romea - logo
29. března 2020 (neděle)
svátek má Taťána
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dokument o xenofobii Češi proti Čechům získal na festivalu v Jihlavě zvláštní uznání

1.11.2015 8:56
Tomáš Kratochvíl v dokumentu Gadžo (FOTO: Česká televize)
Tomáš Kratochvíl v dokumentu Gadžo (FOTO: Česká televize)

„Za působivé využití filmu jako osobního deníku, který nabourává společenské stereotypy a předsudky,“ získal snímek Tomáše Kratochvíla Češi proti Čechům zvláštní uznání na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Režisér natáčel v romském ghettu v Předlicích, kam se na osm měsíců odstěhoval. Film je volným pokračováním dokumentu Gadžo.

Webové stránky jihlavského festivalu uvádějí jako anotaci k filmu Češi proti Čechům následující dialog: „Já bych tam hodila granát mezi ně.“ „Mezi koho?“ „Mezi cikány. Protože se rodijou jak myši.“ „Je potřeba je zabít?“ „Je. Víte, co měl zrobit Hitler? Židy nechat a cikány postřílet. Je jich moc.“

Porota letos v Jihlavě neudělila cenu za nejlepší český dokumentární film. Udělila dvě zvláštní uznání, kromě filmu Češi proti Čechům, získal uznání ještě snímek Ocelové slzy aneb Cesta Vladimíra Stehlíka za Lubomírem Krystlíkem. 

Přečteno: 1326x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Film, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo