romea - logo
6. srpna 2020 (čtvrtek)
svátek má Oldřiška

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Záznam: Debata k Mezinárodnímu dni památky obětí holokaustu v kině Bio Oko 

6.2.2020 13:09

U příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holokaustu v kině Bio Oko proběhla, kromě promítání dokumentárního filmu LETY, tematická debata o připomínání romského holocaustu.

Pozvání do debaty přijali předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička, ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová, historik Ústavu pro studium totalitních režimů Čeněk Pýcha a vedoucí Semináře romistiky na Karlově univerzitě Helena Sadílková. Debatu moderovala Renata Berkyová z Pražského fóra pro romské dějiny při Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.

Čeněk Růžička s Janou Horváthovou s publikem sdíleli své zkušenosti s tím, jak těžce se rodiny vyrovnávali se ztrátou svých blízkých zavražděných v koncentračních táborech a téměř úplným rozbouráním rodinných vazeb a jistot vlivem rasové perzekuce. Helena Sadílková mluvila o možnostech, které pozůstalí a přeživší měli v poválečném a pozdějšm období pro veřejné připomínání obětí. Čeněk Pýcha pak objasnil jak tehdejší společnost vnímala "holokaust" jako takový.

Hosté se dále vyjadřovali například k tomu, jak si představují důstojné pietní místo nebo zda vnímají určitý posun ve vnímání genocidy Romů a Sintů při svých zkušenostech ve vzdělávání na školách. Prostor na otázky dostalo také publikum.

Organizačně se na celé akci podílelo Pražské fórum pro romské dějiny při Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. Diváci měli příležitost položit pár otázek i trojici tvůrců filmu LETY z ROMEA TV Františka Bikára, Violy Tokárové a Renaty Berkyové. 

FOTOGALERIE

 

 

Přečteno: 1783x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, dokumentární fillm, promítání, ROMEA, Holocaust, diskuseHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo