romea - logo
15. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Leopold
Loading
rozšířené vyhledávaní

Začal mezinárodní romský festival Romale

13.8.2015 12:15
Romský festival ROMALE – romská oslava/Gypsy Celebration - 13. – 16. 8. 2015, rekreační zařízení Otakar, v Hamrech u Poličky
Romský festival ROMALE – romská oslava/Gypsy Celebration - 13. – 16. 8. 2015, rekreační zařízení Otakar, v Hamrech u Poličky

V Hamrech u Poličky na Svitavsku byl včera zahájen mezinárodní romský festival Romale, který pořádá známá romská zpěvačka Ida Kelarová ze sdružení Miret. Návštěvníky potěší festival až do neděle 16. srpna. Akce má zviditelnit romské umělce a vytvořit prostor pro střetávání kultur. Kromě hudby nabídne i bohatý doprovodný program.

Letošní ročník bude opravdu pestrý. Festival není jen o hudbě, která je určitě největším lákadlem. Součástí jsou také pěvecké workshopy, například dnes večer se bude učit romská hymna Dželem Dželem pod vedením Idy Kelarové a muzikanta Jozefa Feča. Jeden pěvecký workshop bude pod zahraničním vedením Kale Bala z Polska. Kdo bude mít chuť, může navštívit několik tanečních workshopů a naučit se tradiční romský tanec nebo capáše. V rámci festivalu proběhnou také kurzy, přednášky, semináře a divadelní představení na téma romských tradic, kultury, historie a také současné situace Romů.

„Na našem festivalu máme možnost alespoň na chvíli hranici mezi Romy a Neromy zbořit a vytvořit tak bezpečné místo pro setkání obou stran. Pevně věříme, že cesta k tomu, jak vzájemně žít v míru a porozumění, existuje“, uvádí Ida Kelarová na stránkách festivalu.

Hudební produkce jsou na pořadu každý večer od 19.00 do 03.00 hodin. V brzkých ranních hodinách dostanou prostor jam-sessions. Hudební dramaturgie nabídne celkem 3 témata. Pátek bude patřit současné romské hudbě, vystoupí kapely Terne Čhave, Jazz Famelia, Bengas a další. Sobota bude věnována výjimečným instrumentalistům z řad Romů, kteří hrají jazz, funky a latino. V neděli pak uši diváků zachytí romskou tradiční hudbu.

V Pardubickém kraji, kousek od hradu Svojanov, proběhlo již několik ročníků tohoto festivalu, poslední se uskutečnil v roce 2007. Ida Kelarová tak po několik letech obnovuje festival. Organizační tým čítá na šest desítek dobrovolníků, Romů i Neromů. Akci pořádá romské sdružení MIRET, které založila Ida Kelarová v roce 1998. Specializuje se na vytvoření podmínek pro humánně pedagogickou, kulturní a uměleckou činnost. MIRET se již několik let zabývá podporou tvůrčích a kulturních aktivit romské minoritní skupiny.

„Je jedno odkud jsme, důležité je, že společně vytvoříme krásné životní momenty, které si s sebou odneseme navždy v našich srdcích“, dodává na svém webu Ida Kelarová.

Ve svých hudebních projektech se věnuje především romské hudbě a jazzu. V létě realizuje na východním Slovensku projekt Romano Drom, což je letní tábor pro romské děti z Česka a Slovenska za účasti členů České filharmonie. Následně jsou vybíráni členové pěveckého sboru Čhavorenge, který sama Ida Kelarová založila. Tento sbor letos v červnu účinkoval na závěrečném koncertu České filharmonie na Hradčanském náměstí v Praze. Na Slovensku tento projekt ocenil dokonce prezident Andrej Kiska, který Romano drom udělil osobní záštitu.

Všechny potřebné informace o festivalu Romale a jeho program najdete zde.

Přečteno: 751x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, Festival, Romové, romská kultura, Ida KelarováHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

videoGipsy.cz vydali nový klip. Nekoukejte jen do mobilů a běžte ven, vyzývají dospělé a děti

13.11.2019 10:03
Hudební skupina Gipsy.cz přichází po delší době s novým singlem, který je zároveň ochutnávkou z připravovaného alba, jenž vyjde v příštím roce. K písni „Život jde dál“ natočili rovněž videoklip.
 celý článek

Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.
 celý článek

Vítězka Miss České republiky 2019, foto: archiv Nikola Kokyová

videoMiss ČR Nikola Kokyová: Rodiče mě naučili zůstávat nohama na zemi. Doufám, že pomůžu změnit názor na Romy

8.11.2019 15:54
V úterý 29. října převzala korunku a titul Miss České republiky 2019 dvacetiletá Nikola Kokyová z Kolína.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo