romea - logo
25. května 2020 (pondělí)
svátek má Viola
Loading
rozšířené vyhledávaní

Diskuse o uprchlících na webu: „Verbež, negři, opice, horda...“

29.7.2015 15:35
Ilustrační grafika: Hatefree.cz
Ilustrační grafika: Hatefree.cz

Tři čtvrtiny příspěvků, které se na internetu či sociálních sítích týkají běženců, jsou negativní. Jen čtvrtina ze 147.000 příspěvků v květnu a červnu byla k uprchlíkům vstřícná. Vyplývá to z analýzy internetových diskusí, kterou vypracovala společnost Yeseter Now pro Hate Free Culture. Analýza zkoumá také roli médií a politických prohlášení.

Pocit ohrožení

Výsledky ukázaly, že 30 procent diskutujících se nezatěžuje podrobnostmi a má tendenci "házet do jednoho pytle" imigranty z Afriky a Blízkého východu. Dalších 45 procent zdůrazňuje rozdíl mezi uprchlíkem z válečné oblasti a ekonomickou migrací. Podle společnosti Yeseter Now je to částečně i proto, aby je nebylo možné označit za rasisty. Pouze čtvrtina diskutujících je bez předsudků vůči imigrantům, nebo programově odsuzuje rasismus.

Lidé v příspěvcích nejčastěji označují uprchlíky za "verbež, hordu, negry či opice". Objevují se i negativní výrazy jako "barbaři, svoloč a chátra".

Podle výsledků analýzy vyvolala uprchlická vlna na českém webu stejně nebývalý objem negativní komunikace jako například lednové atentáty v pařížské redakci Charlie Hebdo. "Z pohledu internetového buzzu (rozruchu) lze konstatovat, že běženci nastolili společné téma, ke kterému se mají Češi potřebu vyjadřovat, protože se cítí ohroženi, a to nejen dnes, ale především do budoucna," píše Yeseter Now.

Média

Mainstreamová média se podle analýzy „až na výjimky příliš nesnaží kultivovat veřejný diskurz, ale spíše podporují panické reakce. Je to začarovaný kruh - čím víc se o tom píše, tím větší hysterie mezi lidmi, tím více prokliků a čtenost jde nahoru. Hlavně množstvím článků a snahou udělat příběh z každé banality stran migrantů, takže čtenáři musejí mít pocit, že se neděje nic jiného, než že se na nás řítí hordy Somálců.“

Analýza se zmiňuje také o blogerech, zejména o těch ze serveru iDNES.cz. „Například na iDnes.cz: Gardavský, Rogozov, Hrindová, Konvička, Lhoťan, Vojteková a další – kteří přebíráním a zveřejňováním povětšinou různých hoaxů jednoznačně porušují místní kodex blogera, ale přesto zde publikují.“

Největší nenávist stále vůči Romům

„Tři čtvrtiny imigrantského buzzu jsou negativní. Lze říci až velmi negativní. V takových příspěvcích se to negry a opicemi jenom hemží. Nejvyšší míru negativních nálad ale na internetu stále a dlouhodobě nesou Romové, kterých se na rozdíl od běženců nebo muslimů málokdo zastane,“ uvádí analýza.

Podle ní se opět potvrzuje, „pravidlo, že pokud dojde k nárůstu nenávisti proti jedné konkrétní skupině, svezou se s ní i další skupiny s podobným potenciálem k nenávisti ze strany veřejnosti.“ Nenávist vůči uprchlíkům a muslimům je sice na webu momentálně intenzivnější, průběžně, ale spolu s ní stoupá i nenávist vůči Romům.

Politici – Zeman jako Okamura a Konvička

„Všichni čeští představitelé unisono hovoří (více či méně skrytě) o reexportu problému imigrace do Afriky, na Blízký východ nebo do západní Evropy. Úplně chybí snaha o vysvětlování a zklidňování této složité mezinárodní situace. Současný stav podle nich rovněž nelze srovnávat s emigračními vlnami ze socialistického Československa, protože od nás odcházeli pouze výjimeční jedinci, kteří byli pro hostitelské země vždy přínosem,“ uvádí analýza.

Podle ní není patrný rozdíl mezi názory prezidenta a třeba Tomio Okamury nebo Martina Konvičky: „Často to vypadá tak, že tuzemští politici se pouze snaží zachytit signály přicházející z většinové veřejnosti a svézt se pak na vlně jejich nálad, zejména za účelem svých vlastních politických cílů a ambicí. Xenofobní šíření extrémních protimuslimských nálad od politiků typu Tomia Okamury nebo aktivisty Martina Konvičky se však bohužel nijak neliší od názorů hlavy státu. Těmto patří i nejvyšší objem komunikace – s jedinou výjimkou předsedy vlády. Velmi překvapuje i vysoký objem diskuzí kolem postavy Adama Bartoše, člověka, který popírá holocaust, vede seznamy židů a USA považuje za příčinu veškerého zla.“

Přečteno: 2108x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

uprchlík, Migrace, Hoax, Xenofobie, NenávistHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo