romea - logo
20. října 2018 (sobota)
svátek má Vendelín
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dienstbier: Šimáček byl odvolán kvůli chybám ve veřejných zakázkách a špatné komunikaci. Šimáček důvody odmítá.

21.4.2015 14:23, (AKTUALIZOVÁNO 21.4, 17:00)
Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier (FOTO: Repro ČT 24)
Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier (FOTO: Repro ČT 24)

Ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček byl odvolán, protože chyboval v administrativě při veřejných zakázkách a uzavírání smluv. Další důvod byl, že se odmítl bavit se svou nadřízenou Martinou Štěpánkovou o reorganizaci v sekci lidských práv na Úřadu vlády. Uvedl to ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier na mimořádné tiskové konferenci.

Martin Šimáček ještě v průběhu Dienstbierovy tiskové konference rozeslal prohlášení, ve kterém ministrovo vysvětlení odmítá. „Všechny důvody pro odvolání považuji za zástupné, v určitých částech dokonce za lživé, urážlivé mou osobu, ale také mé kolegyně a kolegy a jejich práci v Agentuře. Poškozují dobré jméno Agentury a oslabují ji v očích veřejnosti,“ uvádí v prohlášení.

"Poslední kapkou byla zakázka na nákup televizního vysílacího času v hodnotě 5 milionů korun, kterou ředitel podepsal, přestože věděl, že je potřeba souhlasu vlády," oznámil novinářům Dienstbier.

Podle něj nešlo o ojedinělý případ - Šimáček údajně protizákonně podepsal dodatky k několika smlouvám. Agentura také dostala pokuty v celkové výši přes 700 tisíc korun od finančního úřadu za porušení rozpočtové kázně. Dalším důvodem podle ministra byl fakt, že se Šimáček odmítl bavit se svou nadřízenou o plánované reorganizaci úřadu. "Takovýto postup ve vztahu k přímé nadřízené, která chtěla projednávat podmínky, za jakých by případně mohlo dojít k reorganizaci, aby byla činnost posílena, je mírně řečeno nevhodný," dodal ministr.

Martin Šimáček ve svém prohlášení podrobně jednotlivé body rozebírá a pokud jde například o chyby při veřejných zakázkách a uzavírání smluv, dokládá, že se chyb sice dopustil, ale neúmyslně, sám je také odhalil, ohlásil a pracoval na jejich nápravě. Jeho nadřízení o celé věci navíc po celou dobu věděli.

Otázky novinářů na ministra Dienstbiera v průběhu tiskové konference směřovaly především ke dvěma základním tématům: Jakou má ministerstvo představu o budoucí podobě Agentury pro sociální začleňování? A nestojí za formálními důvody odvolání to, že Šimáček otevřeně kritizoval i vládní politiku a nechoval se jako „klasický úředník“?

Dienstbier i jeho náměstkyně Martina Štěpánková se shodli na tom, že představa o budoucí podobě Agentury není definitivní a že ještě bude diskutována se zaměstnanci. Ministr několikrát zdůraznil, že reorganizace ale rozhodně směřuje k posílení Agentury. Při reorganizaci jde o sladění s nároky nového služebního zákona, posílení Agentury o několik desítek zaměstnanců a užší provázání její agendy s programem Strategie romské integrace.

Jiří Dienstbier také vyloučil, že by za odvoláním stály osobní názorové neshody s Martinem Šimáčkem například pokud jde o novelu školského zákona. Dienstbier tvrdí, že na inkluzi má stejný názor jako Šimáček, ale nesouhlasí s tím, aby státní úředník lobboval na půdě parlamentu proti návrhům vlády. Podle něj Šimáček nerespektoval logická pravidla komunikace.

Pracovníci Agentury už minulý týden ministra vyzvali otevřeným dopisem, aby své stanovisko přehodnotil. Dnes se k nim přidaly organizace jako Člověk v tísni a Liga lidských práv. Dienstbier ale změnu svého rozhodnutí vyloučil.

VIDEO - Záznam celé tiskové konference

Přečteno: 1450x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

Více než osm desítek romských studentů středních a vyšších odborných škol si v pátek 4. 11. 2017 v Praze převzalo stipendia, která jim udělila organizace ROMEA. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM: Slavnostní předávání stipendií pro romské studenty SŠ a VOŠ

19.10.2018 0:37
Přímý přenos z Brožíkova sálu na Staroměstské radnici ze slavnostního setkání romských studentů středních a vyšších odborných škol, kteří se pro tento školní rok stali součástí Romského stipendijního programu. Ten realizuje organizace ROMEA již třetím rokem za podpory dánské nadace Velux, nadace Albatros a dalších podporovatelů. Přímý přenos ze slavnostní akce zajišťuje první romská internetová televize ROMEA TV.
 celý článek

Jedna ze dvou uzavíraných ubytoven v Ústí nad Labem. Ubytovna Modrá. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Výzkum Agentury: Více než 80% rodin z ubytoven se přestěhovalo do běžného bydlení díky mimořádné dávce

16.10.2018 15:58
Víc než čtyři pětiny domácností z ubytoven, které se díky mimořádné dávce na kauci a vybavení mohly přestěhovat do běžného bytu, si bydlení po roce udržely.
 celý článek

Tomio Okamura a koncentrační tábor v Letech u Písku (Koláž: Romea.cz)

Okamura a Rozner se dle policie nedopustili trestného činu, Lety jsou dál "neexistující pseudokoncentrák bez plotu"

16.10.2018 11:39
Výroky předsedy SPD Tomia Okamury a jeho stranického kolegy poslance Miloslava Roznera o romském táboře v Letech u Písku nejsou trestným činem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo