romea - logo
2. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Patricie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Diskriminace romských dětí: Evropská komise není spokojena s odpovědí

Brusel, Praha, 15.1.2015 11:17
Muzeum romské kultury - doučování dětí. Foto: agentura Weber Shandwick.
Muzeum romské kultury - doučování dětí. Foto: agentura Weber Shandwick.

Podle aktuálních informací České televize není Evropská komise spokojena s odpovědí vlády ohledně diskriminace romských dětí ve školách v České republice. Oficiální odpověď české vládě dorazí až během několika týdnů. Nicméně už teď se zdá jisté, že bruselští politici považují českou reakci za nedostatečnou hned ve dvou ohledech: Zaprvé naznačuje, že Evropě do této záležitosti nic není. A zadruhé popírá, že by k diskriminaci docházelo.

Evropská komise se na Českou republiku obrátila se žádostí o vysvětlení údajné diskriminace romských dětí letos v září. Česká vláda ve své listopadové odpovědi problém odmítá a tvrdí, že Komise nemá přesné údaje o situaci na českých školách.

Českou republiku dlouhodobě kritizují nevládní organizace, odborníci i mezinárodní instituce za to, že zařazuje příliš mnoho romských dětí do zvláštních škol a že nezajišťuje rovný přístup ke vzdělání. Jedním z přelomových bodů v dlouhodobém sporu na toto téma měl být rozsudek Štrasburského soudu pro lidská práva z roku 2007 v případu „D.H. a ostatní proti České republice.“ Soud tehdy rozhodl, že umístění romských dětí do zvláštní školy bez diagnózy lehkého mentálního postižení je diskriminační.

Situaci se během sedmi let od rozsudku ale nepodařilo zásadně změnit a spor o budoucnost „zvláštních škol“ a diskriminaci romských dětí trvá. Aktuálně se přesouvá na půdu parlamentu, kde se poslanci budou zabývat novelou školského zákona.

Při svém rozhodování o novele budou tedy poslanci pravděpodobně mít k dispozici už i stanovisko Evropské komise.

Přečteno: 1384x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Praktické školy, Diskriminace, Evropská komise, školství, Ministerstvo školstvíHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo