romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Do Karlových Varů se svolávají čeští i němečtí neonacisté k výročí náletu na Drážďany

Karlovy Vary, 12.2.2014 15:17, (ROMEA)

Do Karlových Varů se na shromáždění k výročí spojeneckého bombardování Drážďan v roce 1945 svolávají na internetu nacionalisté z Německa i Česka. Údajně vzpomínkový pochod pod názvem Světlo pro Drážďany se má odehrát v sobotu. Na magistrátu bylo shromáždění ohlášeno, uvedl to dnes jeho mluvčí Jan Kopál. Podle serveru bnr.de, zaměřeného na německou krajně pravicovou scénu, němečtí neonacisté už účast na akci přislíbili a do západočeského města je mají přivážet autobusy z Bavorska.

Pozvánka na pochod se podle serveru antifa.cz objevila nejprve na stránkách německé politické strany Der Dritte Weg (Třetí cesta). V čele této organizace, založené na konci září, stojí bývalý funkcionář Národnědemokratické strany Německa (NPD) Klaus Armstroff, podle serveru zastánce tvrdého směru pronárodní politiky, který považoval současné ideové směřování NPD za málo radikální.

Přeložená pozvánka se ale objevila i na stránkách českých extremistů. Organizátoři si chtějí připomenout výročí, kdy "britské a americké letectvo zaútočilo na bezbranné německé město Drážďany".

"Neonacisté působící na celoněmecké úrovni přislíbili svou účast na tomto 'osvětleném tichém pochodu', který chce poukázat na 'zločiny spojeneckých teroristů spáchané po celém světě'," napsal na svých stránkách server bnr.de, který monitoruje akce německých neonacistů. Ty mají podle portálu na místo demonstrace v sousední zemi převážet autobusy z bavorského regionu Franky a z bavorských velkoměst Ausgburg a Mnichov.

K účasti na akci v Německu mobilizuje především krajně pravicová strana Pravice a bavorská neonacistická síť Svobodná síť jih, poznamenal bnr.de.

Na shromáždění se připravuje i česká policie. Podle krajského policejního mluvčího Pavla Valenty bude zajišťovat dohled nad dodržováním veřejného pořádku.

Německá krajní pravice výročí spojeneckých náletů ze 13. a 14. února 1945, při nichž zemřelo nejméně 20.000 lidí, pravidelně využívá k propagaci svých idejí a upozorňování na údajný "bombový holokaust německého národa". V posledních letech ale jejich pochody blokují antifašisté. Zřejmě proto se neonacisté chtějí přesunout jinam.

Přečteno: 745x
 

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Pochod, Karlovy Vary, NěmeckoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo