romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Začal mezinárodní romský festival Romale

13.8.2015 12:15
Romský festival ROMALE – romská oslava/Gypsy Celebration - 13. – 16. 8. 2015, rekreační zařízení Otakar, v Hamrech u Poličky
Romský festival ROMALE – romská oslava/Gypsy Celebration - 13. – 16. 8. 2015, rekreační zařízení Otakar, v Hamrech u Poličky

V Hamrech u Poličky na Svitavsku byl včera zahájen mezinárodní romský festival Romale, který pořádá známá romská zpěvačka Ida Kelarová ze sdružení Miret. Návštěvníky potěší festival až do neděle 16. srpna. Akce má zviditelnit romské umělce a vytvořit prostor pro střetávání kultur. Kromě hudby nabídne i bohatý doprovodný program.

Letošní ročník bude opravdu pestrý. Festival není jen o hudbě, která je určitě největším lákadlem. Součástí jsou také pěvecké workshopy, například dnes večer se bude učit romská hymna Dželem Dželem pod vedením Idy Kelarové a muzikanta Jozefa Feča. Jeden pěvecký workshop bude pod zahraničním vedením Kale Bala z Polska. Kdo bude mít chuť, může navštívit několik tanečních workshopů a naučit se tradiční romský tanec nebo capáše. V rámci festivalu proběhnou také kurzy, přednášky, semináře a divadelní představení na téma romských tradic, kultury, historie a také současné situace Romů.

„Na našem festivalu máme možnost alespoň na chvíli hranici mezi Romy a Neromy zbořit a vytvořit tak bezpečné místo pro setkání obou stran. Pevně věříme, že cesta k tomu, jak vzájemně žít v míru a porozumění, existuje“, uvádí Ida Kelarová na stránkách festivalu.

Hudební produkce jsou na pořadu každý večer od 19.00 do 03.00 hodin. V brzkých ranních hodinách dostanou prostor jam-sessions. Hudební dramaturgie nabídne celkem 3 témata. Pátek bude patřit současné romské hudbě, vystoupí kapely Terne Čhave, Jazz Famelia, Bengas a další. Sobota bude věnována výjimečným instrumentalistům z řad Romů, kteří hrají jazz, funky a latino. V neděli pak uši diváků zachytí romskou tradiční hudbu.

V Pardubickém kraji, kousek od hradu Svojanov, proběhlo již několik ročníků tohoto festivalu, poslední se uskutečnil v roce 2007. Ida Kelarová tak po několik letech obnovuje festival. Organizační tým čítá na šest desítek dobrovolníků, Romů i Neromů. Akci pořádá romské sdružení MIRET, které založila Ida Kelarová v roce 1998. Specializuje se na vytvoření podmínek pro humánně pedagogickou, kulturní a uměleckou činnost. MIRET se již několik let zabývá podporou tvůrčích a kulturních aktivit romské minoritní skupiny.

„Je jedno odkud jsme, důležité je, že společně vytvoříme krásné životní momenty, které si s sebou odneseme navždy v našich srdcích“, dodává na svém webu Ida Kelarová.

Ve svých hudebních projektech se věnuje především romské hudbě a jazzu. V létě realizuje na východním Slovensku projekt Romano Drom, což je letní tábor pro romské děti z Česka a Slovenska za účasti členů České filharmonie. Následně jsou vybíráni členové pěveckého sboru Čhavorenge, který sama Ida Kelarová založila. Tento sbor letos v červnu účinkoval na závěrečném koncertu České filharmonie na Hradčanském náměstí v Praze. Na Slovensku tento projekt ocenil dokonce prezident Andrej Kiska, který Romano drom udělil osobní záštitu.

Všechny potřebné informace o festivalu Romale a jeho program najdete zde.

Přečteno: 776x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, Festival, Romové, romská kultura, Ida KelarováHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo