romea - logo
8. srpna 2022 (pondělí)
svátek má Soběslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dezinformace: Romové se prý z Británie vracejí kvůli zadlužení, tvrdí to web spojený se členem SPD Tomia Okamury. Je to lež

24.4.2020 16:25
Ilustrační FOTO
Ilustrační FOTO

Na webových stránkách Zulice.cz se objevila manipulativní zpráva týkající se návratu českých Romů z Velké Británie. Článek tvrdí, že se do vlasti vrací až 2000 Romů, kteří nemají zajištěné ubytování, práci a nedodržují karanténu. Iniciativa C19 tento článek označila za manipulativní, zkreslující a používající nepravdivé informace. V rámci svého infoservisu na Seznam Zprávách uvádí informace na pravou míru.

Redaktor serveru vytrhl z kontextu informaci o zadluženosti některých lidí v Británii, kterou sdělil Seznam.cz Petr Torák. V původním rozhovoru Torák zadluženost nezmiňuje jako důvod k návratům, nýbrž pouze upozorňuje na to, že se na charitativní organizaci Compas obrací více lidí, kteří se zadlužili kvůli panice z pandemie. Etnicitu těchto lidí vůbec neuvádí, naopak hovoří o nezaměstnaných, samoživitelkách či lidech se zdravotním postižením.

Ani zpráva o tom, že by navrátilci neměli zajištěné bydlení a nedodržovali karanténu se podle iniciativy nezakládá na pravdě. Vladimíru Leškovi z ostravské Asociace romských podnikatelů se naopak podařilo domluvit s Moravskoslezským krajem na testování všech navrátilců, stejně tak jako na ubytování pro ty, kteří by si ho na dobu povinné karantény nedokázali zajistit sami. Většina repatriantů však pobývá u svých rodin. 

Iniciativa dále popírá, že by Romové karanténu nedodržovali, avšak vzhledem k testování stačí navrátilcům počkat 48 hodin do výsledku testů. Zatím nikdo z nich neměl pozitivní výsledky.

Informace o anglicky mluvících Romech pohybujících se po ostravském Kauflandu, která se podle autora článku měla objevit na facebooku, je dle iniciativy nedohledatelná a tudíž ji nelze nijak ověřit.

Server Zulice.cz je nové médium, které vzniklo v dubnu 2020, majitelem serveru je PR agentura Strategic Consulting s.r.o., vydavatelem je její jednatel Jan Čížek a šéfredaktorem její zaměstnanec Martin Dudek. Jan Čížek je členem SPD Tomio Okamury, zajišťuje pro něj mediální práci, pracoval i pro Víta Bártu.

Přečteno: 1638x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Británie, COVID-19, Romové, Zadlužení, Hoax, manipulace, dezinformaceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo