romea - logo
27. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ingrid
Loading
rozšířené vyhledávaní

Diskuse o uprchlících na webu: „Verbež, negři, opice, horda...“

29.7.2015 15:35
Ilustrační grafika: Hatefree.cz
Ilustrační grafika: Hatefree.cz

Tři čtvrtiny příspěvků, které se na internetu či sociálních sítích týkají běženců, jsou negativní. Jen čtvrtina ze 147.000 příspěvků v květnu a červnu byla k uprchlíkům vstřícná. Vyplývá to z analýzy internetových diskusí, kterou vypracovala společnost Yeseter Now pro Hate Free Culture. Analýza zkoumá také roli médií a politických prohlášení.

Pocit ohrožení

Výsledky ukázaly, že 30 procent diskutujících se nezatěžuje podrobnostmi a má tendenci "házet do jednoho pytle" imigranty z Afriky a Blízkého východu. Dalších 45 procent zdůrazňuje rozdíl mezi uprchlíkem z válečné oblasti a ekonomickou migrací. Podle společnosti Yeseter Now je to částečně i proto, aby je nebylo možné označit za rasisty. Pouze čtvrtina diskutujících je bez předsudků vůči imigrantům, nebo programově odsuzuje rasismus.

Lidé v příspěvcích nejčastěji označují uprchlíky za "verbež, hordu, negry či opice". Objevují se i negativní výrazy jako "barbaři, svoloč a chátra".

Podle výsledků analýzy vyvolala uprchlická vlna na českém webu stejně nebývalý objem negativní komunikace jako například lednové atentáty v pařížské redakci Charlie Hebdo. "Z pohledu internetového buzzu (rozruchu) lze konstatovat, že běženci nastolili společné téma, ke kterému se mají Češi potřebu vyjadřovat, protože se cítí ohroženi, a to nejen dnes, ale především do budoucna," píše Yeseter Now.

Média

Mainstreamová média se podle analýzy „až na výjimky příliš nesnaží kultivovat veřejný diskurz, ale spíše podporují panické reakce. Je to začarovaný kruh - čím víc se o tom píše, tím větší hysterie mezi lidmi, tím více prokliků a čtenost jde nahoru. Hlavně množstvím článků a snahou udělat příběh z každé banality stran migrantů, takže čtenáři musejí mít pocit, že se neděje nic jiného, než že se na nás řítí hordy Somálců.“

Analýza se zmiňuje také o blogerech, zejména o těch ze serveru iDNES.cz. „Například na iDnes.cz: Gardavský, Rogozov, Hrindová, Konvička, Lhoťan, Vojteková a další – kteří přebíráním a zveřejňováním povětšinou různých hoaxů jednoznačně porušují místní kodex blogera, ale přesto zde publikují.“

Největší nenávist stále vůči Romům

„Tři čtvrtiny imigrantského buzzu jsou negativní. Lze říci až velmi negativní. V takových příspěvcích se to negry a opicemi jenom hemží. Nejvyšší míru negativních nálad ale na internetu stále a dlouhodobě nesou Romové, kterých se na rozdíl od běženců nebo muslimů málokdo zastane,“ uvádí analýza.

Podle ní se opět potvrzuje, „pravidlo, že pokud dojde k nárůstu nenávisti proti jedné konkrétní skupině, svezou se s ní i další skupiny s podobným potenciálem k nenávisti ze strany veřejnosti.“ Nenávist vůči uprchlíkům a muslimům je sice na webu momentálně intenzivnější, průběžně, ale spolu s ní stoupá i nenávist vůči Romům.

Politici – Zeman jako Okamura a Konvička

„Všichni čeští představitelé unisono hovoří (více či méně skrytě) o reexportu problému imigrace do Afriky, na Blízký východ nebo do západní Evropy. Úplně chybí snaha o vysvětlování a zklidňování této složité mezinárodní situace. Současný stav podle nich rovněž nelze srovnávat s emigračními vlnami ze socialistického Československa, protože od nás odcházeli pouze výjimeční jedinci, kteří byli pro hostitelské země vždy přínosem,“ uvádí analýza.

Podle ní není patrný rozdíl mezi názory prezidenta a třeba Tomio Okamury nebo Martina Konvičky: „Často to vypadá tak, že tuzemští politici se pouze snaží zachytit signály přicházející z většinové veřejnosti a svézt se pak na vlně jejich nálad, zejména za účelem svých vlastních politických cílů a ambicí. Xenofobní šíření extrémních protimuslimských nálad od politiků typu Tomia Okamury nebo aktivisty Martina Konvičky se však bohužel nijak neliší od názorů hlavy státu. Těmto patří i nejvyšší objem komunikace – s jedinou výjimkou předsedy vlády. Velmi překvapuje i vysoký objem diskuzí kolem postavy Adama Bartoše, člověka, který popírá holocaust, vede seznamy židů a USA považuje za příčinu veškerého zla.“

Přečteno: 2097x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

uprchlík, Migrace, Hoax, Xenofobie, NenávistHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo