romea - logo
23. ledna 2018 (úterý)
svátek má Zdeněk
Zprávy e-mailem - Nemáte čas číst naše zprávy každý den? Nechte si posílat souhrn toho nejdůležitějšího tak často, jak  chcete Vy.
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dienstbier: Šimáček byl odvolán kvůli chybám ve veřejných zakázkách a špatné komunikaci. Šimáček důvody odmítá.

21.4.2015 14:23, (AKTUALIZOVÁNO 21.4, 17:00)
Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier (FOTO: Repro ČT 24)
Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier (FOTO: Repro ČT 24)

 

Ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček byl odvolán, protože chyboval v administrativě při veřejných zakázkách a uzavírání smluv. Další důvod byl, že se odmítl bavit se svou nadřízenou Martinou Štěpánkovou o reorganizaci v sekci lidských práv na Úřadu vlády. Uvedl to ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier na mimořádné tiskové konferenci.

Martin Šimáček ještě v průběhu Dienstbierovy tiskové konference rozeslal prohlášení, ve kterém ministrovo vysvětlení odmítá. „Všechny důvody pro odvolání považuji za zástupné, v určitých částech dokonce za lživé, urážlivé mou osobu, ale také mé kolegyně a kolegy a jejich práci v Agentuře. Poškozují dobré jméno Agentury a oslabují ji v očích veřejnosti,“ uvádí v prohlášení.

"Poslední kapkou byla zakázka na nákup televizního vysílacího času v hodnotě 5 milionů korun, kterou ředitel podepsal, přestože věděl, že je potřeba souhlasu vlády," oznámil novinářům Dienstbier.

Podle něj nešlo o ojedinělý případ - Šimáček údajně protizákonně podepsal dodatky k několika smlouvám. Agentura také dostala pokuty v celkové výši přes 700 tisíc korun od finančního úřadu za porušení rozpočtové kázně. Dalším důvodem podle ministra byl fakt, že se Šimáček odmítl bavit se svou nadřízenou o plánované reorganizaci úřadu. "Takovýto postup ve vztahu k přímé nadřízené, která chtěla projednávat podmínky, za jakých by případně mohlo dojít k reorganizaci, aby byla činnost posílena, je mírně řečeno nevhodný," dodal ministr.

Martin Šimáček ve svém prohlášení podrobně jednotlivé body rozebírá a pokud jde například o chyby při veřejných zakázkách a uzavírání smluv, dokládá, že se chyb sice dopustil, ale neúmyslně, sám je také odhalil, ohlásil a pracoval na jejich nápravě. Jeho nadřízení o celé věci navíc po celou dobu věděli.

Otázky novinářů na ministra Dienstbiera v průběhu tiskové konference směřovaly především ke dvěma základním tématům: Jakou má ministerstvo představu o budoucí podobě Agentury pro sociální začleňování? A nestojí za formálními důvody odvolání to, že Šimáček otevřeně kritizoval i vládní politiku a nechoval se jako „klasický úředník“?

Dienstbier i jeho náměstkyně Martina Štěpánková se shodli na tom, že představa o budoucí podobě Agentury není definitivní a že ještě bude diskutována se zaměstnanci. Ministr několikrát zdůraznil, že reorganizace ale rozhodně směřuje k posílení Agentury. Při reorganizaci jde o sladění s nároky nového služebního zákona, posílení Agentury o několik desítek zaměstnanců a užší provázání její agendy s programem Strategie romské integrace.

Jiří Dienstbier také vyloučil, že by za odvoláním stály osobní názorové neshody s Martinem Šimáčkem například pokud jde o novelu školského zákona. Dienstbier tvrdí, že na inkluzi má stejný názor jako Šimáček, ale nesouhlasí s tím, aby státní úředník lobboval na půdě parlamentu proti návrhům vlády. Podle něj Šimáček nerespektoval logická pravidla komunikace.

Pracovníci Agentury už minulý týden ministra vyzvali otevřeným dopisem, aby své stanovisko přehodnotil. Dnes se k nim přidaly organizace jako Člověk v tísni a Liga lidských práv. Dienstbier ale změnu svého rozhodnutí vyloučil.

VIDEO - Záznam celé tiskové konference

Přečteno: 1431x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

VIDEO: Server Romea.cz vyzpovídal napadeného chlapce, jeho matku a svědka incidentu v ústecké MHD

18.1.2018 13:55
Pracovníci serveru Romea.cz hovořili s chlapcem, kterého chtěla revizorka ústeckého dopravního podniku minulý týden násilím vyhodit z ranního spoje do školy. Prostor dostala také matka chlapce a mladík, který incident natočil na telefon. 
 celý článek

Ilustrační FOTO

Policie k případu úmrtí malé Janičky v Sheffieldu: Neexistují žádné podezřelé okolnosti její smrti

12.1.2018 14:45
Podle policejního velitelství v South Yorkshire, které vyšetřuje smrt malé Janičky v Sheffieldu, neexistují žádné podezřelé okolnosti její smrti. Vyplývá to z vyjádření pro server Romea.cz k případu, který mezi Romy na sociálních sítí vyvolal bouřlivou diskuzi.
 celý článek

Revizorka 11. 1. 2018 vyhodila z autobusu romské děti jedoucí do školy do Trmic. Vadilo jí, že měly na zádech batohy (FOTO: Repro Facebook, koláž: Romea.cz)

videoÚstecký dopravní podnik stojí za svou revizorkou, která vyhodila romské děti z autobusu. Uznává ale, že neměla chlapce chytit za ruku

12.1.2018 14:20
Dopravní podnik města Ústí nad Labem uznává (DPMUL), že revizorka v rámci svých pravomocí chlapce neměla chytit za ruku. Vzhledem k tomu, že chlapec měl být k ženě vulgární a měl si odmítnout sundat batoh ze zad, stojí ale dopravní podnik za svou zaměstnankyní. DPMUL to uvádí v dnes zveřejněné tiskové zprávě. Incident se odehrál včera ráno během cesty školáků do trmické základní školy.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

Další články z rubriky..
romea - logo