romea - logo
27. května 2022 (pátek)
svátek má Valdemar

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Divadelníci a herci: Politické elity selhaly, nelze už mlčet

25.10.2016 21:45
Ilustrační FOTO
Ilustrační FOTO

Asociace profesionálních divadel a Herecká asociace vydaly společné prohlášení nazvané Nemůžeme mlčet, v němž ostře kritizovaly chování politických elit v čele s prezidentem Milošem Zemanam. Odsoudily nedávné prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů o oficiální politice Česka vůči Číně i "mstivou hanebnost" prezidenta, který neudělí vyznamenání pamětníkovi Osvětimi a Terezína Jiřímu Bradymu. Vrcholní ústavní činitelé podle zástupců divadel a herců selhali, když podlehli nátlaku cizí moci, a svým postojem urazili všechny svobodomyslné občany.

"Prezident republiky je mužem minulosti a nemá již naší společnosti nic pozitivního nabídnout! K tomu nelze mlčet! Využijeme všech zákonných možností, abychom dali tento náš odpor najevo, otevřeme divadla svobodnému dialogu svobodných lidí," uvedla Asociace profesionálních divadel a Herecká asociace v prohlášení, které dnes zaslaly ČTK.

Divadelníci soudí, že pokud Zeman společně s premiérem Bohuslavem Sobotkou a šéfy obou parlamentních komor Milanem Štěchem a Janem Hamáčkem (všichni ČSSD) po setkání několika lidoveckých politiků s dalajlamou ujistili Čínu o loajalitě Česka a "zbaběle podlehli výhrůžkám diplomatickým", nelze se spoléhat na to, že budou schopni řídit zemi v časech mnohem složitějších. "Selhali jste ve své ústavní povinnosti bránit své občany před nátlakem cizí moci. My nejsme kolonií Číny! Ani rukojmími nezodpovědných zbabělců," uvedli představitelé herců a divadel z Prahy, Brna, Hradce Králové, Pardubic či Liberce.

Vrcholní politici podle nich výměnou údajných obchodních výhod za suverenitu a hrdé sebevědomí země hluboce urazili své spoluobčany. "Ponížit nás nemůžete, když se sami umíte ponižovat. Nemáte však právo činit z nás vazalskou zemi, společnost lokajskou, ustrašenou a nesamostatnou. Nejste majiteli této země, pouze jejími dočasnými správci," uvádí se v dokumentu.

Nynější aféru kolem vyznamenání odstartovalo vyjádření ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL), podle něhož mu Zeman řekl, že jeho strýce Bradyho ze seznamu oceněných škrtne, pokud se ministr sejde s dalajlamou. Herman se s dalajlamou setkal minulý týden, Brady se na seznamu oceněných předloženém den poté premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) ke spolupodpisu neobjevil. Hrad tvrdí, že osmaosmdesátiletý muž na seznamu vyznamenaných nikdy nebyl, Brady naopak tvrdí, že mu udělení ocenění Hrad telefonicky oznámil.

Přečteno: 1489x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Politika, Čína, Miloš ZemanHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo