romea - logo
25. května 2020 (pondělí)
svátek má Viola
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dnes v divadle Minor začínají Dny živé romštiny

28.11.2016 11:01
Ilustrační foto
Ilustrační foto

V pražském divadle Minor dnes začíná dvoudenní festival RomAcademy: Dny živé romštiny, který má za cíl propagovat romský jazyk. Program zahrnuje diskuse, divadelní představení i akce pro děti ze znevýhodněného prostředí. Festival má podle organizátorů představit zejména mladé generaci Romů romštinu jako rovnocenného partnera většinové češtiny.

V panelové debatě nazvané Romština jako tvůrčí jazyk nevystoupí avizovaná romská aktivistka z Maďarska Ágnes Darócziová. Panel Romština v médiích uvede televizní moderátor Richard Samko, jeho hosty budou novináři z několika veřejnoprávních i soukromých médií.

V úterý večer vystoupí v Minoru košický divadelní soubor Romathan, který jako jediný soubor na Slovensku hraje původní představení v romštině. Pro padesát dětí z vyloučených lokalit v Kutné Hoře a okolí připravili organizátoři festivalu divadelní představení O Smolíčkovi a dětský program v romštině, během něhož si poslechnou tradiční pohádky v romštině a naučí se několik romských říkadel či písniček.

„Romština je jazyk, kterým se primárně hovoří v intimní atmosféře romských domácností, využívá se ke komunikaci zejména uvnitř romské komunity,“ vysvětluje výkonná ředitelka festivalu RomAcademy Karolína Ryvolová: „Dny živé romštiny chtějí vyvést romštinu z tohoto funkčně omezeného prostředí a ukázat její široké využití coby jazyka umění a veřejné sféry,“ dodala Ryvolová.

Festival, který se uskuteční ve dnech 28.–29. listopadu 2016, pořádá Evropské centrum romské hudby a Goethe-Institut. Pondělní program začíná od 15:30 hodin debata s názvem Romština jako tvůrčí jazyk, které se zúčastní Eva Danišová, skladatel Jiří Korman a člen brněnské filharmonie Pavel Oračko. Debatu bude moderovat básnířka a novinářka Renata Berkyová. V úterý  návštěvníky čeká v 15:30 hodin debatní panel Romština v médiích. Debatu povede televizní moderátor Richard Samko. Hostem bude novinář Patrik Banga (iDnes), rozhlasová redaktora Iveta Demeterová (O Roma vakeren – Radiožurnál) a Jan Čonka, romský aktivista. Festival bude zakončen vystoupením určeném pro dospělé v podání košického divadelního souboru Romathan. Představení v romštině začne od 19:30 hodin.

Pro padesát dětí z vyloučených lokalit v Kutné Hoře a okolí bude připraveno divadelní představení O Smolíčkovi od 9:30 hodin v divadle Minor. Od 11:00 hodin se mohou zúčastnit dětského programu v romštině pod vedením Gejzy Hortvátha, známého brněnského hudebníka a autora romských textů písní a povídek a také rpmisty Zbyňka Andrše.

Přečteno: 793x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

RomštinaHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo