romea - logo
29. září 2022 (čtvrtek)
svátek má Michal

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

DOKUMENT: Pražské zastupitelstvo schválilo strategii romské integrace v hlavním městě na příštích 9 let

12.9.2022 16:30
Magistrát hlavního města Prahy (Nová radnice) na Mariánském náměstí (Ilustrační FOTO: Petr Novák, Wikipedia)
Magistrát hlavního města Prahy (Nová radnice) na Mariánském náměstí (Ilustrační FOTO: Petr Novák, Wikipedia)

Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo ve čtvrtek 8. září pražskou koncepci integrace Romů na roky 2022 až 2030. Zpravodajskému serveru Romea.cz to potvrdil Jakub Stádník, poradce radní Hany Třeštíkové (Praha Sobě). Pražský magistrát bude chtít v následujících letech prohloubit integraci Romů do veřejného života, bojovat proti předsudkům majoritní společnosti vůči nim nebo jim pomoci v sociální oblasti. Peníze na konkrétní opatření půjdou z dotací a finance chce magistrát získat i z evropských fondů.

"Osobně považuji za velký úspěch a jsem velmi ráda, že se podařilo po několika letech úsilí schválit takto komplexní a dlouhodobý dokument týkající se romské integrace," uvedla pro zpravodajský server Romea.cz Hana Třeštíková, radní pro oblast kultury, výstavnictví a cestovního ruchu.

Dříve byla problematika romská integrace součástí jiných dokumentů. Nyní se všemu věnuje jedna samostatná koncepce.

"Jedná se v Praze o první oficiální strategii v této oblasti, stanovující jasné cíle a priority, což jen ukazuje, jak je potřebná," dodala.

Koncepce má tři základní části, kdy tou první je oblast sociální integrace, druhou částí je boj proti diskriminaci a předsudkům většinové společnosti. V té se chce město zaměřit na vzdělávací nebo osvětové kampaně. Poslední částí je pak pomoc a zaměření se na etnickou emancipaci Romů ve veřejném životě, kdy se bude řešit, jak Romy více zapojit do veřejného života.

"Jsem přesvědčena, že všechny větve této strategie, kterými jsou sociální integrace, boj proti diskriminaci a participace na veřejném životě, budou úspěšné i v praxi. Strategie byla totiž projednána se širokou škálou zainteresovaných aktérů, a je tedy výsledkem opravdu podrobné a odborné diskuse, čehož jsme při přípravě chtěli dosáhnout," vysvětlila Hana Třeštíková.

Strategie je navržena na 9 let, ale Třeštíková věří, že pozitivní výsledky se začnou projevovat už mnohem dříve i s pomocí hlavního koordinátora, kterým je Centrum sociálních služeb Praha (CSSP).

Podle strategie má hlavní odpovědnost za koordinaci a řízení implementačního procesu strategie krajský romský koordinátor, kterým se na začátku roku 2022 stal Jan Dužda, a vybraný pracovník Centra sociálních služeb Praha.

"Krajský romský koordinátor bude mít na starost především větev etnické emancipace a participace Romů na veřejném životě a větev boje proti diskriminaci, anticiganismu a předsudečnému násilí, zatímco pracovník CSSP především větev sociálně integrační se všemi jejími čtyřmi oblastmi," uvádí se ve strategii.

Financování jednotlivých kroků bude zajištěno prostřednictvím městských dotací na sociální služby, dotacemi vypisovanými magistrátními odbory a podle Třeštíkové magistrát počítá také s dotačními programy jednotlivých městských částí a z fondů Evropské unie.

DOKUMENT

Přečteno: 573x
 

Kam dál:

Štítky:  

Strategie, Praha, Dokumenty, Integrace, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo