romea - logo
27. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ingrid
Loading
rozšířené vyhledávaní

Diskriminace romských dětí: Evropská komise není spokojena s odpovědí

Brusel, Praha, 15.1.2015 11:17
Muzeum romské kultury - doučování dětí. Foto: agentura Weber Shandwick.
Muzeum romské kultury - doučování dětí. Foto: agentura Weber Shandwick.

Podle aktuálních informací České televize není Evropská komise spokojena s odpovědí vlády ohledně diskriminace romských dětí ve školách v České republice. Oficiální odpověď české vládě dorazí až během několika týdnů. Nicméně už teď se zdá jisté, že bruselští politici považují českou reakci za nedostatečnou hned ve dvou ohledech: Zaprvé naznačuje, že Evropě do této záležitosti nic není. A zadruhé popírá, že by k diskriminaci docházelo.

Evropská komise se na Českou republiku obrátila se žádostí o vysvětlení údajné diskriminace romských dětí letos v září. Česká vláda ve své listopadové odpovědi problém odmítá a tvrdí, že Komise nemá přesné údaje o situaci na českých školách.

Českou republiku dlouhodobě kritizují nevládní organizace, odborníci i mezinárodní instituce za to, že zařazuje příliš mnoho romských dětí do zvláštních škol a že nezajišťuje rovný přístup ke vzdělání. Jedním z přelomových bodů v dlouhodobém sporu na toto téma měl být rozsudek Štrasburského soudu pro lidská práva z roku 2007 v případu „D.H. a ostatní proti České republice.“ Soud tehdy rozhodl, že umístění romských dětí do zvláštní školy bez diagnózy lehkého mentálního postižení je diskriminační.

Situaci se během sedmi let od rozsudku ale nepodařilo zásadně změnit a spor o budoucnost „zvláštních škol“ a diskriminaci romských dětí trvá. Aktuálně se přesouvá na půdu parlamentu, kde se poslanci budou zabývat novelou školského zákona.

Při svém rozhodování o novele budou tedy poslanci pravděpodobně mít k dispozici už i stanovisko Evropské komise.

Přečteno: 1377x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Praktické školy, Diskriminace, Evropská komise, školství, Ministerstvo školstvíHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo