romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Záznam: Debata k Mezinárodnímu dni památky obětí holokaustu v kině Bio Oko 

6.2.2020 13:09

U příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holokaustu v kině Bio Oko proběhla, kromě promítání dokumentárního filmu LETY, tematická debata o připomínání romského holocaustu.

Pozvání do debaty přijali předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička, ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová, historik Ústavu pro studium totalitních režimů Čeněk Pýcha a vedoucí Semináře romistiky na Karlově univerzitě Helena Sadílková. Debatu moderovala Renata Berkyová z Pražského fóra pro romské dějiny při Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.

Čeněk Růžička s Janou Horváthovou s publikem sdíleli své zkušenosti s tím, jak těžce se rodiny vyrovnávali se ztrátou svých blízkých zavražděných v koncentračních táborech a téměř úplným rozbouráním rodinných vazeb a jistot vlivem rasové perzekuce. Helena Sadílková mluvila o možnostech, které pozůstalí a přeživší měli v poválečném a pozdějšm období pro veřejné připomínání obětí. Čeněk Pýcha pak objasnil jak tehdejší společnost vnímala "holokaust" jako takový.

Hosté se dále vyjadřovali například k tomu, jak si představují důstojné pietní místo nebo zda vnímají určitý posun ve vnímání genocidy Romů a Sintů při svých zkušenostech ve vzdělávání na školách. Prostor na otázky dostalo také publikum.

Organizačně se na celé akci podílelo Pražské fórum pro romské dějiny při Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. Diváci měli příležitost položit pár otázek i trojici tvůrců filmu LETY z ROMEA TV Františka Bikára, Violy Tokárové a Renaty Berkyové. 

FOTOGALERIE

 

 

Přečteno: 1726x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, dokumentární fillm, promítání, ROMEA, Holocaust, diskuseHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo