romea - logo
10. srpna 2022 (středa)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Záznam: Debata k Mezinárodnímu dni památky obětí holokaustu v kině Bio Oko 

6.2.2020 13:09

U příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holokaustu v kině Bio Oko proběhla, kromě promítání dokumentárního filmu LETY, tematická debata o připomínání romského holocaustu.

Pozvání do debaty přijali předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička, ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová, historik Ústavu pro studium totalitních režimů Čeněk Pýcha a vedoucí Semináře romistiky na Karlově univerzitě Helena Sadílková. Debatu moderovala Renata Berkyová z Pražského fóra pro romské dějiny při Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.

Čeněk Růžička s Janou Horváthovou s publikem sdíleli své zkušenosti s tím, jak těžce se rodiny vyrovnávali se ztrátou svých blízkých zavražděných v koncentračních táborech a téměř úplným rozbouráním rodinných vazeb a jistot vlivem rasové perzekuce. Helena Sadílková mluvila o možnostech, které pozůstalí a přeživší měli v poválečném a pozdějšm období pro veřejné připomínání obětí. Čeněk Pýcha pak objasnil jak tehdejší společnost vnímala "holokaust" jako takový.

Hosté se dále vyjadřovali například k tomu, jak si představují důstojné pietní místo nebo zda vnímají určitý posun ve vnímání genocidy Romů a Sintů při svých zkušenostech ve vzdělávání na školách. Prostor na otázky dostalo také publikum.

Organizačně se na celé akci podílelo Pražské fórum pro romské dějiny při Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. Diváci měli příležitost položit pár otázek i trojici tvůrců filmu LETY z ROMEA TV Františka Bikára, Violy Tokárové a Renaty Berkyové. 

FOTOGALERIE

 

 

Přečteno: 2033x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, dokumentární fillm, promítání, ROMEA, Holocaust, diskuseHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo