romea - logo
25. září 2020 (pátek)
svátek má Zlata

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Do vyloučených lokalit v Přerově vyrazí čtyři noví asistenti prevence kriminality

Přerov, 29.4.2015 10:15
Ilustrační foto. (FOTO: ČT24)
Ilustrační foto. (FOTO: ČT24)

Do vyloučených lokalit v Přerově vyrazí od soboty čtyři noví asistenti prevence kriminality. Radnice je vybrala ve výběrovém řízení. Jsou mezi nimi tři Romové, budou dohlížet na pořádek v těchto částech města, ale i na případné obtěžování obyvatel obchodníky či záškoláctví dětí kryté rodiči. Do konkurzu se přihlásilo deset zájemců. Na jejich práci poskytl stát pro letošní rok dotaci 606.000 korun, Přerov uhradí deset procent z celkových nákladů. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Lenka Chalupová.

Vybraní asistenti mají základní vzdělání, všichni byli dosud nezaměstnaní a žili nebo žijí v sociálně vyloučených lokalitách. Podmínkou byla trestní bezúhonnost. Komise je vybrala také proto, že mají u tamních obyvatel autoritu. "Jsou jedněmi z nich, žádný cizí prvek. Spoléháme na to, že s jejich pomocí se nám podaří zlepšit klima zejména v přednádražní čtvrti, kde budou prioritně působit," uvedl manažer prevence kriminality a radní Jiří Kohout (Společně pro Přerov).

Asistenti v reflexních vestách vyrazí do ulic 2. května. První měsíc je čeká zaškolování, v terénu se budou pohybovat s mentorem-strážníkem městské policie. "Asistenti sice znají vyloučené lokality a jejich obyvatele, ale musejí ještě navázat kontakty třeba s neziskovými organizacemi, měli by mít vazby na ředitele základních škol, zaměstnance magistrátu a na sociální pracovníky. V červnu už by měli pracovat samostatně, byť pod vzdáleným dohledem mentora," uvedl ředitel přerovské městské policie Omar Teriaki.

Noví asistenti chtějí především zlepšit pověst Romů. Město počítá s tím, že do budoucna by se jejich počet mohl zvýšit na osm až deset. "Vím, že spousta romských mladých lidí fetuje a páchá trestnou činnost. Pověst Romů tím upadá. A já bych rád upevnil vzájemné soužití, aby nedocházelo ke zbytečným konfliktům," uvedl jeden z vybraných uchazečů Peter Lacko. Další asistent Ján Horvát Balog je úspěšný boxer a chtěl by děti ze sociálně vyloučených lokalit přitáhnout ke sportu.

Zaměření na prevenci kriminality doporučil loni Přerovu ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který ve městě řešil bezpečnostní situaci s policejním prezidentem Tomášem Tuhým. Důvodem byly problémy v sociálně vyloučených lokalitách i rostoucí počet sociálních ubytoven.

brf, ČTK
Přečteno: 1008x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Prevence, asistent prevence kriminality, Policie, Přerov, vyloučená lokalita, projekt, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo