romea - logo
27. května 2020 (středa)
svátek má Valdemar
Loading
rozšířené vyhledávaní

Do vyloučených lokalit v Přerově vyrazí čtyři noví asistenti prevence kriminality

Přerov, 29.4.2015 10:15
Ilustrační foto. (FOTO: ČT24)
Ilustrační foto. (FOTO: ČT24)

Do vyloučených lokalit v Přerově vyrazí od soboty čtyři noví asistenti prevence kriminality. Radnice je vybrala ve výběrovém řízení. Jsou mezi nimi tři Romové, budou dohlížet na pořádek v těchto částech města, ale i na případné obtěžování obyvatel obchodníky či záškoláctví dětí kryté rodiči. Do konkurzu se přihlásilo deset zájemců. Na jejich práci poskytl stát pro letošní rok dotaci 606.000 korun, Přerov uhradí deset procent z celkových nákladů. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Lenka Chalupová.

Vybraní asistenti mají základní vzdělání, všichni byli dosud nezaměstnaní a žili nebo žijí v sociálně vyloučených lokalitách. Podmínkou byla trestní bezúhonnost. Komise je vybrala také proto, že mají u tamních obyvatel autoritu. "Jsou jedněmi z nich, žádný cizí prvek. Spoléháme na to, že s jejich pomocí se nám podaří zlepšit klima zejména v přednádražní čtvrti, kde budou prioritně působit," uvedl manažer prevence kriminality a radní Jiří Kohout (Společně pro Přerov).

Asistenti v reflexních vestách vyrazí do ulic 2. května. První měsíc je čeká zaškolování, v terénu se budou pohybovat s mentorem-strážníkem městské policie. "Asistenti sice znají vyloučené lokality a jejich obyvatele, ale musejí ještě navázat kontakty třeba s neziskovými organizacemi, měli by mít vazby na ředitele základních škol, zaměstnance magistrátu a na sociální pracovníky. V červnu už by měli pracovat samostatně, byť pod vzdáleným dohledem mentora," uvedl ředitel přerovské městské policie Omar Teriaki.

Noví asistenti chtějí především zlepšit pověst Romů. Město počítá s tím, že do budoucna by se jejich počet mohl zvýšit na osm až deset. "Vím, že spousta romských mladých lidí fetuje a páchá trestnou činnost. Pověst Romů tím upadá. A já bych rád upevnil vzájemné soužití, aby nedocházelo ke zbytečným konfliktům," uvedl jeden z vybraných uchazečů Peter Lacko. Další asistent Ján Horvát Balog je úspěšný boxer a chtěl by děti ze sociálně vyloučených lokalit přitáhnout ke sportu.

Zaměření na prevenci kriminality doporučil loni Přerovu ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který ve městě řešil bezpečnostní situaci s policejním prezidentem Tomášem Tuhým. Důvodem byly problémy v sociálně vyloučených lokalitách i rostoucí počet sociálních ubytoven.

brf, ČTK
Přečteno: 1000x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Prevence, asistent prevence kriminality, Policie, Přerov, vyloučená lokalita, projekt, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo