romea - logo
25. května 2020 (pondělí)
svátek má Viola
Loading
rozšířené vyhledávaní

Do 1. tříd speciálních škol míří asi stejný počet dětí jako loni

6.4.2016 10:17
Ilustrační FOTO: Pixabay.com
Ilustrační FOTO: Pixabay.com

Do prvních ročníků běžných základních a speciálních škol míří zhruba stejné počty dětí jako v loňském roce, uvedla v tiskové zprávě ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Změny v přístupu ke společnému vzdělávání, které nastanou od září, tak chování rodičů při zápisech na příští školní rok prakticky neovlivnily. Vyplývá to z údajů, které dnes v tiskové zprávě zveřejnilo ministerstvo školství.

Jedná se o hrubou analýzu dat podle stavu ke konci února. Výsledky zápisů podle ní víceméně korespondují s předešlými lety. Patrné je také postupné snižování podílu počtu žádostí o odklad. "Z údajů o zápisech vyplývá, že do běžných nebo speciálních základních škol míří přibližně stejné počty dětí jako loni, což znamená, že se z hlediska novinek vyplývajících z novely školského zákona zatím nemění v tomto ohledu zásadně téměř nic, co by nám signalizovalo velké přesuny dětí," řekla ministryně. Zopakovala, že nová legislativa zajistí jen nárok dítěte na podporu, kterou potřebuje.

Do běžných základních škol letos přišlo k zápisům 150.307 dětí, což je o 2309 (1,6 procenta) více než loni. Vedle demografie to souvisí také se zvýšením počtu základních škol zapisujících do nového školního roku o 33 a s možností účasti dětí na zápisech na více školách, uvedlo ministerstvo.

Do speciálních škol, které zápisy pořádaly, dorazilo 2028 dětí. To je o 74 zapisovaných méně než loni. "To nejspíše souvisí s faktem, že aktuální populační ročník je o něco menší než loňský, přičemž je zde charakteristické, že rodiče většinou nezapisují děti do více takových škol, jako je tomu u zápisů do škol běžných," uvedl úřad.

Změny nastávají ve struktuře zdravotního postižení dětí, které míří do jednotlivých typů škol. Do těch běžných se hlásí nepatrně více dětí s již diagnostikovaným zdravotním postižením s výjimkou tělesného handicapu, kde byl zatím zaznamenán mírný pokles. Do speciálních škol zase míří více dětí s vadami řeči, vývojovými poruchami chování nebo kombinovaným postižením. Ve speciálních školách bylo naopak zapsáno méně dětí s již diagnostikovaným mentálním postižením, meziročně téměř o pětinu.

Podíl zapisovaných se žádostí o odklad se za posledních pět let snížil z 12,3 na současných 10,9 procenta. Toto číslo ale nemusí být konečné, žádost o odložení nástupu do školy mohou rodiče podávat do konce května.

Přečteno: 892x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

školství, Děti, speciální školy, Inkluzivní vzdělávání, Praktické školyHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo