romea - logo
1. prosince 2020 (úterý)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dnes v divadle Minor začínají Dny živé romštiny

28.11.2016 11:01
Ilustrační foto
Ilustrační foto

V pražském divadle Minor dnes začíná dvoudenní festival RomAcademy: Dny živé romštiny, který má za cíl propagovat romský jazyk. Program zahrnuje diskuse, divadelní představení i akce pro děti ze znevýhodněného prostředí. Festival má podle organizátorů představit zejména mladé generaci Romů romštinu jako rovnocenného partnera většinové češtiny.

V panelové debatě nazvané Romština jako tvůrčí jazyk nevystoupí avizovaná romská aktivistka z Maďarska Ágnes Darócziová. Panel Romština v médiích uvede televizní moderátor Richard Samko, jeho hosty budou novináři z několika veřejnoprávních i soukromých médií.

V úterý večer vystoupí v Minoru košický divadelní soubor Romathan, který jako jediný soubor na Slovensku hraje původní představení v romštině. Pro padesát dětí z vyloučených lokalit v Kutné Hoře a okolí připravili organizátoři festivalu divadelní představení O Smolíčkovi a dětský program v romštině, během něhož si poslechnou tradiční pohádky v romštině a naučí se několik romských říkadel či písniček.

„Romština je jazyk, kterým se primárně hovoří v intimní atmosféře romských domácností, využívá se ke komunikaci zejména uvnitř romské komunity,“ vysvětluje výkonná ředitelka festivalu RomAcademy Karolína Ryvolová: „Dny živé romštiny chtějí vyvést romštinu z tohoto funkčně omezeného prostředí a ukázat její široké využití coby jazyka umění a veřejné sféry,“ dodala Ryvolová.

Festival, který se uskuteční ve dnech 28.–29. listopadu 2016, pořádá Evropské centrum romské hudby a Goethe-Institut. Pondělní program začíná od 15:30 hodin debata s názvem Romština jako tvůrčí jazyk, které se zúčastní Eva Danišová, skladatel Jiří Korman a člen brněnské filharmonie Pavel Oračko. Debatu bude moderovat básnířka a novinářka Renata Berkyová. V úterý  návštěvníky čeká v 15:30 hodin debatní panel Romština v médiích. Debatu povede televizní moderátor Richard Samko. Hostem bude novinář Patrik Banga (iDnes), rozhlasová redaktora Iveta Demeterová (O Roma vakeren – Radiožurnál) a Jan Čonka, romský aktivista. Festival bude zakončen vystoupením určeném pro dospělé v podání košického divadelního souboru Romathan. Představení v romštině začne od 19:30 hodin.

Pro padesát dětí z vyloučených lokalit v Kutné Hoře a okolí bude připraveno divadelní představení O Smolíčkovi od 9:30 hodin v divadle Minor. Od 11:00 hodin se mohou zúčastnit dětského programu v romštině pod vedením Gejzy Hortvátha, známého brněnského hudebníka a autora romských textů písní a povídek a také rpmisty Zbyňka Andrše.

Přečteno: 794x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

RomštinaHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák a Dougles Daňo (FOTO: Facebook Václava Siváka, koláž: Romea.cz)

videoVIDEO: Vašek Sivák jednoznačně zvítězil na světovém poháru WAKO v Praze. Titul si odnesl i Douglas Daňo

30.11.2020 19:12
Jednadvacetiletý kickboxer Václav Sivák nedal ve finále světového poháru WAKO K-1 WORLD GRAND PRIX 2020 šanci svému soupeři a převálcoval ho rychlým a tvrdým knockoutem. V sobotu večer byl úspěšný i další romský bojovník Douglas Daňo, který zvítězil ve váhové kategorii do 63,5 kilogramů.
 celý článek

Věra Duždová Horváthová (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Věra Duždová Horváthová: I umění se dá dělat s nadsázkou

30.11.2020 16:19
V dětství chtěla být herečkou a jít z jedné role do druhé. Po čase od své představy herecké kariéry upustila a zatoužila stát se filmovou kritičkou. Místo psaní recenzí se ale Věra Duždová Horváthová začala objevovat za kamerou jako režisérka a její originální videotvorba byla k vidění na výstavách v Maďarsku, Francii nebo v daleké Indii.
 celý článek

Milionář Jiří Antoš v Boxing King Klubu (FOTO: TV Prima)

videoMilionář rozdá v ostravské Bedřišce statisíce. V nové reality show zavítá i do romského boxerského klubu

30.11.2020 15:24
Televize Prima uvede již dnes večer reality show, která ve světě chytila za srdce miliony diváků. Sedm milionářů se ze dne na den dostává do světa, který je jim vzdálený. Pod změněnou identitou se ocitají na okraji společnosti, v problematických lokalitách, ale také v organizacích, které se soustředí na pomoc potřebným v sedmi českých městech. Díky projektu Milionář mezi námi se do pomoci bude moci zapojit i veřejnost. Premiéru reality show Milionář mezi námi odvysílá televize Prima dnes, 30. 11. ve 21:35.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo