romea - logo
25. září 2021 (sobota)
svátek má Zlata

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dienstbier: Zpráva USA o stavu lidských práv v ČR je věcná a korektní

15.4.2016 9:29
Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu
Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu

Zpráva amerického ministerstva zahraničí o stavu lidských práv v České republice je podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) věcná a korektní. V dokumentu, který americký úřad zveřejňuje každoročně, se objevily výhrady vůči situaci Romů a také k výrokům politických představitelů včetně prezidenta Miloše Zemana o migrační krizi. Hrad považuje kritiku od spojenců za zbytečnou.

"Považuji hodnocení České republiky za věcné a korektní. Skutečnosti, které popisuje, jsou mně i vládě známy a snažíme se je řešit," komentoval zprávu Dienstbier. Postavení Romů v Česku se ve zprávě objevilo již několikrát.

"Nutnost řešit postavení Romů ve všech klíčových oblastech života si velmi dobře uvědomujeme. Situaci sledujeme a vyhodnocujeme. V minulém roce vláda schválila mnou předloženou Strategii romské integrace na léta 2015 až 2020, jejímž cílem je zvrátit do roku 2020 negativní trendy ve vývoji situace Romů v ČR. Jde zejména o oblast vzdělávání, zaměstnanosti, bydlení a oblast sociální. Od těch předchozích se strategie odlišuje tím, že se nezaměřuje pouze na situaci Romů ve vyloučených lokalitách, ale vnímá proces integrace jako komplexní soulad potřebných událostí, které musí nastat v celé společnosti na straně menšiny i většiny," uvedl Dienstbier.

Americké ministerstvo zahraničí v dokumentu podobně jako v předchozím roce zmiňuje sporné názory prezidenta Miloše Zemana, jmenovitě pak jeho prohlášení o tom, že muslimští uprchlíci nebudou respektovat místní zákony a zvyklosti a místo nich budou chtít zavést islámské právo šaría. Zpráva také připomíná Zemanovo vystoupení 17. listopadu na Albertově po boku šéfa extremistického Bloku proti islámu Martina Konvičky.

"Co se týče výroků některých politických představitelů, chtěl bych zdůraznit, že slovník nenávisti nemůže ovládnout veřejný prostor," poznamenal k druhému tématu. "Možná si někdo myslí, že vyloučí přeci „jen“ uprchlíky. Ale když začneme jednou někoho vylučovat, tak si buďme jisti, že jednou skupinou to neskončí. Odpověď na strach z uprchlíků je vybudování soudržné společnosti, která nikoho nevylučuje, ani vlastní chudé, ani cizince, kteří tu případně hledají azyl. Odpovědí je budování fungujícího státu, na který se lidé budou moci spolehnout i v případě krize. Pak se nebudou bát, ani když se začne hovořit o přijímání lidí z ciziny," dodal ministr.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček považuje kritiku za zbytečnou. "Budí to dojem, že celá ta pasáž týkající se České republiky byla složena z nějakých zpráv nějakých neziskovek nebo mediálních titulků. Je zcela zbytečné, aby spojenecká země takto postupovala vůči svému spojenci," sdělil ČTK.

Výtky ze strany USA se nelíbí ani předsedovi občanských demokratů Petru Fialovi. "Od našich amerických spojenců bych v soudech vůči ČR uvítal větší zdrženlivost a smysl pro realitu. V poslední době mám pocit, že pokud něco zvyšuje antiamerické nálady ve společnosti, jsou to podobné kritiky a doporučení," míní Fiala.

Přečteno: 3308x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

zpráva, Lidská práva, USA, Jiří Dienstbier, Miloš Zeman, Anticiganismus, Xenofobie, Martin KonvičkaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo