romea - logo
17. ledna 2021 (neděle)
svátek má Drahoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Diskuse o uprchlících na webu: „Verbež, negři, opice, horda...“

29.7.2015 15:35
Ilustrační grafika: Hatefree.cz
Ilustrační grafika: Hatefree.cz

Tři čtvrtiny příspěvků, které se na internetu či sociálních sítích týkají běženců, jsou negativní. Jen čtvrtina ze 147.000 příspěvků v květnu a červnu byla k uprchlíkům vstřícná. Vyplývá to z analýzy internetových diskusí, kterou vypracovala společnost Yeseter Now pro Hate Free Culture. Analýza zkoumá také roli médií a politických prohlášení.

Pocit ohrožení

Výsledky ukázaly, že 30 procent diskutujících se nezatěžuje podrobnostmi a má tendenci "házet do jednoho pytle" imigranty z Afriky a Blízkého východu. Dalších 45 procent zdůrazňuje rozdíl mezi uprchlíkem z válečné oblasti a ekonomickou migrací. Podle společnosti Yeseter Now je to částečně i proto, aby je nebylo možné označit za rasisty. Pouze čtvrtina diskutujících je bez předsudků vůči imigrantům, nebo programově odsuzuje rasismus.

Lidé v příspěvcích nejčastěji označují uprchlíky za "verbež, hordu, negry či opice". Objevují se i negativní výrazy jako "barbaři, svoloč a chátra".

Podle výsledků analýzy vyvolala uprchlická vlna na českém webu stejně nebývalý objem negativní komunikace jako například lednové atentáty v pařížské redakci Charlie Hebdo. "Z pohledu internetového buzzu (rozruchu) lze konstatovat, že běženci nastolili společné téma, ke kterému se mají Češi potřebu vyjadřovat, protože se cítí ohroženi, a to nejen dnes, ale především do budoucna," píše Yeseter Now.

Média

Mainstreamová média se podle analýzy „až na výjimky příliš nesnaží kultivovat veřejný diskurz, ale spíše podporují panické reakce. Je to začarovaný kruh - čím víc se o tom píše, tím větší hysterie mezi lidmi, tím více prokliků a čtenost jde nahoru. Hlavně množstvím článků a snahou udělat příběh z každé banality stran migrantů, takže čtenáři musejí mít pocit, že se neděje nic jiného, než že se na nás řítí hordy Somálců.“

Analýza se zmiňuje také o blogerech, zejména o těch ze serveru iDNES.cz. „Například na iDnes.cz: Gardavský, Rogozov, Hrindová, Konvička, Lhoťan, Vojteková a další – kteří přebíráním a zveřejňováním povětšinou různých hoaxů jednoznačně porušují místní kodex blogera, ale přesto zde publikují.“

Největší nenávist stále vůči Romům

„Tři čtvrtiny imigrantského buzzu jsou negativní. Lze říci až velmi negativní. V takových příspěvcích se to negry a opicemi jenom hemží. Nejvyšší míru negativních nálad ale na internetu stále a dlouhodobě nesou Romové, kterých se na rozdíl od běženců nebo muslimů málokdo zastane,“ uvádí analýza.

Podle ní se opět potvrzuje, „pravidlo, že pokud dojde k nárůstu nenávisti proti jedné konkrétní skupině, svezou se s ní i další skupiny s podobným potenciálem k nenávisti ze strany veřejnosti.“ Nenávist vůči uprchlíkům a muslimům je sice na webu momentálně intenzivnější, průběžně, ale spolu s ní stoupá i nenávist vůči Romům.

Politici – Zeman jako Okamura a Konvička

„Všichni čeští představitelé unisono hovoří (více či méně skrytě) o reexportu problému imigrace do Afriky, na Blízký východ nebo do západní Evropy. Úplně chybí snaha o vysvětlování a zklidňování této složité mezinárodní situace. Současný stav podle nich rovněž nelze srovnávat s emigračními vlnami ze socialistického Československa, protože od nás odcházeli pouze výjimeční jedinci, kteří byli pro hostitelské země vždy přínosem,“ uvádí analýza.

Podle ní není patrný rozdíl mezi názory prezidenta a třeba Tomio Okamury nebo Martina Konvičky: „Často to vypadá tak, že tuzemští politici se pouze snaží zachytit signály přicházející z většinové veřejnosti a svézt se pak na vlně jejich nálad, zejména za účelem svých vlastních politických cílů a ambicí. Xenofobní šíření extrémních protimuslimských nálad od politiků typu Tomia Okamury nebo aktivisty Martina Konvičky se však bohužel nijak neliší od názorů hlavy státu. Těmto patří i nejvyšší objem komunikace – s jedinou výjimkou předsedy vlády. Velmi překvapuje i vysoký objem diskuzí kolem postavy Adama Bartoše, člověka, který popírá holocaust, vede seznamy židů a USA považuje za příčinu veškerého zla.“

Přečteno: 2125x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

uprchlík, Migrace, Hoax, Xenofobie, NenávistHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo