romea - logo
25. září 2018 (úterý)
svátek má Zlata
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dnes pokračoval soud s extremistou Bartošem. Přehrávají se videa s jeho nenávistnými výroky

12.10.2017 13:02
Předseda krajně pravicové Národní demokracie extremista Adam B. Bartoš 20. 7. 2017 u soudu (FOTO: Vít Hassan)
Předseda krajně pravicové Národní demokracie extremista Adam B. Bartoš 20. 7. 2017 u soudu (FOTO: Vít Hassan)

Obvodní soud pro Prahu 1 dnes pokračuje v projednávání případu předsedy krajně pravicové Národní demokracie extremisty Adama B. Bartoše, který čelí obžalobě ze schvalování, bagatelizování a popírání genocidy, podněcování nenávisti, hanobení národa a schvalování trestného činu.

Dnešní stání navazuje na červencové jednání, na kterém soud rozhodl o vyslechnutí znalce Josefa Zouhara, který ve svém posudku označil Bartošovo jednání za formu neonacismu. Jeho přítomnost však soud z důvodu včerejší hospitalizace odročil na líčení, které proběhne 14.prosince.

U líčení se v dopolední části pouštělo sedm videí, v odpolední pak dalších osm. Mezi nimi bylo i video z protiislámské demonstrace z roku 2015 s maketami šibenic. Nahrávky zachytily Bartošovy výroky proti Židům nebo imigrantům, například „když jsem přijde vetřelec, přál bych si, aby okusil dobrodiní pracovního tábora“ nebo „nechceme, aby nás tady nějací čmoudi ohrožovali“ nebo speciální poděkování předsedovi strany Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamurovi na demonstraci Tábor lidu. 

Návrh Bartošova obhájce Roberta Cholenského, aby soud přečetl všechny knihy, kvůli kterým obžalobě čelí, soudkyně Pavla Hájková zamítla.

Podle obžaloby Bartoš vydával protižidovské knihy. Ve svých projevech, článcích nebo komentářích na internetu přisuzoval Židům podle státního zástupce Jana Maršálka pouze negativní vlastnosti a předkládal překroucená, selektivně vybraná a neprokázaná tvrzení, kterými se snažil upevnit předsudky o škodlivosti židovského národa, imigrantů a muslimů.

Bartoše a jeho obhájce přišel na soudní jednání podpořit potenciální kandidát na prezidenta Petr Hannig. „Na dotaz ohledně obžalovaného mi pan Hanning sdělil, že podporuje svobodu slova, a že se podle něj jedná o politický proces,“ uvedl pro server Romea.cz spolupracovník Vít Hassan, který je u dnešního jednání přítomen.

Podle státní zástupkyně Zdeňky Galkové hrozí obžalovanému 6 měsíců až 3 roky nepodmíněně.

Přečteno: 1720x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soud, Adam B. Bartoš, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons

Rasově motivovaný útok: Dvojice mužů napadla v Trnavě skupinu Romů

20.9.2018 12:13
Slovenská Národní kriminální agentura v pondělí zadržela a obvinila dva muže, kteří v neděli v Trnavě bezdůvodně napadli skupinu Romů při výkopových pracích. Podle facebookové stránky slovenské policie měli čtyřicetiletý Jaroslav a šestadvacetiletý Matúš nejprve Romy verbálně urážet. Pak měli odejít a po chvíli se vrátit se zbraní v ruce. Informoval o tom server Topky.sk.
 celý článek

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková: Že jeden volební hlas nic nezmění? Jsou to jen výmluvy! A ti, co nepůjdou volit, ať si potom nestěžují

20.9.2018 11:16
Dodnes si pamatuji na moment, kdy jsem šla s rodiči poprvé k volbám. Všichni jsme se oblékli do svátečního a vyšli společně z domu. Byl to pro nás významný den. Pro mé rodiče to byla povinnost a dobře si také uvědomovali, že je to i jejich právo. I já vnímám volby jako zásadní věc v mém životě.
 celý článek

Ilustrační FOTO: www.errc.org

Zveřejnění zprávy o extremismu za rok 2017 je opět odloženo. Nedostala se na program jednání Bezpečnostní rady státu

19.9.2018 17:18
Zveřejnění výroční zprávy o extremismu za rok 2017 se znovu zpozdí,
předsednictvo Bezpečnostní rady státu tento bod bez vysvětlení vyřadilo z
programu úterního jednání. Informoval o tom novydenik.cz. Zpráva je
kritizována Hradem, kvůli zmínkám o Okamurově hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo