romea - logo
24. října 2020 (sobota)
svátek má Nina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Záznam: Debata k Mezinárodnímu dni památky obětí holokaustu v kině Bio Oko 

6.2.2020 13:09

U příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holokaustu v kině Bio Oko proběhla, kromě promítání dokumentárního filmu LETY, tematická debata o připomínání romského holocaustu.

Pozvání do debaty přijali předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička, ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová, historik Ústavu pro studium totalitních režimů Čeněk Pýcha a vedoucí Semináře romistiky na Karlově univerzitě Helena Sadílková. Debatu moderovala Renata Berkyová z Pražského fóra pro romské dějiny při Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.

Čeněk Růžička s Janou Horváthovou s publikem sdíleli své zkušenosti s tím, jak těžce se rodiny vyrovnávali se ztrátou svých blízkých zavražděných v koncentračních táborech a téměř úplným rozbouráním rodinných vazeb a jistot vlivem rasové perzekuce. Helena Sadílková mluvila o možnostech, které pozůstalí a přeživší měli v poválečném a pozdějšm období pro veřejné připomínání obětí. Čeněk Pýcha pak objasnil jak tehdejší společnost vnímala "holokaust" jako takový.

Hosté se dále vyjadřovali například k tomu, jak si představují důstojné pietní místo nebo zda vnímají určitý posun ve vnímání genocidy Romů a Sintů při svých zkušenostech ve vzdělávání na školách. Prostor na otázky dostalo také publikum.

Organizačně se na celé akci podílelo Pražské fórum pro romské dějiny při Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. Diváci měli příležitost položit pár otázek i trojici tvůrců filmu LETY z ROMEA TV Františka Bikára, Violy Tokárové a Renaty Berkyové. 

FOTOGALERIE

 

 

Přečteno: 1844x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, dokumentární fillm, promítání, ROMEA, Holocaust, diskuseHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo