romea - logo
23. září 2020 (středa)
svátek má Berta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dnes v divadle Minor začínají Dny živé romštiny

28.11.2016 11:01
Ilustrační foto
Ilustrační foto

V pražském divadle Minor dnes začíná dvoudenní festival RomAcademy: Dny živé romštiny, který má za cíl propagovat romský jazyk. Program zahrnuje diskuse, divadelní představení i akce pro děti ze znevýhodněného prostředí. Festival má podle organizátorů představit zejména mladé generaci Romů romštinu jako rovnocenného partnera většinové češtiny.

V panelové debatě nazvané Romština jako tvůrčí jazyk nevystoupí avizovaná romská aktivistka z Maďarska Ágnes Darócziová. Panel Romština v médiích uvede televizní moderátor Richard Samko, jeho hosty budou novináři z několika veřejnoprávních i soukromých médií.

V úterý večer vystoupí v Minoru košický divadelní soubor Romathan, který jako jediný soubor na Slovensku hraje původní představení v romštině. Pro padesát dětí z vyloučených lokalit v Kutné Hoře a okolí připravili organizátoři festivalu divadelní představení O Smolíčkovi a dětský program v romštině, během něhož si poslechnou tradiční pohádky v romštině a naučí se několik romských říkadel či písniček.

„Romština je jazyk, kterým se primárně hovoří v intimní atmosféře romských domácností, využívá se ke komunikaci zejména uvnitř romské komunity,“ vysvětluje výkonná ředitelka festivalu RomAcademy Karolína Ryvolová: „Dny živé romštiny chtějí vyvést romštinu z tohoto funkčně omezeného prostředí a ukázat její široké využití coby jazyka umění a veřejné sféry,“ dodala Ryvolová.

Festival, který se uskuteční ve dnech 28.–29. listopadu 2016, pořádá Evropské centrum romské hudby a Goethe-Institut. Pondělní program začíná od 15:30 hodin debata s názvem Romština jako tvůrčí jazyk, které se zúčastní Eva Danišová, skladatel Jiří Korman a člen brněnské filharmonie Pavel Oračko. Debatu bude moderovat básnířka a novinářka Renata Berkyová. V úterý  návštěvníky čeká v 15:30 hodin debatní panel Romština v médiích. Debatu povede televizní moderátor Richard Samko. Hostem bude novinář Patrik Banga (iDnes), rozhlasová redaktora Iveta Demeterová (O Roma vakeren – Radiožurnál) a Jan Čonka, romský aktivista. Festival bude zakončen vystoupením určeném pro dospělé v podání košického divadelního souboru Romathan. Představení v romštině začne od 19:30 hodin.

Pro padesát dětí z vyloučených lokalit v Kutné Hoře a okolí bude připraveno divadelní představení O Smolíčkovi od 9:30 hodin v divadle Minor. Od 11:00 hodin se mohou zúčastnit dětského programu v romštině pod vedením Gejzy Hortvátha, známého brněnského hudebníka a autora romských textů písní a povídek a také rpmisty Zbyňka Andrše.

Přečteno: 793x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

RomštinaHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo