romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Die Welt: Protiromské pochody se v Česku stávají národním sportem

Berlín, 5.8.2013 12:53, (ROMEA)
Neonacista Pavel Sládek Matějný (v bílém tričku, s megafonem) hlavní organizátor protiromské demonstrace ve Vítkově 3. 8. 2013.
Neonacista Pavel Sládek Matějný (v bílém tričku, s megafonem) hlavní organizátor protiromské demonstrace ve Vítkově 3. 8. 2013.

V Česku eskaluje nenávist vůči Romům a protiromské pochody pravicových radikálů se stávají českým národním sportem. V reakci na víkendový protest extremistů ve Vítkově na Opavsku to dnes napsal německý deník Die Welt. Pozastavuje se zejména nad skutečností, že protiromských demonstrací se stále častěji účastní i běžní obyvatelé a že neonacisté mají pro cesty na své akce k dispozici zvláštní vlaky.

Die Welt ve svém příspěvku přibližuje příběh romské holčičky Natálky z Vítkova, která musela bojovat o život po žhářském útoku pravicových radikálů. "Tento případ otřásl celou zemí. Osud malé dívenky je tak strašný, že i mnoho 'bílých' Čechů, kteří s 'cikány' nemají nic společného, se zamyslelo," připomíná pražský dopisovatel německého listu.

"Časy se ale mění. V sobotu se Vítkov poprvé od té události stal místem pochodu neonacistů. České dráhy nasadily na převoz pravicových extremistů ve vší vážnosti zvláštní vlaky," všímá si Die Welt, podle něhož tak všech 300 neonacistických účastníků demonstrace mohlo cestoval v pohodlí. "Těch neonacistů, kteří již týdny a měsíce jezdí po celé zemi, aby ve Vítkově, ve Šluknovském výběžku, v Duchcově nebo v Českých Budějovicích 'žvanili' o Romech," poznamenává deník.

Prohlášení Českých drah pro server Romea.cz

"Každý platící cestující má nárok a právo na zajištění přepravy. České dráhy nemohou rozhodovat, který cestující smí cestovat, a který již není žádoucí. V případě, že máme ohlášený větší počet cestujících a kapacita pravidelné soupravy by nedostačovala, zajistíme v rámci technologických možností posilu. Takto postupujeme např. při různých kulturních, sportovních a jiných akcích. Posilujeme dopravu i při fotbalových zápasech, vozíme fanoušky. V takových případech, včetně akce ve Vítkově, velmi úzce spolupracujeme s policií při zajištění maximální bezpečnosti a klidu. Jsou připravena bezpečnostní opatření. Odmítnutím nebo nepřihlédnutím k dané situaci by mohlo dojít k případnému vyhrocení. Účastníci na demonstraci přijedou, svoji cestu si vždy najdou. Chceme účinně spolupracovat s policií, která potřebuje mít účastníky co nejvíce pod svojí kontrolou. České dráhy v žádném případě nezlepšují podmínky protirasové akce a rozhodně ji nepodporují. České dráhy jako dopravce na sebe nemohou převzít řešení celospolečenského problému tím, že budou odmítat cestující určitého vyznání, společenského názoru, přístupu," uvedla pro server Romea.cz tisková mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

Policii se podle něj zatím pokaždé podařilo zabránit napadení romských čtvrtí. "Ve večerních zprávách jsou pak pravidelně k vidění strašidelné obrázky násilných střetů o trýzněnou menšinu. To vše uprostřed Evropy. Pochody proti 'cikánům' se v Česku staly svým způsobem 'národním sportem'," konstatuje Die Welt.

"Když neonacisté sedí zpátky ve svých vlacích, vykřikují místní 'bílí' stále ještě protiromská hesla. Normální lidi, důchodci, rodiny s dětmi," pozastavuje se německý list. Zároveň připomíná nedávné varování české kontrarozvědky, že rostoucí počet "normálních" Čechů na neonacistických demonstracích se může stát bezpečnostním problémem země, který může ohrozit demokracii v Česku.

Jako další příklad protiromských nálad v České republice uvádí deník případ Alexandry Kiňové, jež na začátku června přivedla na svět paterčata. "Senzace pro Česko. Kiňová je ale Romka a to mění všechno. 'Schválně' prý rodina zplodila paterčata, 'aby od státu vyrýžovala pořádné přídavky na děti', psalo se na nenávistných internetových fórech. Firma, která rodině darovala kočárek, byla zavalena urážkami," líčí Die Welt.

Jak vážná situace rodiny Alexandry Kiňové je, podle něj dokládá i fakt, že porodnice odvolala plánovanou tiskovou konferenci u příležitosti propuštění své "hvězdné pacientky" a jejích pěti potomků. "Zjevně nechtěla předpokládaným odpůrcům Romů alespoň prozrazovat den stěhování. Vzhledem k současným náladám v Česku moudré rozhodnutí," uzavírá Die Welt.

Přečteno: 1737x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Média, Extremismus, Rasismus, Pochod, Demonstrace, VítkovHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo