romea - logo
18. února 2020 (úterý)
svátek má Gizela
Loading
rozšířené vyhledávaní

Do Karlových Varů se svolávají čeští i němečtí neonacisté k výročí náletu na Drážďany

Karlovy Vary, 12.2.2014 15:17, (ROMEA)

Do Karlových Varů se na shromáždění k výročí spojeneckého bombardování Drážďan v roce 1945 svolávají na internetu nacionalisté z Německa i Česka. Údajně vzpomínkový pochod pod názvem Světlo pro Drážďany se má odehrát v sobotu. Na magistrátu bylo shromáždění ohlášeno, uvedl to dnes jeho mluvčí Jan Kopál. Podle serveru bnr.de, zaměřeného na německou krajně pravicovou scénu, němečtí neonacisté už účast na akci přislíbili a do západočeského města je mají přivážet autobusy z Bavorska.

Pozvánka na pochod se podle serveru antifa.cz objevila nejprve na stránkách německé politické strany Der Dritte Weg (Třetí cesta). V čele této organizace, založené na konci září, stojí bývalý funkcionář Národnědemokratické strany Německa (NPD) Klaus Armstroff, podle serveru zastánce tvrdého směru pronárodní politiky, který považoval současné ideové směřování NPD za málo radikální.

Přeložená pozvánka se ale objevila i na stránkách českých extremistů. Organizátoři si chtějí připomenout výročí, kdy "britské a americké letectvo zaútočilo na bezbranné německé město Drážďany".

"Neonacisté působící na celoněmecké úrovni přislíbili svou účast na tomto 'osvětleném tichém pochodu', který chce poukázat na 'zločiny spojeneckých teroristů spáchané po celém světě'," napsal na svých stránkách server bnr.de, který monitoruje akce německých neonacistů. Ty mají podle portálu na místo demonstrace v sousední zemi převážet autobusy z bavorského regionu Franky a z bavorských velkoměst Ausgburg a Mnichov.

K účasti na akci v Německu mobilizuje především krajně pravicová strana Pravice a bavorská neonacistická síť Svobodná síť jih, poznamenal bnr.de.

Na shromáždění se připravuje i česká policie. Podle krajského policejního mluvčího Pavla Valenty bude zajišťovat dohled nad dodržováním veřejného pořádku.

Německá krajní pravice výročí spojeneckých náletů ze 13. a 14. února 1945, při nichž zemřelo nejméně 20.000 lidí, pravidelně využívá k propagaci svých idejí a upozorňování na údajný "bombový holokaust německého národa". V posledních letech ale jejich pochody blokují antifašisté. Zřejmě proto se neonacisté chtějí přesunout jinam.

Přečteno: 731x
 

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Pochod, Karlovy Vary, NěmeckoHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo