Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Divadlo Ponec přidalo reprízy hudební modlitby Lety - 1942

16. července 2014
Čtení na 2 minuty

Pražské divadlo Ponec přidalo reprízy hudební modlitby Lety – 1942, jejíž premiéra se uskutečnila 8. května. Vedle již avizovaného termínu na Mezinárodní den romského holocaustu 2. srpna se další reprízy uskuteční 3. října, 7. listopadu, 16. a 17. prosince. ČTK o tom dnes za pořadatele informovala Markéta Kocourková.

Dílo připravilo Evropské centrum romské hudby v Praze ve spolupráci s německým scénografem Mathiasem Straubem. Po představení následuje diskuze s diváky, tvůrci a divadelními či romskými odborníky. V hlavní roli se opět představí česká herečka Barbora Kubátová.

Hudbu modlitby složil Jiří Korman a scénář napsala slovenská režisérka Dana Račková, oba se ujali i režie. Inspiraci našli v osudech obětí koncentračního cikánského tábora v Letech u Písku a výpovědích přeživších vězňů a jejich rodin, které sepsal americký spisovatel Paul Polansky ve své knize Tíživé mlčení.

"Když umírá Rom, celá rodina strojí několikadenní smuteční akt, při němž v posteli ležícího zesnulého chodí navštěvovat celá rodina. Hudba a zpěv, to je to, co zemřelého provází na poslední cestě. Romský pohřeb se neobejde bez muziky," uvedl Korman. Dodal, že Lety – 1942 jsou o vyprovázení obětí letského tábora v duchu romských tradic.

Záštitu nad akcí převzal Karel Schwarzenberg. V knize Bouře před časem kontroverzní spisovatel Polansky uvedl, že rodiče Karla Schwarzenberga využívali k levné práci vězně z tábora Lety. Schwarzenbergové prý potřebovali pracovníky na odklizení následků bouře, která v prosinci 1939 zničila velkou část jejich lesů. Ministerstvo zahraničí již dříve uvedlo, že kniha obsahuje řadu omylů a falešných informací.

V období 1942 až 1943 byl letský tábor vězením pro Cikány, cikánské míšence a osoby žijící po cikánsku. V nelidských podmínkách zde čekalo na smrt 326 mužů, žen a dětí. Dalších 540 vězňů bylo posláno do vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau.

Památníkem obětí romského holokaustu v Letech je nově upravené pietní území v místě bývalého pohřebiště cikánského tábora. Pomník je v blízkosti vepřína. Proti tomu léta protestují především pozůstalí Romové a aktivisté zaměření na lidská práva, kteří žádají jeho zrušení.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon