romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Do kin přichází premiéra filmu Skokan. Do hlavní role filmaři obsadili mladého Roma Julia Oračka

31.5.2017 18:00
Foto: Facebooková stránka
Foto: Facebooková stránka "Skokan"

O cestě za štěstím vypráví nový česko-francouzský film režiséra a scenáristy Petra Václava "Skokan". Do kin vstoupí 8. června. Autor snímků "Cesta ven" a "Nikdy nejsme sami" natočil letní road movie, jejímž hlavním hrdinou je propuštěný vězeň, který se chce stát hvězdou na festivalu v Cannes. Své štěstí se na jih Evropy vydává hledat stopem.

Hlavní roli ztvárnil Julius Oračko, který se už objevil v epizodní roli drogově závislého ve filmu Cesta ven. Sám Oračko má zkušenosti s trestní minulostí a do filmu ho filmaři obsadili poté, co vyšel z vězení na podmínku. "To vše se událo jen dva týdny před začátkem natáčení a měsíc před festivalem v Cannes," řekl Václav po dnešní projekci v Praze.

Režisér snímek označil za pohádku s dokumentárními rysy či dokument s rysy pohádky. Snažil se do ní otisknout lásku k loukám, k přírodě, k moři i řekám. V protikladu k jednoduché kráse přírody chtěl vystihnout pocity z nočního osvětlení Cannes, atmosféru přístavního Janova a anticko-barokního Říma. "Většinu scén jsme natáčeli improvizací," dodal.

"Scénář vznikl jen nahrubo, dopisoval jsem ho během natáčení. Potkávali jsme různé lidi a třeba je oslovili ke spolupráci. Točil jsem, aniž bych věděl, co se stane zítra," řekl Václav ČTK.

I další protagonisty filmu diváci znají z předchozích Václavových snímků - ať už jde o držitelku Českého lva Klaudii Dudovou, Zdeňka Godlu (Cesta ven a Nikdy nejsme sami) a Milana Cifru (Marian, Cesta ven). Ve filmu účinkuje i francouzská herečka Karidja Touré, která v roce 2015 získala Césara za objev roku ve filmu Bande de filles, a také francouzští a italští neherci.

Oračkovi natáčení změnilo život - usadil se, získal ubytování i práci. "Všechno je teď lepší, chci se věnovat tomu, co mě baví. Díky této práci jsem trochu jiný," řekl.

Tvůrčí tým s producentem Janem Macolou zůstal stejný jako u předchozích projektů Petra Václava. Za kamerou byl Štěpán Kučera, tentokrát s Petrem Václavem a s Priscilou Guedesovou. Střihačem byl Florent Mangeot, francouzský držitel Českého lva za střih filmu Cesta ven, kostýmy navrhla Tereza Kučerová. Producentem Skokana je Mimesis Film, koproducenty Česká televize, Cinéma Defacto a i/o post. Film podpořily Státní fond kinematografie a Cinemas du monde. Podle Macoly rozpočet nepřesáhl deset milionů korun.

Přečteno: 6724x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romové, FilmHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo