romea - logo
9. srpna 2020 (neděle)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dezinformace: Romové se prý z Británie vracejí kvůli zadlužení, tvrdí to web spojený se členem SPD Tomia Okamury. Je to lež

24.4.2020 16:25
Ilustrační FOTO
Ilustrační FOTO

Na webových stránkách Zulice.cz se objevila manipulativní zpráva týkající se návratu českých Romů z Velké Británie. Článek tvrdí, že se do vlasti vrací až 2000 Romů, kteří nemají zajištěné ubytování, práci a nedodržují karanténu. Iniciativa C19 tento článek označila za manipulativní, zkreslující a používající nepravdivé informace. V rámci svého infoservisu na Seznam Zprávách uvádí informace na pravou míru.

Redaktor serveru vytrhl z kontextu informaci o zadluženosti některých lidí v Británii, kterou sdělil Seznam.cz Petr Torák. V původním rozhovoru Torák zadluženost nezmiňuje jako důvod k návratům, nýbrž pouze upozorňuje na to, že se na charitativní organizaci Compas obrací více lidí, kteří se zadlužili kvůli panice z pandemie. Etnicitu těchto lidí vůbec neuvádí, naopak hovoří o nezaměstnaných, samoživitelkách či lidech se zdravotním postižením.

Ani zpráva o tom, že by navrátilci neměli zajištěné bydlení a nedodržovali karanténu se podle iniciativy nezakládá na pravdě. Vladimíru Leškovi z ostravské Asociace romských podnikatelů se naopak podařilo domluvit s Moravskoslezským krajem na testování všech navrátilců, stejně tak jako na ubytování pro ty, kteří by si ho na dobu povinné karantény nedokázali zajistit sami. Většina repatriantů však pobývá u svých rodin. 

Iniciativa dále popírá, že by Romové karanténu nedodržovali, avšak vzhledem k testování stačí navrátilcům počkat 48 hodin do výsledku testů. Zatím nikdo z nich neměl pozitivní výsledky.

Informace o anglicky mluvících Romech pohybujících se po ostravském Kauflandu, která se podle autora článku měla objevit na facebooku, je dle iniciativy nedohledatelná a tudíž ji nelze nijak ověřit.

Server Zulice.cz je nové médium, které vzniklo v dubnu 2020, majitelem serveru je PR agentura Strategic Consulting s.r.o., vydavatelem je její jednatel Jan Čížek a šéfredaktorem její zaměstnanec Martin Dudek. Jan Čížek je členem SPD Tomio Okamury, zajišťuje pro něj mediální práci, pracoval i pro Víta Bártu.

Přečteno: 1492x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Británie, COVID-19, Romové, Zadlužení, Hoax, manipulace, dezinformaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo