romea - logo
4. července 2022 (pondělí)
svátek má Prokop

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dienstbier, Valachová, Bělobrádek: Podporujeme snahu vědců mírnit nenávist vůči migrantům

20.8.2015 14:33
Ministryně školství Kateřina Valachová a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (FOTO: facebook Jiřího Dienstbiera)
Ministryně školství Kateřina Valachová a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (FOTO: facebook Jiřího Dienstbiera)

Vedle ministra Jiřího Dienstbiera dnes podpořili snahu vědců mírnit nenávist vůči migrantům také ministryně školství Kateřina Valachová a vicepremiér pro vědu Pavel Bělobrádek. Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu tak učinil již začátkem týdne. Růst nesnášenlivých nálad je podle nich největší hrozbou pro demokracii v České republice, stojí v tiskové zprávě. Valachová je připravena se o výzvě bavit s prezidentem Milošem Zemanem. Ten se již dříve k uprchlíkům z Blízkého východu a Afriky vyjádřil v rozhovoru pro Blesk.cz tak, že "je k nám nikdo nezval".

Všichni tři členové vlády oceňují v tuto chvíli 2541 akademiků, kteří stojí za výzvou proti strachu a lhostejnosti www.vyzvavedcu.cz. Ztotožňují se s argumenty vědců a jejich varováním před zneužíváním tématu migrace populisty a extremisty.

Ministr Jiří Dienstbier před dnešním zasedáním vlády vyzdvihl nutnost poskytování kvalitních informací v souvislosti s uprchlickou vlnou.

„Výzva, aby se poskytovaly kvalitní informace k této situaci, je zcela na místě a může přispět k tomu, aby se strach lidí, který je zcela přirozený, zmenšoval. Vědci a akademičtí pracovníci se zpravidla těší velké důvěře společnosti, a pokud se vzdělaní lidé, o nichž se ví, že jsou velmi dobří v práci s informacemi i v jejich analýze, zapojí do veřejné debaty, může to přispět ke zklidnění situace a k věcné a racionální debatě“, řekl dnes při společném vystoupení pro média před vládou po boku Valachové Jiří Dienstbier. Současně oceňuje odhodlání akademiků nezůstat jen u výzvy, ale pomoci kultivovat veřejný prostor v české společnosti.

Ministryně školství Kateřina Valachová vědce podpořila slovy: „Výzvu vědců velmi vítám, domnívám se, že vláda této otázce věnuje pozornost a mohu ubezpečit jako ministryně školství, že budeme připraveni na to, aby děti měly dostatek informací v rámci vzdělávací soustavy a abychom zajistili účinnost boje s xenofobií tak, aby nehrozila žádná eskalace konfliktů mezi lidmi“, řekla.

"Naprosto se s ní ztotožňuji, myslím, že je hodná podpory," řekl o petici Bělobrádek, který výzvu na internetu podpořil svým podpisem. Připojil se tím k více jak čtyřem tisícům podporovatelů mimo akademickou sféru.

Více něž 2500 akademiků v textu varuje veřejnost před rychlými soudy a manipulativními výroky některých politiků a médií, které vedou k narůstající nenávisti vůči imigrantům. "Růst nesnášenlivých nálad ve společnosti je největší hrozbou pro demokracii v České republice," souhlasil s vědci Dientsbier. "Proti tomu migrační vlna, jejíž bezpečnostní souvislosti nechci zlehčovat, zdaleka takovým nebezpečím není," dodal.

Zemanův postoj k migrantům s výzvou vědců zcela nesouzní. Na začátku srpna v rozhovoru pro Blesk.cz uprchlíkům vzkázal, že je do Česka nikdo nezval. "Pokud se vám to nelíbí, běžte pryč," uvedl počátkem srpna. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v úterý prohlásil, že vědci výzvou k toleranci hloubí příkop mezi takzvanou elitou a českou společností. Prezident petici zatím nekomentoval.

ČTK, TZ Úřadu vlády
Přečteno: 905x
 

Kam dál:

Štítky:  

Petice, Uprchlíci, Xenofobie, Vláda, Věda, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo