romea - logo
23. října 2017 (pondělí)
svátek má Teodor
Zprávy e-mailem - Nemáte čas číst naše zprávy každý den? Nechte si posílat souhrn toho nejdůležitějšího tak často, jak  chcete Vy.
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dnes pokračoval soud s extremistou Bartošem. Přehrávají se videa s jeho nenávistnými výroky

12.10.2017 13:02
Předseda krajně pravicové Národní demokracie extremista Adam B. Bartoš 20. 7. 2017 u soudu (FOTO: Vít Hassan)
Předseda krajně pravicové Národní demokracie extremista Adam B. Bartoš 20. 7. 2017 u soudu (FOTO: Vít Hassan)

Obvodní soud pro Prahu 1 dnes pokračuje v projednávání případu předsedy krajně pravicové Národní demokracie extremisty Adama B. Bartoše, který čelí obžalobě ze schvalování, bagatelizování a popírání genocidy, podněcování nenávisti, hanobení národa a schvalování trestného činu.

Dnešní stání navazuje na červencové jednání, na kterém soud rozhodl o vyslechnutí znalce Josefa Zouhara, který ve svém posudku označil Bartošovo jednání za formu neonacismu. Jeho přítomnost však soud z důvodu včerejší hospitalizace odročil na líčení, které proběhne 14.prosince.

U líčení se v dopolední části pouštělo sedm videí, v odpolední pak dalších osm. Mezi nimi bylo i video z protiislámské demonstrace z roku 2015 s maketami šibenic. Nahrávky zachytily Bartošovy výroky proti Židům nebo imigrantům, například „když jsem přijde vetřelec, přál bych si, aby okusil dobrodiní pracovního tábora“ nebo „nechceme, aby nás tady nějací čmoudi ohrožovali“ nebo speciální poděkování předsedovi strany Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamurovi na demonstraci Tábor lidu. 

Návrh Bartošova obhájce Roberta Cholenského, aby soud přečetl všechny knihy, kvůli kterým obžalobě čelí, soudkyně Pavla Hájková zamítla.

Podle obžaloby Bartoš vydával protižidovské knihy. Ve svých projevech, článcích nebo komentářích na internetu přisuzoval Židům podle státního zástupce Jana Maršálka pouze negativní vlastnosti a předkládal překroucená, selektivně vybraná a neprokázaná tvrzení, kterými se snažil upevnit předsudky o škodlivosti židovského národa, imigrantů a muslimů.

Bartoše a jeho obhájce přišel na soudní jednání podpořit potenciální kandidát na prezidenta Petr Hannig. „Na dotaz ohledně obžalovaného mi pan Hanning sdělil, že podporuje svobodu slova, a že se podle něj jedná o politický proces,“ uvedl pro server Romea.cz spolupracovník Vít Hassan, který je u dnešního jednání přítomen.

Podle státní zástupkyně Zdeňky Galkové hrozí obžalovanému 6 měsíců až 3 roky nepodmíněně.

Přečteno: 1566x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soud, Adam B. Bartoš, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové kandidující ve volbách 2017, zleva: David Tišer, Karel Karika, Martin Bajger, David Beňák a Anna Chválová (Koláž: Romea.cz)

Ve volbách do Poslanecké sněmovny kandiduje 6 Romů a 1 Romka

19.10.2017 21:15
O hlasy voličů se už zítra a v sobotu bude ucházet jednatřicet stran a hnutí, které usilují o získání křesel v Poslanecké sněmovně Parlamentu české republiky. Tentokrát nekandiduje žádná strana, která by jako hlavní cíl měla zájem některé z národnostních menšin. V minulosti se přitom o hlasy voličů vždy ucházela Romská demokratická strana (RDS) a v minulých volbách v roce 2013 byli kandidáti Strany rovných příležitostí (SRP) na kandidátce Strany zelených (SZ).
 celý článek

Kamila Plachetková (FOTO: Archiv Kamily Plachetkové)

Ve škole i v práci zažila šikanu, začala proto znovu v Británii. A daří se jí

18.10.2017 16:30
Kamila Plachetková se narodila a vystudovala v Brně. Její otec je Rom, což do značné míry předznamenalo její další životní dráhu, aniž by to sama kdy předpokládala. Po klidném dětství nastal první šok po nástupu do první třídy, kde se stala kvůli svému původu terčem šikany. Tehdy si také poprvé uvědomila svou odlišnost. „Spolužáci mi začali nadávat do černých sviní a držek, a já jsem vůbec nechápala, co se děje,“ vzpomíná Kamila. V dospělosti se pak opakovaně setkala se šikanou ze strany zaměstnavatele a kolegů, rozhodla se proto před pěti lety Česko opustit a nyní žije se svým synem v Manchesteru. Živí se online marketingem a IT podporou pro několik britských společností. Přestože pro ni není jako pro samoživitelku výchova syna, kterému nedávno diagnostikovali autismus, snadná, do Česka se vrátit nechce, i když ho stále považuje za svůj domov. „Už si to vůbec nedokážu představit,“ říká.
 celý článek

Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury. (FOTO: Igor Zehl)

Muzeum romské kultury: K podpisu smlouvy o výkupu vepřína dojde zřejmě do konce října

18.10.2017 11:47
Muzeum romské kultury v Brně dnes vydalo tiskové vyhlášení ohledně termínu podepsání smlouvy o výkupu vepřína v Letech u Písku. Server Romea.cz ho zveřejňuje v plném znění.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

Další články z rubriky..
romea - logo