romea - logo
20. srpna 2019 (úterý)
svátek má Bernard
Loading
rozšířené vyhledávaní

Do sobotní potravinové sbírky se zapojili i Romové. Lidé darovali rekordních 387 tun jídla a dalšího zboží

13.11.2017 12:45
Do potravinové sbírky se 10. 11. 2017 se zapojila i organizace Khamoro z Chodova u Karlových Varů (FOTO: Archiv Khamoro)
Do potravinové sbírky se 10. 11. 2017 se zapojila i organizace Khamoro z Chodova u Karlových Varů (FOTO: Archiv Khamoro)

Obyvatelé České republiky podle předběžných odhadů věnovali v sobotu při 5. ročníku národní potravinové sbírky rekordních 387 tun trvanlivých potravin a drogistického zboží. Minulý rok akce vynesla o 70 tun méně. Oznámili to organizátoři z platformy Byznys pro společnost. Do akce se zapojili i romské organizace.

Sbírka zajistila 886.000 porcí jídla, které pomohou před Vánoci v domácnostech osamělých seniorů, samoživitelek a jejich dětí, rodin ve finanční tísni, v azylových domech. Loni to bylo o 110.000 porcí méně. Letos se zapojilo 750 prodejen z řetězců Tesco, Globus, Penny Market, Kaufland, Albert, Lidl, BILLA, Makro, dm drogerie markt a Rossmann.

"Sbírka ukázala, že nejsme lhostejní k lidem v tíživé životní situaci. Ceníme si každého daru, doslova každé instantní polévky, ale samozřejmě nás těší, že letos byla řada dárců opravdu štědrá," uvedla předsedkyně platformy Byznys pro společnost Pavlína Kalousová

Lidé darovali trvanlivé potraviny jako například konzervy, sterilovanou zeleninu, luštěniny, těstoviny, rýži, instantní polévky a dětské výživy a drobné cukrovinky. Na základě výzvy organizátorů věnovali i masové a rybí konzervy a další výživově kvalitní potraviny. Z drogistického zboží to pak byly dětské pleny, hygienické vložky či sprchové gely

"Národní potravinová sbírka by se nemohla uskutečnit bez dobrovolníků, kteří v kuchařských zástěrách s logem Potraviny pomáhají ve všech obchodech. Informovali zákazníky, rozdávali seznamy s doporučenými potravinami, vybírali zboží od dárců, třídili ho a připravovali k transportu. To vše ve svém volném čase a s neuvěřitelným nadšením a snahou pomoci dobré věci. Letos jich bylo 4314, což je o 745 více nadšenců než loni," uvedla koordinátorka akce Zuzana Krmelová.

Romano jasnica z Trmic vybralo přes tunu výrobků

V roudnické Bille a ústeckém Makru se do sbírky zapojil i spolek Romano jasnica a vybral 978 kg potravin a 61 kg drogistických výrobků. Celý výtěžek připadne samotnému spolku, který jej bude vydávat potřebným.

"Jako organizace působíme v šesti sociálně vyloučených lokalitách v Ústeckém kraji, a to v Trmicích, Krupce, Teplicích, Lounech, Postoloprtech a ve Štětí. Prakticky denně se setkáváme s chudobou, s jednotlivci nebo rodinami, kteří se ocitli v tak těžké životní situaci, že jim chybí finanční prostředky na úhradu takových základních životních potřeb jako jsou např. základní potraviny," uvedl pro server Romea.cz ředitel spolku Martin Cichý.

"Potravinová pomoc bude průběžně vydávána potřebným, povětšinou rodinám s dětmi, ale i jednotlivcům. Předpokládám, že výtěžek letošní sbírky pomůže překonat nelehkou sociální situaci několika stovkám osob. I přesto, že byl letošní ročník pro naši organizaci velmi úspěšný, prostřednictvím výtěžku letošní potravinové sbírky budeme moci pomáhat nejpotřebnější tak následujících maximálně pět měsíců, protože počet potřebných se každoročně zvyšuje,“ dodal Cichý.

Khamoro z Chodova vybralo 242 kg potravin

Do letošní potravinové sbírky se také poprvé zapojila i organizace Khamoro z Chodova u Karlových Varů. Sbírka probíhala v chodovském Tescu.

"Za pomoci dobrovolníků, kteří celý den rozdávali letáčky příchozím zákazníkům, jsme se jim snažili vysvětlit co sbírka je, co obnáší, a k čemu a komu poskytuje pomoc, protože v Chodově tato akce byla poprvé," uvedl pro server Romea.cz Jan Čonka z organizace Khamoro, která vybrala téměř 242 kg potravin.

"Zúčastnil jsem se jako dobrovolník již podruhé. Letos poprvé přímo v Tescu. Z počátku jsem měl obavy z toho, že až Češi uvidí Romy, jak rozdávají letáky a informace o sbírce tak budou mít předsudky, ale opak byl pravdou," popsal své pocity pro server Romea.cz Rudolf Tippan.

Obě romské organizace se shodují, že velmi často do sbírky přispívali ti, kteří sami nežijí v přebytku. "Často to byli i „chudí Roma“, kteří přispěli, protože sami vědí, co s sebou nese chudoba a jaké to je, když nemají potraviny pro své děti a ty mají hlad," řekl server u Romea.cz Martin Cichý.

"Darovali lidé ve středním věku, senioři, pokud mohli, darovali třeba maličkost, i když sami by to potřebovali," dodal k tomu Jan Čonka z organizace Khanoro.

I když Česko patří k zemím s nejnižším podílem chudých, pod hranicí příjmové chudoby loni podle údajů statistiků žil milion lidí. Bylo to 9,7 procenta obyvatel, tedy stejně jako v roce 2015. Člověk se ocitne v příjmové chudobě, pokud nemá ani 60 procent mediánu příjmu. Loni pro jednotlivce částka činila 10.691 korun.

Přečteno: 2827x
 

Kam dál:

Štítky:  

potraviny nejpotřebnějším, Sbírka, Romové, ChudobaHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo