romea - logo
6. července 2022 (středa)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Do deseti týdnů půjdou bytové domy v Matiční ulici v Ústí nad Labem k zemi. Bydleli tam Romové a měla je oddělovat zeď

13.6.2022 9:44
Keramický plot v ústecké Matiční ulici. Zdroj: TV NOVA
Keramický plot v ústecké Matiční ulici. Zdroj: TV NOVA

Stavební firma si minulý týden převzala od města Ústí nad Labem dva bytové domy v Matiční ulici, které jsou určeny k demolici. Ta by měla být hotová do deseti týdnů od předání staveniště, později by se mělo ještě rozhodnout, co domy nahradí. V lokalitě je ještě třetí činžovní dům, který vlastní České přístavy. O jeho případné demolici se jedná. ČTK to dnes řekl náměstek primátora Pavel Tošovský (ODS). Poslední nájemníci se z pavlačových domů, které byly ve velmi špatném stavu, v roce 2011 vystěhovali.

"S Českými přístavy plánuji v nejbližší době schůzku. Tímto krokem jim chceme ukázat, že to myslíme vážně," uvedl Tošovský. "V současné době jsou již několik let objekty opuštěné, neobydlené, ve stavebně technicky a staticky neuspokojivém stavu," sdělil náměstek.

Demolice vyjde město zhruba na tři miliony korun. Do budoucna by mohl na místě vzniknout park nebo jiný volnočasový prostor. Podle náměstka bude prozatím plocha osázena trávou.

V roce 1994 byli do činžovních domů v Matiční sestěhováni z okolních panelových domů Romové, kteří měli mít dluhy na nájemném. Na soužití s nimi si stěžovali starousedlíci, kteří žádali postavení zdi. O stavbě rozhodla neštěmická radnice, o rok později nechala postavit v Matiční plot, který odděloval obecní domy pro Romy od starousedlíků. Proti stavbě se okamžitě vzedmula vlna protestů ze strany romských organizací, ochránců lidských práv, Českou republiku kritizovala i Evropská unie.

Keramický plot vysoký 1,8 metru nakonec stál jen od 13. října do 24. listopadu 1999. Radnice ho nechala demontovat poté, co stát přislíbil na řešení situace deset milionů korun. Za část peněz radnice vykoupila tři rodinné domky starousedlíků, peníze posloužily také na úpravy okolí nebo na sociální projekty. Plot byl rozebrán a stal se součástí oplocení zoologické zahrady, část je v ústeckém muzeu.

Domy měla ve správě neštěmická radnice, která je již předala městu. Podmínkou starostky Neštěmic Yvety Tomkové (Vaše Ústí) je to, aby na místě už nevzniklo bydlení, prostor by podle ní měl sloužit k rozvoji lokality.

Přečteno: 947x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Matiční, Ústí nad labem, Bydlení, Rasismus, segregaceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo