romea - logo
15. října 2019 (úterý)
svátek má Tereza
Loading
rozšířené vyhledávaní

Do sobotní potravinové sbírky se zapojili i Romové. Lidé darovali rekordních 387 tun jídla a dalšího zboží

13.11.2017 12:45
Do potravinové sbírky se 10. 11. 2017 se zapojila i organizace Khamoro z Chodova u Karlových Varů (FOTO: Archiv Khamoro)
Do potravinové sbírky se 10. 11. 2017 se zapojila i organizace Khamoro z Chodova u Karlových Varů (FOTO: Archiv Khamoro)

Obyvatelé České republiky podle předběžných odhadů věnovali v sobotu při 5. ročníku národní potravinové sbírky rekordních 387 tun trvanlivých potravin a drogistického zboží. Minulý rok akce vynesla o 70 tun méně. Oznámili to organizátoři z platformy Byznys pro společnost. Do akce se zapojili i romské organizace.

Sbírka zajistila 886.000 porcí jídla, které pomohou před Vánoci v domácnostech osamělých seniorů, samoživitelek a jejich dětí, rodin ve finanční tísni, v azylových domech. Loni to bylo o 110.000 porcí méně. Letos se zapojilo 750 prodejen z řetězců Tesco, Globus, Penny Market, Kaufland, Albert, Lidl, BILLA, Makro, dm drogerie markt a Rossmann.

"Sbírka ukázala, že nejsme lhostejní k lidem v tíživé životní situaci. Ceníme si každého daru, doslova každé instantní polévky, ale samozřejmě nás těší, že letos byla řada dárců opravdu štědrá," uvedla předsedkyně platformy Byznys pro společnost Pavlína Kalousová

Lidé darovali trvanlivé potraviny jako například konzervy, sterilovanou zeleninu, luštěniny, těstoviny, rýži, instantní polévky a dětské výživy a drobné cukrovinky. Na základě výzvy organizátorů věnovali i masové a rybí konzervy a další výživově kvalitní potraviny. Z drogistického zboží to pak byly dětské pleny, hygienické vložky či sprchové gely

"Národní potravinová sbírka by se nemohla uskutečnit bez dobrovolníků, kteří v kuchařských zástěrách s logem Potraviny pomáhají ve všech obchodech. Informovali zákazníky, rozdávali seznamy s doporučenými potravinami, vybírali zboží od dárců, třídili ho a připravovali k transportu. To vše ve svém volném čase a s neuvěřitelným nadšením a snahou pomoci dobré věci. Letos jich bylo 4314, což je o 745 více nadšenců než loni," uvedla koordinátorka akce Zuzana Krmelová.

Romano jasnica z Trmic vybralo přes tunu výrobků

V roudnické Bille a ústeckém Makru se do sbírky zapojil i spolek Romano jasnica a vybral 978 kg potravin a 61 kg drogistických výrobků. Celý výtěžek připadne samotnému spolku, který jej bude vydávat potřebným.

"Jako organizace působíme v šesti sociálně vyloučených lokalitách v Ústeckém kraji, a to v Trmicích, Krupce, Teplicích, Lounech, Postoloprtech a ve Štětí. Prakticky denně se setkáváme s chudobou, s jednotlivci nebo rodinami, kteří se ocitli v tak těžké životní situaci, že jim chybí finanční prostředky na úhradu takových základních životních potřeb jako jsou např. základní potraviny," uvedl pro server Romea.cz ředitel spolku Martin Cichý.

"Potravinová pomoc bude průběžně vydávána potřebným, povětšinou rodinám s dětmi, ale i jednotlivcům. Předpokládám, že výtěžek letošní sbírky pomůže překonat nelehkou sociální situaci několika stovkám osob. I přesto, že byl letošní ročník pro naši organizaci velmi úspěšný, prostřednictvím výtěžku letošní potravinové sbírky budeme moci pomáhat nejpotřebnější tak následujících maximálně pět měsíců, protože počet potřebných se každoročně zvyšuje,“ dodal Cichý.

Khamoro z Chodova vybralo 242 kg potravin

Do letošní potravinové sbírky se také poprvé zapojila i organizace Khamoro z Chodova u Karlových Varů. Sbírka probíhala v chodovském Tescu.

"Za pomoci dobrovolníků, kteří celý den rozdávali letáčky příchozím zákazníkům, jsme se jim snažili vysvětlit co sbírka je, co obnáší, a k čemu a komu poskytuje pomoc, protože v Chodově tato akce byla poprvé," uvedl pro server Romea.cz Jan Čonka z organizace Khamoro, která vybrala téměř 242 kg potravin.

"Zúčastnil jsem se jako dobrovolník již podruhé. Letos poprvé přímo v Tescu. Z počátku jsem měl obavy z toho, že až Češi uvidí Romy, jak rozdávají letáky a informace o sbírce tak budou mít předsudky, ale opak byl pravdou," popsal své pocity pro server Romea.cz Rudolf Tippan.

Obě romské organizace se shodují, že velmi často do sbírky přispívali ti, kteří sami nežijí v přebytku. "Často to byli i „chudí Roma“, kteří přispěli, protože sami vědí, co s sebou nese chudoba a jaké to je, když nemají potraviny pro své děti a ty mají hlad," řekl server u Romea.cz Martin Cichý.

"Darovali lidé ve středním věku, senioři, pokud mohli, darovali třeba maličkost, i když sami by to potřebovali," dodal k tomu Jan Čonka z organizace Khanoro.

I když Česko patří k zemím s nejnižším podílem chudých, pod hranicí příjmové chudoby loni podle údajů statistiků žil milion lidí. Bylo to 9,7 procenta obyvatel, tedy stejně jako v roce 2015. Člověk se ocitne v příjmové chudobě, pokud nemá ani 60 procent mediánu příjmu. Loni pro jednotlivce částka činila 10.691 korun.

Přečteno: 2835x
 

Kam dál:

Štítky:  

potraviny nejpotřebnějším, Sbírka, Romové, ChudobaHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Klaus ml. v Chanově (FOTO: Facebook Václava Klause ml.)

Chanovští Romové s Trikolórou nespolupracují. Klaus mladší dezinterpretoval společné setkání

9.10.2019 16:09
„Mluvili jsme s pár chlapama, co pracují a vedou tam pro děti fotbalový klub. Pan Bažo mě šokoval vyjádřením – “nejhorší pro nás jsou neziskovky, co dělají romobyznys”. Asi tak,“ napsal poslanec a předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší na svém facebooku po úterní návštěvě Chanova.
 celý článek

Roman Zach a skupiny Gipsy Kings v zábavném pořadu televize Nova Tvoje tvář má známý hlas (FOTO: Repro TV NOVA)

videoPatrik Banga: Roman Zach rozhodně není rasista. Kampaň na internetu je zbytečné šílenství

9.10.2019 13:44
Jsou chvíle, kdy fakt nejsem rád, že existují sociální sítě. Ano, člověk se může vyjádřit hned a k čemukoliv, dokonce si může vybrat i formu. Chcete video? Bude video. Chcete úderný text? Bude text! Ale sociální sítě mají svá negativa. Třeba šíření nepřesných zpráv. Nebo různé výklady jedné a té samé situace. A následující sociální šílenství.
 celý článek

Ilustrační foto (Foto: Pixabay)

Jak se dnes žije v "děcáku"? Problémem nejsou děti, ale jejich rodiče, říká ředitelka jednoho z nich Dana Kuchtová

9.10.2019 10:42
Prvorepubliková vila, která od roku 1949 funguje jako dětský domov, zeje v letních měsících prázdnotou. Všude panuje neskutečné ticho. „V období prázdnin tu moc dětí není,“ vysvětluje ředitelka pražského Dětského domova Klánovice a exministryně školství Dana Kuchtová, která celý rok pracuje na tom, aby děti v létě vyjely na tábor a podívaly se i do zahraničí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo