romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Do kin přichází premiéra filmu Skokan. Do hlavní role filmaři obsadili mladého Roma Julia Oračka

31.5.2017 18:00
Foto: Facebooková stránka
Foto: Facebooková stránka "Skokan"

O cestě za štěstím vypráví nový česko-francouzský film režiséra a scenáristy Petra Václava "Skokan". Do kin vstoupí 8. června. Autor snímků "Cesta ven" a "Nikdy nejsme sami" natočil letní road movie, jejímž hlavním hrdinou je propuštěný vězeň, který se chce stát hvězdou na festivalu v Cannes. Své štěstí se na jih Evropy vydává hledat stopem.

Hlavní roli ztvárnil Julius Oračko, který se už objevil v epizodní roli drogově závislého ve filmu Cesta ven. Sám Oračko má zkušenosti s trestní minulostí a do filmu ho filmaři obsadili poté, co vyšel z vězení na podmínku. "To vše se událo jen dva týdny před začátkem natáčení a měsíc před festivalem v Cannes," řekl Václav po dnešní projekci v Praze.

Režisér snímek označil za pohádku s dokumentárními rysy či dokument s rysy pohádky. Snažil se do ní otisknout lásku k loukám, k přírodě, k moři i řekám. V protikladu k jednoduché kráse přírody chtěl vystihnout pocity z nočního osvětlení Cannes, atmosféru přístavního Janova a anticko-barokního Říma. "Většinu scén jsme natáčeli improvizací," dodal.

"Scénář vznikl jen nahrubo, dopisoval jsem ho během natáčení. Potkávali jsme různé lidi a třeba je oslovili ke spolupráci. Točil jsem, aniž bych věděl, co se stane zítra," řekl Václav ČTK.

I další protagonisty filmu diváci znají z předchozích Václavových snímků - ať už jde o držitelku Českého lva Klaudii Dudovou, Zdeňka Godlu (Cesta ven a Nikdy nejsme sami) a Milana Cifru (Marian, Cesta ven). Ve filmu účinkuje i francouzská herečka Karidja Touré, která v roce 2015 získala Césara za objev roku ve filmu Bande de filles, a také francouzští a italští neherci.

Oračkovi natáčení změnilo život - usadil se, získal ubytování i práci. "Všechno je teď lepší, chci se věnovat tomu, co mě baví. Díky této práci jsem trochu jiný," řekl.

Tvůrčí tým s producentem Janem Macolou zůstal stejný jako u předchozích projektů Petra Václava. Za kamerou byl Štěpán Kučera, tentokrát s Petrem Václavem a s Priscilou Guedesovou. Střihačem byl Florent Mangeot, francouzský držitel Českého lva za střih filmu Cesta ven, kostýmy navrhla Tereza Kučerová. Producentem Skokana je Mimesis Film, koproducenty Česká televize, Cinéma Defacto a i/o post. Film podpořily Státní fond kinematografie a Cinemas du monde. Podle Macoly rozpočet nepřesáhl deset milionů korun.

Přečteno: 6652x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romové, FilmHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo