romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dienstbier kritizuje spolustraníky, Sobotka vyzval k jednotě, Spolek Idealisté vyjádřil nesouhlas s odvoláním ohrožených ministrů

10.11.2016 19:50
Jiří Dienstbier (FOTO: ROMEA TV)
Jiří Dienstbier (FOTO: ROMEA TV)

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) dnes nebývale ostře kritizoval spolustraníky, kteří podle něj žádají jeho odvolání z vlády. Členové sociální demokracie sdružení v platformě Idealisté.cz se proti změnám ve vládě postavili v prohlášení adresovaném premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), který chce kabinet obměnit do prosince. Premiér vyzval sociální demokracii k jednotě.

Sobotka po neúspěchu sociálních demokratů v říjnových senátních a krajských volbách oznámil, že chystá vyměnit některé ministry ČSSD. Jména zatím neoznámil, média nejčastěji zmiňují právě Dienstbiera, ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka a ministryni práce Michaelu Marksovou. "V ministerské ruské ruletě po mém odvolání volají pučisté z Lán Tejc a Zimola + pražská mafie-pračka peněz Poche a podvodník Březina. Nová krev?" komentoval dnes na twitteru chystanou obměnu Dienstbier.

Poslanec Jeroným Tejc a jihočeský hejtman Jiří Zimola (oba ČSSD) se po volbách v roce 2013 bez Sobotkova vědomí účastnili schůzky u prezidenta Miloše Zemana v Lánech. Pražský zastupitel ČSSD Karel Březina byl odsouzen za neoprávněné pobírání odměn za práci v dozorčí radě pražského Dopravního podniku. Europoslanec ČSSD Miroslav Poche podle serveru Novinky.cz v roce 2010 přiznal, že část apanáže z pražských městských společností odvádí do stranické pokladny skrytě přes prostředníky jako sponzorské dary.

"Přijde mi absurdní, aby mě mistrovali lidé, kteří se sami podíleli na tom, že měla sociální demokracie v posledních volbách slabé výsledky," řekl Dienstbier ČTK. Zimola ale ČTK sdělil, že Dienstbier pouze "slyší trávu růst" a potřebuje ze svého neúspěchu obvinit někoho jiného. "Odvolání Jiřího Dienstbiera je v kompetenci premiéra, s nímž jsem o tom nehovořil," doplnil. "Pana premiéra neřídím. Pan ministr mě přeceňuje," reagoval na Dienstbierovu poznámku na twitteru Tejc.

Znepokojení nad kroky premiéra dnes také vyjádřil sociálnědemokratický spolek Idealisté.cz, u jehož zrodu stál i Dienstbier. Platforma, jejíž členové podpořili Sobotku po takzvaném lánském puči, vnímá plány na výměnu ministrů jako vyvrcholení dlouhodobé krize v sociálnědemokratickém hnutí. "Velmi nás znepokojuje způsob komunikace, neexistence jasné strategie a nevhodné načasování deklarovaných změn," píší Idealisté.cz v prohlášení. Sobotku, který bude na březnovém sjezdu obhajovat funkci předsedy, varovali před ztrátou podpory.

Premiér v reakci na Dienstbierovy výroky vyzval ČSSD k jednotě. "Příští rok nás čeká těžký volební zápas, který určí, zda země půjde cestou oligarchizace, či si udrží demokratické a sociálně odpovědné principy," sdělil ČTK. "Hádky a osočování nám jen ubírají energii, kterou nyní ČSSD potřebuje víc než kdy dříve," dodal.

Sobotka dnes ve Sněmovně uvedl, že změny ve vládě chce provést do začátku prosince. Hodlá se kvůli tomu během dvou týdnů sejít s jednotlivými ministry i s předsedy obou dalších koaličních stran, tedy vicepremiéry Andrejem Babišem (ANO) a Pavlem Bělobrádkem (KDU-ČSL).

Přečteno: 538x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Miloš Zeman, ministr pro lidská práva a rovné příležitosti, ministři, ČSSD, PrahaHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo