romea - logo
22. ledna 2022 (sobota)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Diskriminace na trhu práce: Jiří Dvořák je lépe zaměstnatelný než Demeter Lakatoš

Praha, 21.1.2013 17:13, (ROMEA)
Ilustrační foto: Archiv Romea.cz
Ilustrační foto: Archiv Romea.cz

Dlouhodobě známou skutečnost, že Romové jsou na trhu práce diskriminováni, potvrdil ve své bakalářské práci student VŠE Tomáš Marek.Per Houdek, vedoucí jeho bakalářské práce, o tom napsal v Lidových novinách (Tanec s čísly, LN – Orientace, 19.1.2013) mimo jiné i toto:

"V tuzemských podmínkách uskutečnil podobný diskriminační experiment student VŠE Tomáš Marek, tentokráte na trhu práce. Vytvořil řadu dvojic fiktivních životopisů, které byly identické, vyjma jména osoby v záhlaví. Vyučený kuchař-číšník se základy němčiny, řidičským průkazem a letitou praxí se hlásil na nabídky práce v pohostinství, někdy však jako Demeter Lakatoš a jindy coby Jiří Dvořák. Míra diskriminace dosáhla 77 %, Lakatošovi nepřicházely odpovědi vůbec či mu bylo oznámeno, že místo je obsazeno, zatímco Dvořák dostával pozvánky na interview.

Mít totožné vzdělání, praktické zkušenosti a schopnosti jako Čech nepomůže Romovi k získání práce. Potenciálními zaměstnavateli je i schopný člověk posuzován jako příslušník skupiny, která je jiná, horší. Předsudky převáží a práci nedostane. Statistická diskriminace - lidé posuzují jednotlivost dle obvyklých charakteristik skupiny, k níž náleží – má navíc sebenaplňující se moc. Rom, věda, že i když bude vzdělaný či mít pracovní zkušenosti, dobrou práci nezíská, rezignuje na osobní růst svůj i svých dětí, čímž zapadnou do očekávaného bezperspektivního průměru skupiny. (Ve skutečnosti však diskriminace nejspíše nebude natolik silná, jelikož užitá romská jména byla velmi distinktní, což mohlo zaměstnavatelům signalizovat, že jde o extrémní případy.)"

Uvádí to na své facebookové stránce Agentura pro sociální začleňování. Celou bakalářskou práci si můžete přečíst zde:

JE JIŘÍ DVOŘÁK LÉPE ZAMĚSTNATELNÝ NEŽ DEMETER LAKATOŠ?
Přečteno: 1650x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Diskriminace, PráceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo