romea - logo
27. května 2022 (pátek)
svátek má Valdemar

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dominik Duka k Mezinárodnímu dni Romů: Jsme členy jedné křesťanské rodiny

29.3.2017 14:43
Dominik Duka (FOTO: Luděk Krušinský, http://www.dominikduka.cz)
Dominik Duka (FOTO: Luděk Krušinský, http://www.dominikduka.cz)

Zpravodajský server ROMEA požádal kardinála Dominika Duku o vyjádření k jeho motivacím přijmout nabídku na celebrování Mše k Mezinárodnímu dni Romů. Nyní přinášíme celý text jeho odpovědi.

Mše Za společný život všech národností v ČR

  • KDY: 8. 4. 2017, 11:00
  • KDE: Kostel Nejsvětějšího srdce páně na Praze 3 (Nám. Jiřího z Poděbrad)

Více o mši ZDE

Důvody, proč jsem se s radostí rozhodl, abych sloužil tuto poutní bohoslužbu pro občany romské národnosti, jsou dva. Ten první je, že jde o významnou událost v naší zemi – uvítat toto shromáždění; a protože jsem předseda České biskupské konference a historicky vzato nástupcem svatého Vojtěcha v zemi, kde právě tento světec bojoval o rovnoprávnost, proti prodeji otroků. Praha byla největší tržnicí otroků ve střední Evropě po celá dvě staletí - v devátém, desátém a pokračovalo to až do jedenáctého století. Takové byly zápasy jak svatého Vojtěcha, tak před ním svatého Václava. A myslím, že je na místě, abych připomněl, že ani v současné době nepřistupujeme k druhému tak, jak bychom měli. Ano, hovoříme o lidských právech, hovoříme o lidské rovnosti, ale dokážeme lidi rozdělovat a kastovat.

Druhým důvodem je, že církev se snaží o podporu romského etnika celosvětově. Blahořečení prvního Roma Zeffirina Giméneze Mally proběhlo již roku 1997 za papeže Jana Pavla II. Zeffirino zaplatil životem v době občanské války ve třicátých letech 20. století ve Španělsku. A nyní papež František v neděli prohlásil za blahoslavenou třiadvacetiletou ženu romského původu Emilii Fernández Rodríguez. Ta byla uvězněna, neboť její manžel odmítl jít bojovat do revolučních gard, které pustošily chrámy a kláštery ve Španělsku právě v době občanské války. Jedna ze spoluvězeňkyň Emilii naučila modlitbě růžence, a když tato statečná mladá žena odmítla vyzradit jméno své duchovní učitelky, byla uvržena na samotku. Tam porodila dcerku a o několik dní později podlehla krvácení. Její dcerka je možná ještě mezi námi. Ale o své matce a o svém osudu neví, protože byla matce odebrána a adoptována. Čili tyto důležité momenty mě zavazují k tomu, abych se ujal předsedat slavnostní bohoslužbě na Mezinárodní den Romů. Spolu s občany romské národnosti jsme členy jedné křesťanské rodiny a společnými svědky víry.

Přečteno: 6117x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Dominik Duka, vyjádření, Domácí, Akce, Křesťané, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo