romea - logo
18. února 2020 (úterý)
svátek má Gizela
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dienstbier: Zpráva USA o stavu lidských práv v ČR je věcná a korektní

15.4.2016 9:29
Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu
Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu

Zpráva amerického ministerstva zahraničí o stavu lidských práv v České republice je podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) věcná a korektní. V dokumentu, který americký úřad zveřejňuje každoročně, se objevily výhrady vůči situaci Romů a také k výrokům politických představitelů včetně prezidenta Miloše Zemana o migrační krizi. Hrad považuje kritiku od spojenců za zbytečnou.

"Považuji hodnocení České republiky za věcné a korektní. Skutečnosti, které popisuje, jsou mně i vládě známy a snažíme se je řešit," komentoval zprávu Dienstbier. Postavení Romů v Česku se ve zprávě objevilo již několikrát.

"Nutnost řešit postavení Romů ve všech klíčových oblastech života si velmi dobře uvědomujeme. Situaci sledujeme a vyhodnocujeme. V minulém roce vláda schválila mnou předloženou Strategii romské integrace na léta 2015 až 2020, jejímž cílem je zvrátit do roku 2020 negativní trendy ve vývoji situace Romů v ČR. Jde zejména o oblast vzdělávání, zaměstnanosti, bydlení a oblast sociální. Od těch předchozích se strategie odlišuje tím, že se nezaměřuje pouze na situaci Romů ve vyloučených lokalitách, ale vnímá proces integrace jako komplexní soulad potřebných událostí, které musí nastat v celé společnosti na straně menšiny i většiny," uvedl Dienstbier.

Americké ministerstvo zahraničí v dokumentu podobně jako v předchozím roce zmiňuje sporné názory prezidenta Miloše Zemana, jmenovitě pak jeho prohlášení o tom, že muslimští uprchlíci nebudou respektovat místní zákony a zvyklosti a místo nich budou chtít zavést islámské právo šaría. Zpráva také připomíná Zemanovo vystoupení 17. listopadu na Albertově po boku šéfa extremistického Bloku proti islámu Martina Konvičky.

"Co se týče výroků některých politických představitelů, chtěl bych zdůraznit, že slovník nenávisti nemůže ovládnout veřejný prostor," poznamenal k druhému tématu. "Možná si někdo myslí, že vyloučí přeci „jen“ uprchlíky. Ale když začneme jednou někoho vylučovat, tak si buďme jisti, že jednou skupinou to neskončí. Odpověď na strach z uprchlíků je vybudování soudržné společnosti, která nikoho nevylučuje, ani vlastní chudé, ani cizince, kteří tu případně hledají azyl. Odpovědí je budování fungujícího státu, na který se lidé budou moci spolehnout i v případě krize. Pak se nebudou bát, ani když se začne hovořit o přijímání lidí z ciziny," dodal ministr.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček považuje kritiku za zbytečnou. "Budí to dojem, že celá ta pasáž týkající se České republiky byla složena z nějakých zpráv nějakých neziskovek nebo mediálních titulků. Je zcela zbytečné, aby spojenecká země takto postupovala vůči svému spojenci," sdělil ČTK.

Výtky ze strany USA se nelíbí ani předsedovi občanských demokratů Petru Fialovi. "Od našich amerických spojenců bych v soudech vůči ČR uvítal větší zdrženlivost a smysl pro realitu. V poslední době mám pocit, že pokud něco zvyšuje antiamerické nálady ve společnosti, jsou to podobné kritiky a doporučení," míní Fiala.

Přečteno: 3287x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

zpráva, Lidská práva, USA, Jiří Dienstbier, Miloš Zeman, Anticiganismus, Xenofobie, Martin KonvičkaHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo