romea - logo
30. května 2020 (sobota)
svátek má Ferdinand
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dezinformace: Romové se prý z Británie vracejí kvůli zadlužení, tvrdí to web spojený se členem SPD Tomia Okamury. Je to lež

24.4.2020 16:25
Ilustrační FOTO
Ilustrační FOTO

Na webových stránkách Zulice.cz se objevila manipulativní zpráva týkající se návratu českých Romů z Velké Británie. Článek tvrdí, že se do vlasti vrací až 2000 Romů, kteří nemají zajištěné ubytování, práci a nedodržují karanténu. Iniciativa C19 tento článek označila za manipulativní, zkreslující a používající nepravdivé informace. V rámci svého infoservisu na Seznam Zprávách uvádí informace na pravou míru.

Redaktor serveru vytrhl z kontextu informaci o zadluženosti některých lidí v Británii, kterou sdělil Seznam.cz Petr Torák. V původním rozhovoru Torák zadluženost nezmiňuje jako důvod k návratům, nýbrž pouze upozorňuje na to, že se na charitativní organizaci Compas obrací více lidí, kteří se zadlužili kvůli panice z pandemie. Etnicitu těchto lidí vůbec neuvádí, naopak hovoří o nezaměstnaných, samoživitelkách či lidech se zdravotním postižením.

Ani zpráva o tom, že by navrátilci neměli zajištěné bydlení a nedodržovali karanténu se podle iniciativy nezakládá na pravdě. Vladimíru Leškovi z ostravské Asociace romských podnikatelů se naopak podařilo domluvit s Moravskoslezským krajem na testování všech navrátilců, stejně tak jako na ubytování pro ty, kteří by si ho na dobu povinné karantény nedokázali zajistit sami. Většina repatriantů však pobývá u svých rodin. 

Iniciativa dále popírá, že by Romové karanténu nedodržovali, avšak vzhledem k testování stačí navrátilcům počkat 48 hodin do výsledku testů. Zatím nikdo z nich neměl pozitivní výsledky.

Informace o anglicky mluvících Romech pohybujících se po ostravském Kauflandu, která se podle autora článku měla objevit na facebooku, je dle iniciativy nedohledatelná a tudíž ji nelze nijak ověřit.

Server Zulice.cz je nové médium, které vzniklo v dubnu 2020, majitelem serveru je PR agentura Strategic Consulting s.r.o., vydavatelem je její jednatel Jan Čížek a šéfredaktorem její zaměstnanec Martin Dudek. Jan Čížek je členem SPD Tomio Okamury, zajišťuje pro něj mediální práci, pracoval i pro Víta Bártu.

Přečteno: 1371x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Británie, COVID-19, Romové, Zadlužení, Hoax, manipulace, dezinformaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo