romea - logo
28. května 2022 (sobota)
svátek má Vilém

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Do vyloučených lokalit v Přerově vyrazí čtyři noví asistenti prevence kriminality

Přerov, 29.4.2015 10:15
Ilustrační foto. (FOTO: ČT24)
Ilustrační foto. (FOTO: ČT24)

Do vyloučených lokalit v Přerově vyrazí od soboty čtyři noví asistenti prevence kriminality. Radnice je vybrala ve výběrovém řízení. Jsou mezi nimi tři Romové, budou dohlížet na pořádek v těchto částech města, ale i na případné obtěžování obyvatel obchodníky či záškoláctví dětí kryté rodiči. Do konkurzu se přihlásilo deset zájemců. Na jejich práci poskytl stát pro letošní rok dotaci 606.000 korun, Přerov uhradí deset procent z celkových nákladů. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Lenka Chalupová.

Vybraní asistenti mají základní vzdělání, všichni byli dosud nezaměstnaní a žili nebo žijí v sociálně vyloučených lokalitách. Podmínkou byla trestní bezúhonnost. Komise je vybrala také proto, že mají u tamních obyvatel autoritu. "Jsou jedněmi z nich, žádný cizí prvek. Spoléháme na to, že s jejich pomocí se nám podaří zlepšit klima zejména v přednádražní čtvrti, kde budou prioritně působit," uvedl manažer prevence kriminality a radní Jiří Kohout (Společně pro Přerov).

Asistenti v reflexních vestách vyrazí do ulic 2. května. První měsíc je čeká zaškolování, v terénu se budou pohybovat s mentorem-strážníkem městské policie. "Asistenti sice znají vyloučené lokality a jejich obyvatele, ale musejí ještě navázat kontakty třeba s neziskovými organizacemi, měli by mít vazby na ředitele základních škol, zaměstnance magistrátu a na sociální pracovníky. V červnu už by měli pracovat samostatně, byť pod vzdáleným dohledem mentora," uvedl ředitel přerovské městské policie Omar Teriaki.

Noví asistenti chtějí především zlepšit pověst Romů. Město počítá s tím, že do budoucna by se jejich počet mohl zvýšit na osm až deset. "Vím, že spousta romských mladých lidí fetuje a páchá trestnou činnost. Pověst Romů tím upadá. A já bych rád upevnil vzájemné soužití, aby nedocházelo ke zbytečným konfliktům," uvedl jeden z vybraných uchazečů Peter Lacko. Další asistent Ján Horvát Balog je úspěšný boxer a chtěl by děti ze sociálně vyloučených lokalit přitáhnout ke sportu.

Zaměření na prevenci kriminality doporučil loni Přerovu ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který ve městě řešil bezpečnostní situaci s policejním prezidentem Tomášem Tuhým. Důvodem byly problémy v sociálně vyloučených lokalitách i rostoucí počet sociálních ubytoven.

brf, ČTK
Přečteno: 1032x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Prevence, asistent prevence kriminality, Policie, Přerov, vyloučená lokalita, projekt, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo