážitcích většinou neradi mluví. Třeba já jsem se až teprve v roce 1994 dozvěděl, že můj otec zemřel v roce 1945 při pochodu smrti,“ řekl Fedor Gál.

Celý život se angažuje na straně lidí, kteří jsou vylučováni z kolektivu, odsouváni na okraj společnosti a věnuje se i romské problematice. „To jsou dnes velmi živé problémy, mnoho lidí si s nimi neví rady, a obecně je nálada spíš zlá,“ vysvětlil organizátor festivalu Tomáš Molnár, proč právě Gála pozval.

Gál ocenil, že v Trutnově se vzpomínkám na židovskou minulost věnuje nejen festival Devět bran, ale i muzeum a další organizace. Pořád je to podle něj málo. „Když mi říkáte, které akce pojednávají o židech, vypadá to jako kdyby Trutnované v jednom šiku zvedli zástavu a šli. Tak to ale nebývá. Co já vím, tak jsou to vždy jeden, dva nebo maximálně tři lidé, kteří jsou ochotni věnovat svoji energii, kapacitu a čas na něco takového. Pravděpodobně takové lidi v Trutnově máte,“ dodal Fedor Gál.

Trutnovinky.cz
Přečteno: 510x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Židé, Antisemitismus, Fedor GálHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo