romea - logo
24. října 2020 (sobota)
svátek má Nina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dezinformace: Romové se prý z Británie vracejí kvůli zadlužení, tvrdí to web spojený se členem SPD Tomia Okamury. Je to lež

24.4.2020 16:25
Ilustrační FOTO
Ilustrační FOTO

Na webových stránkách Zulice.cz se objevila manipulativní zpráva týkající se návratu českých Romů z Velké Británie. Článek tvrdí, že se do vlasti vrací až 2000 Romů, kteří nemají zajištěné ubytování, práci a nedodržují karanténu. Iniciativa C19 tento článek označila za manipulativní, zkreslující a používající nepravdivé informace. V rámci svého infoservisu na Seznam Zprávách uvádí informace na pravou míru.

Redaktor serveru vytrhl z kontextu informaci o zadluženosti některých lidí v Británii, kterou sdělil Seznam.cz Petr Torák. V původním rozhovoru Torák zadluženost nezmiňuje jako důvod k návratům, nýbrž pouze upozorňuje na to, že se na charitativní organizaci Compas obrací více lidí, kteří se zadlužili kvůli panice z pandemie. Etnicitu těchto lidí vůbec neuvádí, naopak hovoří o nezaměstnaných, samoživitelkách či lidech se zdravotním postižením.

Ani zpráva o tom, že by navrátilci neměli zajištěné bydlení a nedodržovali karanténu se podle iniciativy nezakládá na pravdě. Vladimíru Leškovi z ostravské Asociace romských podnikatelů se naopak podařilo domluvit s Moravskoslezským krajem na testování všech navrátilců, stejně tak jako na ubytování pro ty, kteří by si ho na dobu povinné karantény nedokázali zajistit sami. Většina repatriantů však pobývá u svých rodin. 

Iniciativa dále popírá, že by Romové karanténu nedodržovali, avšak vzhledem k testování stačí navrátilcům počkat 48 hodin do výsledku testů. Zatím nikdo z nich neměl pozitivní výsledky.

Informace o anglicky mluvících Romech pohybujících se po ostravském Kauflandu, která se podle autora článku měla objevit na facebooku, je dle iniciativy nedohledatelná a tudíž ji nelze nijak ověřit.

Server Zulice.cz je nové médium, které vzniklo v dubnu 2020, majitelem serveru je PR agentura Strategic Consulting s.r.o., vydavatelem je její jednatel Jan Čížek a šéfredaktorem její zaměstnanec Martin Dudek. Jan Čížek je členem SPD Tomio Okamury, zajišťuje pro něj mediální práci, pracoval i pro Víta Bártu.

Přečteno: 1530x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Británie, COVID-19, Romové, Zadlužení, Hoax, manipulace, dezinformaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo