romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dominik Duka k Mezinárodnímu dni Romů: Jsme členy jedné křesťanské rodiny

29.3.2017 14:43
Dominik Duka (FOTO: Luděk Krušinský, http://www.dominikduka.cz)
Dominik Duka (FOTO: Luděk Krušinský, http://www.dominikduka.cz)

Zpravodajský server ROMEA požádal kardinála Dominika Duku o vyjádření k jeho motivacím přijmout nabídku na celebrování Mše k Mezinárodnímu dni Romů. Nyní přinášíme celý text jeho odpovědi.

Mše Za společný život všech národností v ČR

  • KDY: 8. 4. 2017, 11:00
  • KDE: Kostel Nejsvětějšího srdce páně na Praze 3 (Nám. Jiřího z Poděbrad)

Více o mši ZDE

Důvody, proč jsem se s radostí rozhodl, abych sloužil tuto poutní bohoslužbu pro občany romské národnosti, jsou dva. Ten první je, že jde o významnou událost v naší zemi – uvítat toto shromáždění; a protože jsem předseda České biskupské konference a historicky vzato nástupcem svatého Vojtěcha v zemi, kde právě tento světec bojoval o rovnoprávnost, proti prodeji otroků. Praha byla největší tržnicí otroků ve střední Evropě po celá dvě staletí - v devátém, desátém a pokračovalo to až do jedenáctého století. Takové byly zápasy jak svatého Vojtěcha, tak před ním svatého Václava. A myslím, že je na místě, abych připomněl, že ani v současné době nepřistupujeme k druhému tak, jak bychom měli. Ano, hovoříme o lidských právech, hovoříme o lidské rovnosti, ale dokážeme lidi rozdělovat a kastovat.

Druhým důvodem je, že církev se snaží o podporu romského etnika celosvětově. Blahořečení prvního Roma Zeffirina Giméneze Mally proběhlo již roku 1997 za papeže Jana Pavla II. Zeffirino zaplatil životem v době občanské války ve třicátých letech 20. století ve Španělsku. A nyní papež František v neděli prohlásil za blahoslavenou třiadvacetiletou ženu romského původu Emilii Fernández Rodríguez. Ta byla uvězněna, neboť její manžel odmítl jít bojovat do revolučních gard, které pustošily chrámy a kláštery ve Španělsku právě v době občanské války. Jedna ze spoluvězeňkyň Emilii naučila modlitbě růžence, a když tato statečná mladá žena odmítla vyzradit jméno své duchovní učitelky, byla uvržena na samotku. Tam porodila dcerku a o několik dní později podlehla krvácení. Její dcerka je možná ještě mezi námi. Ale o své matce a o svém osudu neví, protože byla matce odebrána a adoptována. Čili tyto důležité momenty mě zavazují k tomu, abych se ujal předsedat slavnostní bohoslužbě na Mezinárodní den Romů. Spolu s občany romské národnosti jsme členy jedné křesťanské rodiny a společnými svědky víry.

Přečteno: 6011x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Dominik Duka, vyjádření, Domácí, Akce, Křesťané, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo