romea - logo
16. února 2020 (neděle)
svátek má Ljuba
Loading
rozšířené vyhledávaní

Začal mezinárodní romský festival Romale

13.8.2015 12:15
Romský festival ROMALE – romská oslava/Gypsy Celebration - 13. – 16. 8. 2015, rekreační zařízení Otakar, v Hamrech u Poličky
Romský festival ROMALE – romská oslava/Gypsy Celebration - 13. – 16. 8. 2015, rekreační zařízení Otakar, v Hamrech u Poličky

V Hamrech u Poličky na Svitavsku byl včera zahájen mezinárodní romský festival Romale, který pořádá známá romská zpěvačka Ida Kelarová ze sdružení Miret. Návštěvníky potěší festival až do neděle 16. srpna. Akce má zviditelnit romské umělce a vytvořit prostor pro střetávání kultur. Kromě hudby nabídne i bohatý doprovodný program.

Letošní ročník bude opravdu pestrý. Festival není jen o hudbě, která je určitě největším lákadlem. Součástí jsou také pěvecké workshopy, například dnes večer se bude učit romská hymna Dželem Dželem pod vedením Idy Kelarové a muzikanta Jozefa Feča. Jeden pěvecký workshop bude pod zahraničním vedením Kale Bala z Polska. Kdo bude mít chuť, může navštívit několik tanečních workshopů a naučit se tradiční romský tanec nebo capáše. V rámci festivalu proběhnou také kurzy, přednášky, semináře a divadelní představení na téma romských tradic, kultury, historie a také současné situace Romů.

„Na našem festivalu máme možnost alespoň na chvíli hranici mezi Romy a Neromy zbořit a vytvořit tak bezpečné místo pro setkání obou stran. Pevně věříme, že cesta k tomu, jak vzájemně žít v míru a porozumění, existuje“, uvádí Ida Kelarová na stránkách festivalu.

Hudební produkce jsou na pořadu každý večer od 19.00 do 03.00 hodin. V brzkých ranních hodinách dostanou prostor jam-sessions. Hudební dramaturgie nabídne celkem 3 témata. Pátek bude patřit současné romské hudbě, vystoupí kapely Terne Čhave, Jazz Famelia, Bengas a další. Sobota bude věnována výjimečným instrumentalistům z řad Romů, kteří hrají jazz, funky a latino. V neděli pak uši diváků zachytí romskou tradiční hudbu.

V Pardubickém kraji, kousek od hradu Svojanov, proběhlo již několik ročníků tohoto festivalu, poslední se uskutečnil v roce 2007. Ida Kelarová tak po několik letech obnovuje festival. Organizační tým čítá na šest desítek dobrovolníků, Romů i Neromů. Akci pořádá romské sdružení MIRET, které založila Ida Kelarová v roce 1998. Specializuje se na vytvoření podmínek pro humánně pedagogickou, kulturní a uměleckou činnost. MIRET se již několik let zabývá podporou tvůrčích a kulturních aktivit romské minoritní skupiny.

„Je jedno odkud jsme, důležité je, že společně vytvoříme krásné životní momenty, které si s sebou odneseme navždy v našich srdcích“, dodává na svém webu Ida Kelarová.

Ve svých hudebních projektech se věnuje především romské hudbě a jazzu. V létě realizuje na východním Slovensku projekt Romano Drom, což je letní tábor pro romské děti z Česka a Slovenska za účasti členů České filharmonie. Následně jsou vybíráni členové pěveckého sboru Čhavorenge, který sama Ida Kelarová založila. Tento sbor letos v červnu účinkoval na závěrečném koncertu České filharmonie na Hradčanském náměstí v Praze. Na Slovensku tento projekt ocenil dokonce prezident Andrej Kiska, který Romano drom udělil osobní záštitu.

Všechny potřebné informace o festivalu Romale a jeho program najdete zde.

Přečteno: 769x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, Festival, Romové, romská kultura, Ida KelarováHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo