romea - logo
26. dubna 2018 (čtvrtek)
svátek má Oto
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dienstbier: Šimáček byl odvolán kvůli chybám ve veřejných zakázkách a špatné komunikaci. Šimáček důvody odmítá.

21.4.2015 14:23, (AKTUALIZOVÁNO 21.4, 17:00)
Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier (FOTO: Repro ČT 24)
Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier (FOTO: Repro ČT 24)

Ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček byl odvolán, protože chyboval v administrativě při veřejných zakázkách a uzavírání smluv. Další důvod byl, že se odmítl bavit se svou nadřízenou Martinou Štěpánkovou o reorganizaci v sekci lidských práv na Úřadu vlády. Uvedl to ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier na mimořádné tiskové konferenci.

Martin Šimáček ještě v průběhu Dienstbierovy tiskové konference rozeslal prohlášení, ve kterém ministrovo vysvětlení odmítá. „Všechny důvody pro odvolání považuji za zástupné, v určitých částech dokonce za lživé, urážlivé mou osobu, ale také mé kolegyně a kolegy a jejich práci v Agentuře. Poškozují dobré jméno Agentury a oslabují ji v očích veřejnosti,“ uvádí v prohlášení.

"Poslední kapkou byla zakázka na nákup televizního vysílacího času v hodnotě 5 milionů korun, kterou ředitel podepsal, přestože věděl, že je potřeba souhlasu vlády," oznámil novinářům Dienstbier.

Podle něj nešlo o ojedinělý případ - Šimáček údajně protizákonně podepsal dodatky k několika smlouvám. Agentura také dostala pokuty v celkové výši přes 700 tisíc korun od finančního úřadu za porušení rozpočtové kázně. Dalším důvodem podle ministra byl fakt, že se Šimáček odmítl bavit se svou nadřízenou o plánované reorganizaci úřadu. "Takovýto postup ve vztahu k přímé nadřízené, která chtěla projednávat podmínky, za jakých by případně mohlo dojít k reorganizaci, aby byla činnost posílena, je mírně řečeno nevhodný," dodal ministr.

Martin Šimáček ve svém prohlášení podrobně jednotlivé body rozebírá a pokud jde například o chyby při veřejných zakázkách a uzavírání smluv, dokládá, že se chyb sice dopustil, ale neúmyslně, sám je také odhalil, ohlásil a pracoval na jejich nápravě. Jeho nadřízení o celé věci navíc po celou dobu věděli.

Otázky novinářů na ministra Dienstbiera v průběhu tiskové konference směřovaly především ke dvěma základním tématům: Jakou má ministerstvo představu o budoucí podobě Agentury pro sociální začleňování? A nestojí za formálními důvody odvolání to, že Šimáček otevřeně kritizoval i vládní politiku a nechoval se jako „klasický úředník“?

Dienstbier i jeho náměstkyně Martina Štěpánková se shodli na tom, že představa o budoucí podobě Agentury není definitivní a že ještě bude diskutována se zaměstnanci. Ministr několikrát zdůraznil, že reorganizace ale rozhodně směřuje k posílení Agentury. Při reorganizaci jde o sladění s nároky nového služebního zákona, posílení Agentury o několik desítek zaměstnanců a užší provázání její agendy s programem Strategie romské integrace.

Jiří Dienstbier také vyloučil, že by za odvoláním stály osobní názorové neshody s Martinem Šimáčkem například pokud jde o novelu školského zákona. Dienstbier tvrdí, že na inkluzi má stejný názor jako Šimáček, ale nesouhlasí s tím, aby státní úředník lobboval na půdě parlamentu proti návrhům vlády. Podle něj Šimáček nerespektoval logická pravidla komunikace.

Pracovníci Agentury už minulý týden ministra vyzvali otevřeným dopisem, aby své stanovisko přehodnotil. Dnes se k nim přidaly organizace jako Člověk v tísni a Liga lidských práv. Dienstbier ale změnu svého rozhodnutí vyloučil.

VIDEO - Záznam celé tiskové konference

Přečteno: 1443x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

Malé romské děti se svými rodiči utíkají před neonacisty, kteří 21. 4. 2018 zaútočili na jejich tábor na Ukrajině (FOTO: repro Youtube.com)

videoŠílené video z pogromu na Romy na Ukrajině: Neonacisté vyhánějí malé romské děti, házejí po nich kamení a stříkají slzný plyn

26.4.2018 1:55
Jak již server Romea.cz informoval členové ukrajinské neonacistické organizace C14 v sobotu 21. dubna vypálili tábor, který nedaleko centra Kyjeva vybudovali Romové pocházející převážně ze Zakarpatí. Na internetu se nyní objevily záběry z tohoto pogromu.
 celý článek

Michal Horáček 8. 4. 2018 při oslavách Mezinárodního dne Romů. (FOTO: Archiv Ara Art)

Michal Horáček pro Romea.cz: Je třeba rozšiřovat romskou elitu. Čím více bude doktorů z romské komunity, tím blahodárnější to bude pro všechny

23.4.2018 20:00
Michal Horáček je spisovatel, producent, textař, vystudoval antropologii a stal se jedním z kandidátů na prezidenta. V letošním roce přijal pozvání Ara Artu a promluvil na oslavách Mezinárodního dne Romů v divadle Archa.
 celý článek

Členové ukrajinské krajně pravicové organizace C14 v sobotu 21. dubna podpálili tábor, který nedaleko centra Kyjeva vybudovali Romové pocházející převážně ze Zakarpatí. (FOTO: Facebook/Сергій Мазур)

Ukrajinští pravicoví radikálové zapálili romský tábor v Kyjevě

23.4.2018 16:08
Členové ukrajinské krajně pravicové organizace C14 v sobotu 21. dubna podpálili tábor, který nedaleko centra Kyjeva vybudovali Romové pocházející převážně ze Zakarpatí. Radikální nacionalisté předtím dali obyvatelům tábora ultimátum, aby do soboty lokalitu vyklidili. Pravicoví extremisté teď vyhrožují, že ve žhářských útocích budou pokračovat. Informuje o tom slovenský zpravodajský server Aktuality.sk.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

 

Další články z rubriky..
romea - logo