romea - logo
4. července 2022 (pondělí)
svátek má Prokop

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Diskuze: Jaký je obraz Romů v českém veřejném prostoru? Jak mediální obrazy ovlivňují konkrétní lidské životy?

14.3.2022 13:46
Projekt přes překážky
Projekt přes překážky

Jaký je obraz Romů v českém veřejném prostoru? Jak stereotypy souvisí  s lidskou potřebou orientace a porozumění současnosti i minulosti? Jak mediální obrazy ovlivňují konkrétní lidské životy? Mohou různorodé narativy existovat vedle sebe? Nejen tyto otázky bude zkoumat diskuse Úhly pohledu, která se uskuteční ve středu 16. 3.  v 18:00 v prostorách Sklepní scény Centra experimentálního divadla (platforma Terén) v Brně a současně bude streamována online na Youtube a FB kanálech Tuke.TV a stránce projektu Přes překážky.

"Různorodé narativy nám na jednu stranu pomáhají v orientaci časem i prostorem, na druhou stranu však mohou vytvářet až toxické stereotypy, a naoko a narychlo zalepovat díry v neustále se proměňující živé skutečnosti plné rozporů," píše se v tiskové zprávě, kterou zpravodajskému serveru Romea.cz zaslali pořadatelé diskuze.

Hosty budou architektka a teoretička architektury Mária Topolčanská, historik zabývající se paměťovými studiemi Čeněk Pýcha a odborník na mediální studia Jakub Macek. Moderuje dvojice tvořená kurátorkou a kulturní aktivistkou Šárkou Zahálkovou a moderátorem Tuke.TV Nickem Budaiem. Vstup je zdarma.

Diskuse je součástí projektu PŘES PŘEKÁŽKY / BREAKING BARRIERS / TE ČHINEL O AGORA, který společně realizují spolky Tuke.TV a Offcity.

Diskuse Úhly pohledu na Sklepní scéně CED (nachází se v budově divadla Husa na provázku) se zaměří na to, jak příběhy a úhly pohledu v narativech veřejného prostoru ovlivňují vnímání Romů, ale i jak se v české společnosti utvářejí obrazy “těch druhých”, vedoucí k zjednodušování, bagatelizaci, přehlížení či sociálnímu vyloučení. 

"Český veřejný prostor se vlivem gentrifikace a dalších jevů neustále proměňuje, jsme ale zároveň svědky toho, že je dlouhodobě plný viditelných i neviditelných bariér,“ uvedla zakladatelka Tuke.TV Alica Sigmund Heráková.

"Je pro nás mimořádně důležité klást otázky, které povedou k porozumění sociálním fenoménům, jež ovlivňují soužití v českých městech a dalších obcích. Stejně tak je ale důležité hledat cesty, které povedou k většímu vzájemnému porozumění, a to právě skrze veřejný prostor a jeho kultivaci," dodala Heráková.

Vstup na veřejnou diskuzi je zdarma. Živý stream bude probíhat na Youtube kanálu Tuke.TV, na FB projektu https://www.facebook.com/FilmemPresprekazky a paralelně také na FB Tuke.TV.

Přečteno: 752x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Romové, Tuke TV, Diskuze, StereotypyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo