romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: Do stanového městečka v Troji byli převezeni první romští uprchlíci z Ukrajiny

14.5.2022 13:46, (PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME)
První romští uprchlíci se stěhují do stanového městečka v Troji - 14. 5. 2022 (FOTO: ROMEA TV)
První romští uprchlíci se stěhují do stanového městečka v Troji - 14. 5. 2022 (FOTO: ROMEA TV)

Stanové městečko pro ukrajinské uprchlíky v pražské Troji dnes zahájilo provoz. Po poledni vyjel od asistenčního centra ve Vysočanech první autobus s 16 lidmi. Na dotaz ČTK to dnes sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Kolem 16:00 bylo podle mluvčí hasičů Kateřiny Suchánské ubytovaných zhruba 40 uprchlíků. Stanové městečko postavili hasiči v noci na čtvrtek, v areálu jsou lůžka pro 150 lidí. Dnes by měla být kapacita naplněna ze 70 až 80 procent, řekla ČTK Suchánská. Městečko má sloužit zejména pro uprchlíky, kteří jsou nyní na hlavním nádraží. V Troji by měli pobývat, než se rozhodne, zda mají nárok na víza dočasné ochrany.

"Počitáme s postupným přivážením uprchlíků. Prozatím chceme rozjet provoz asi na dvě třetiny na 1-2 dny, aby se všichni zapracovali. Od pondělí počítáme s plným provozem," řekl na místě novinářům ředitel organizace Romodrom Nikola Taragoš.

VIDEO

Podle občanských iniciativ na hlavním nádraží v nedůstojných podmínkách přebývají stovky běženců převážně romského původu. Čekají na prověření toho, zda nemají dvojí občanství, tedy ukrajinské i maďarské. Pokud ho mají, tak nemají nárok na dočasnou ochranu v Česku. Kolik takových případů je však úřady dosud nezveřejnily.

Městečko vzniklo na základě výzvy ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Na pozemku mezi Povltavskou ulicí a městským okruhem postavili hasiči deset stanů, ve kterých budou lidé ubytováni, a dalších deset stanů, kde bude zázemí pro koordinátory provozu stanového městečka, kuchyně a jídelna či dětský koutek.

"Městečko slouží zjednodušeně jako další čekárna Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU), a tudíž se do něj dostanou lidé pouze přes asistenční centrum," řekl Hofman. Individuální příchod nebude podle něj možný. Jak jsou uprchlíci, kteří se do městečka dostanou, vybíráni, neuvedl. Podle občanských iniciativ jsou jich na hlavním nádraží stovky.

V Troji jsou v okolí městečka posílené hlídky policistů a strážníků městské policie, budou dohlížet na bezpečnost. Městečko je v provozu celý den, ale přes noc od 22:00 do 6:00 bude pro příchody a odchody uzavřené. Do areálu není možné ani nahlédnout. Hasiči jej nejen oplotili, ale po celém obvodu také rozprostřeli neprůhlednou fólii, zjistil na místě zpravodaj ČTK.

Přečteno: 901x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Romové, Uprchlíci, Praha, pomocHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo