romea - logo
8. dubna 2020 (středa)
svátek má Ema
Loading
rozšířené vyhledávaní

Diskriminace romských dětí: Evropská komise není spokojena s odpovědí

Brusel, Praha, 15.1.2015 11:17
Muzeum romské kultury - doučování dětí. Foto: agentura Weber Shandwick.
Muzeum romské kultury - doučování dětí. Foto: agentura Weber Shandwick.

Podle aktuálních informací České televize není Evropská komise spokojena s odpovědí vlády ohledně diskriminace romských dětí ve školách v České republice. Oficiální odpověď české vládě dorazí až během několika týdnů. Nicméně už teď se zdá jisté, že bruselští politici považují českou reakci za nedostatečnou hned ve dvou ohledech: Zaprvé naznačuje, že Evropě do této záležitosti nic není. A zadruhé popírá, že by k diskriminaci docházelo.

Evropská komise se na Českou republiku obrátila se žádostí o vysvětlení údajné diskriminace romských dětí letos v září. Česká vláda ve své listopadové odpovědi problém odmítá a tvrdí, že Komise nemá přesné údaje o situaci na českých školách.

Českou republiku dlouhodobě kritizují nevládní organizace, odborníci i mezinárodní instituce za to, že zařazuje příliš mnoho romských dětí do zvláštních škol a že nezajišťuje rovný přístup ke vzdělání. Jedním z přelomových bodů v dlouhodobém sporu na toto téma měl být rozsudek Štrasburského soudu pro lidská práva z roku 2007 v případu „D.H. a ostatní proti České republice.“ Soud tehdy rozhodl, že umístění romských dětí do zvláštní školy bez diagnózy lehkého mentálního postižení je diskriminační.

Situaci se během sedmi let od rozsudku ale nepodařilo zásadně změnit a spor o budoucnost „zvláštních škol“ a diskriminaci romských dětí trvá. Aktuálně se přesouvá na půdu parlamentu, kde se poslanci budou zabývat novelou školského zákona.

Při svém rozhodování o novele budou tedy poslanci pravděpodobně mít k dispozici už i stanovisko Evropské komise.

Přečteno: 1384x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Praktické školy, Diskriminace, Evropská komise, školství, Ministerstvo školstvíHLAVNÍ ZPRÁVY

Vladimír Leško v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoVladimír Leško: Z Velké Británie se vracejí na Ostravsko desítky Romů, budou testováni na COVID-19, ale nejen oni

6.4.2020 20:34
Přinášíme vám rozhovor s Vladimírem Leškem, který je aktuálně v kontaktu se zástupci Moravskoslezského kraje a snaží se jim pomoci se zmapováním situace týkající se rodin vracejících se z Anglie.
 celý článek

Testování v romských osadách na onemocnění COVID-19 (FOTO: Ministerstvo obrany SR)

Testování v romských komunitách potvrdilo Covid 19 v Richnavě

6.4.2020 16:29
Nakažený novým koronavirem je i muž z obce Richnava, který má trvalé bydliště v Žehře. Onemocnění Covid 19 se potvrdilo v rámci pilotního testování obyvatel v romských komunitách. TASR to potvrdila Renáta Hudáková z Regionálního úřadu veřejného zdravotnictví (RÚVZ) se sídlem ve Spišské Nové Vsi.
 celý článek

Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí, 6. 4. 20020 při rozhovoru pro ROMEA TV (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

videoJana Maláčová pro ROMEA TV: Klíčovou prioritou je zabránit masové nezaměstnanosti

6.4.2020 12:51
Firmy, na které dopadla nařízená omezení kvůli koronaviru a požádají o kurzarbeit, by mohly dostat příspěvky od státu na mzdy do několika dnů. Žádosti o peníze je možné podávat elektronicky na webu www.uradprace.cz od dnešních 12:00. O přesné částky pak mohou zaměstnavatelé začít žádat od středy. Novinářům to dnes při představení kurzarbeitového programu Antivirus řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Pro ROMEA TV Maláčová uvedla, že klíčovou prioritou je nyní zabránit masové nezaměstnanosti.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo