romea - logo
7. dubna 2020 (úterý)
svátek má Heřman / Hermína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Záznam: Debata k Mezinárodnímu dni památky obětí holokaustu v kině Bio Oko 

6.2.2020 13:09

U příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holokaustu v kině Bio Oko proběhla, kromě promítání dokumentárního filmu LETY, tematická debata o připomínání romského holocaustu.

Pozvání do debaty přijali předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička, ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová, historik Ústavu pro studium totalitních režimů Čeněk Pýcha a vedoucí Semináře romistiky na Karlově univerzitě Helena Sadílková. Debatu moderovala Renata Berkyová z Pražského fóra pro romské dějiny při Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.

Čeněk Růžička s Janou Horváthovou s publikem sdíleli své zkušenosti s tím, jak těžce se rodiny vyrovnávali se ztrátou svých blízkých zavražděných v koncentračních táborech a téměř úplným rozbouráním rodinných vazeb a jistot vlivem rasové perzekuce. Helena Sadílková mluvila o možnostech, které pozůstalí a přeživší měli v poválečném a pozdějšm období pro veřejné připomínání obětí. Čeněk Pýcha pak objasnil jak tehdejší společnost vnímala "holokaust" jako takový.

Hosté se dále vyjadřovali například k tomu, jak si představují důstojné pietní místo nebo zda vnímají určitý posun ve vnímání genocidy Romů a Sintů při svých zkušenostech ve vzdělávání na školách. Prostor na otázky dostalo také publikum.

Organizačně se na celé akci podílelo Pražské fórum pro romské dějiny při Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. Diváci měli příležitost položit pár otázek i trojici tvůrců filmu LETY z ROMEA TV Františka Bikára, Violy Tokárové a Renaty Berkyové. 

FOTOGALERIE

 

 

Přečteno: 1643x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, dokumentární fillm, promítání, ROMEA, Holocaust, diskuse



HLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky







..
romea - logo