romea - logo
6. srpna 2020 (čtvrtek)
svátek má Oldřiška

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Do 1. tříd speciálních škol míří asi stejný počet dětí jako loni

6.4.2016 10:17
Ilustrační FOTO: Pixabay.com
Ilustrační FOTO: Pixabay.com

Do prvních ročníků běžných základních a speciálních škol míří zhruba stejné počty dětí jako v loňském roce, uvedla v tiskové zprávě ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Změny v přístupu ke společnému vzdělávání, které nastanou od září, tak chování rodičů při zápisech na příští školní rok prakticky neovlivnily. Vyplývá to z údajů, které dnes v tiskové zprávě zveřejnilo ministerstvo školství.

Jedná se o hrubou analýzu dat podle stavu ke konci února. Výsledky zápisů podle ní víceméně korespondují s předešlými lety. Patrné je také postupné snižování podílu počtu žádostí o odklad. "Z údajů o zápisech vyplývá, že do běžných nebo speciálních základních škol míří přibližně stejné počty dětí jako loni, což znamená, že se z hlediska novinek vyplývajících z novely školského zákona zatím nemění v tomto ohledu zásadně téměř nic, co by nám signalizovalo velké přesuny dětí," řekla ministryně. Zopakovala, že nová legislativa zajistí jen nárok dítěte na podporu, kterou potřebuje.

Do běžných základních škol letos přišlo k zápisům 150.307 dětí, což je o 2309 (1,6 procenta) více než loni. Vedle demografie to souvisí také se zvýšením počtu základních škol zapisujících do nového školního roku o 33 a s možností účasti dětí na zápisech na více školách, uvedlo ministerstvo.

Do speciálních škol, které zápisy pořádaly, dorazilo 2028 dětí. To je o 74 zapisovaných méně než loni. "To nejspíše souvisí s faktem, že aktuální populační ročník je o něco menší než loňský, přičemž je zde charakteristické, že rodiče většinou nezapisují děti do více takových škol, jako je tomu u zápisů do škol běžných," uvedl úřad.

Změny nastávají ve struktuře zdravotního postižení dětí, které míří do jednotlivých typů škol. Do těch běžných se hlásí nepatrně více dětí s již diagnostikovaným zdravotním postižením s výjimkou tělesného handicapu, kde byl zatím zaznamenán mírný pokles. Do speciálních škol zase míří více dětí s vadami řeči, vývojovými poruchami chování nebo kombinovaným postižením. Ve speciálních školách bylo naopak zapsáno méně dětí s již diagnostikovaným mentálním postižením, meziročně téměř o pětinu.

Podíl zapisovaných se žádostí o odklad se za posledních pět let snížil z 12,3 na současných 10,9 procenta. Toto číslo ale nemusí být konečné, žádost o odložení nástupu do školy mohou rodiče podávat do konce května.

Přečteno: 893x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

školství, Děti, speciální školy, Inkluzivní vzdělávání, Praktické školyHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo