romea - logo
18. července 2018 (středa)
svátek má Drahomíra
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dienstbier: Šimáček byl odvolán kvůli chybám ve veřejných zakázkách a špatné komunikaci. Šimáček důvody odmítá.

21.4.2015 14:23, (AKTUALIZOVÁNO 21.4, 17:00)
Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier (FOTO: Repro ČT 24)
Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier (FOTO: Repro ČT 24)

Ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček byl odvolán, protože chyboval v administrativě při veřejných zakázkách a uzavírání smluv. Další důvod byl, že se odmítl bavit se svou nadřízenou Martinou Štěpánkovou o reorganizaci v sekci lidských práv na Úřadu vlády. Uvedl to ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier na mimořádné tiskové konferenci.

Martin Šimáček ještě v průběhu Dienstbierovy tiskové konference rozeslal prohlášení, ve kterém ministrovo vysvětlení odmítá. „Všechny důvody pro odvolání považuji za zástupné, v určitých částech dokonce za lživé, urážlivé mou osobu, ale také mé kolegyně a kolegy a jejich práci v Agentuře. Poškozují dobré jméno Agentury a oslabují ji v očích veřejnosti,“ uvádí v prohlášení.

"Poslední kapkou byla zakázka na nákup televizního vysílacího času v hodnotě 5 milionů korun, kterou ředitel podepsal, přestože věděl, že je potřeba souhlasu vlády," oznámil novinářům Dienstbier.

Podle něj nešlo o ojedinělý případ - Šimáček údajně protizákonně podepsal dodatky k několika smlouvám. Agentura také dostala pokuty v celkové výši přes 700 tisíc korun od finančního úřadu za porušení rozpočtové kázně. Dalším důvodem podle ministra byl fakt, že se Šimáček odmítl bavit se svou nadřízenou o plánované reorganizaci úřadu. "Takovýto postup ve vztahu k přímé nadřízené, která chtěla projednávat podmínky, za jakých by případně mohlo dojít k reorganizaci, aby byla činnost posílena, je mírně řečeno nevhodný," dodal ministr.

Martin Šimáček ve svém prohlášení podrobně jednotlivé body rozebírá a pokud jde například o chyby při veřejných zakázkách a uzavírání smluv, dokládá, že se chyb sice dopustil, ale neúmyslně, sám je také odhalil, ohlásil a pracoval na jejich nápravě. Jeho nadřízení o celé věci navíc po celou dobu věděli.

Otázky novinářů na ministra Dienstbiera v průběhu tiskové konference směřovaly především ke dvěma základním tématům: Jakou má ministerstvo představu o budoucí podobě Agentury pro sociální začleňování? A nestojí za formálními důvody odvolání to, že Šimáček otevřeně kritizoval i vládní politiku a nechoval se jako „klasický úředník“?

Dienstbier i jeho náměstkyně Martina Štěpánková se shodli na tom, že představa o budoucí podobě Agentury není definitivní a že ještě bude diskutována se zaměstnanci. Ministr několikrát zdůraznil, že reorganizace ale rozhodně směřuje k posílení Agentury. Při reorganizaci jde o sladění s nároky nového služebního zákona, posílení Agentury o několik desítek zaměstnanců a užší provázání její agendy s programem Strategie romské integrace.

Jiří Dienstbier také vyloučil, že by za odvoláním stály osobní názorové neshody s Martinem Šimáčkem například pokud jde o novelu školského zákona. Dienstbier tvrdí, že na inkluzi má stejný názor jako Šimáček, ale nesouhlasí s tím, aby státní úředník lobboval na půdě parlamentu proti návrhům vlády. Podle něj Šimáček nerespektoval logická pravidla komunikace.

Pracovníci Agentury už minulý týden ministra vyzvali otevřeným dopisem, aby své stanovisko přehodnotil. Dnes se k nim přidaly organizace jako Člověk v tísni a Liga lidských práv. Dienstbier ale změnu svého rozhodnutí vyloučil.

VIDEO - Záznam celé tiskové konference

Přečteno: 1447x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

Ostravská osada Bedřiška

Ostravská osada Bedřiška vyhlásila Dva týdny bdělosti. Obyvatelé protestují proti vystěhování

12.7.2018 11:50
V pondělí 9. července zahájili obyvatelé ostravské osady Bedřiška takzvané Dva týdny bdělosti, obávají se totiž o ztrátu svých domovů. Akce s podtitulem Barvy Bedřišky má upozornit na těžkou situaci místních a představit veřejnosti život v osadě, která již dávno není vyloučenou lokalitou. Na programu jsou workshopy pro děti, diskuze, letní kino a koncerty. Kromě samotných obyvatel Bedřišky se do organizace zapojilo místní komunitní centrum vedené organizací Bílý nosorožec, kolektiv Probuď domy, městská galerie Plato ve spolupráci s PAF Olomouc, kino Cineport, literární iniciativa Harakiri Czurakami a další jednotliví aktivisté a podporovatelé Bedřišky.
 celý článek

Mário Bihári ve videoklipu V uličkách (FOTO: Repro Youtube.com)

videoMário Bihari: Jako slepý řídím ve videoklipu kabriolet

10.7.2018 23:28
Mário Bihari se svou kapelou Bachtale Apsa vystoupili na Festivalu Vítání Pražského jara. Během koncertu Mário promluvil o jejich novém videoklipu "V uličkách", který se odehrává na svatbě nevidomých lidí. Videoklip kapela pojala ve vtipném duchu, například Mario Bihari v klipu řídí kabriolet.
 celý článek

Edita Stejskalová (Koláž: Romea.cz)

Edita Stejskalová: OBSE by měla kvůli pogromům na Romy na Ukrajině vytvořit pozorovatelskou misi a dohlížet na vyšetřování

10.7.2018 19:10
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) by se měla začít zabývat útoky na Romy na Ukrajině. Měla by vytvořit pozorovatelskou misi, která by dohlížela nad vyšetřování pogromů na Romy. Vyzvala k tomu politoložka Edita Stejskalová v pořadu Rómské slovo, které vysílá Slovenský rozhlas.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

 

Další články z rubriky..
romea - logo