romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dopis romských organizací i jednotlivců žijících v Anglii vládě České republiky

Londýn, 2.8.2013 12:20, (ROMEA)
Romská vlajka
Romská vlajka

Romská sdružení, iniciativy i jednotlivci žijící v Anglii adresují v Památný den romského holocaustu dopis vládě České republiky jako reakci na vzrůstající protiromské nálady v zemi.

Server Romea.cz zveřejňuje dopis v plném znění:

Vážená vládo České republiky,

situace neonacistických a anticikanistických tažení v České republice je nesnesitelná a velice nebezpečná. Proto jsme se jako romská občanská sdružení, iniciativy i jednotlivci v UK, rozhodli apelovat právě na Vás, vládu České republiky.

Nezdráháme se vyslovit, že odešlá minulá vláda expremiéra Petra Nečase byla v naších očích vládou, jenž se soustředila spíše na osobní spokojenost a své zisky, ale občanským problémům se věnovala jen minimálně. Po celou dobu jejího působení nenastal sebemenší obrat ke zklidnění situace, naopak. Všichni jsme měli pocit, že z etnického napětí (někteří) vysoce postavení politici ,,těží“.

Taktéž se domníváme, že gradující protiromské nálady byly uměle vyvolány, aby posloužily jako tzv. zakrývací manévr politických dění, jako i na posilnění kariéry samotných xenofobních senátorů, kteří ,,vsadili“ na anticikanistickou kartu. Právě i vinou bývalé vlády je situace stále nebezpečnější a každým dnem graduje.

My Romové, jenž jsme z různých důvodů opustili Českou republiku (ve většině případů z důvodu rasistických útoků vůči našim i jiným rodinám) jsme si zvolili další životní působení ve Velké Británii, odkud jsme nepřestali sledovat vývoj a stále vážnější situaci Romů v ČR.

Pamětníci 30. let minulého století z řad Romů se nemohou ubránit srovnání té doby s dnešní realitou, přičemž často hodnotí své dnešní postavení jako horší. Nemohou nevzpomenout na to, co byli čeští dozorci schopni provádět našim rodinám v nacistických koncentračních táborech v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu.

Vážená vládo České republiky, obracíme se na Vás s důvěrou, protože věříme, že stejně jako my s obavami sledujete a vnímáte aktuálně vyhrocené vztahy mezi lidmi z majoritní části společnosti a romské národnostní menšiny. Vidíte, jak se různé skupiny, které jsou příznivci nenonacistických ideí, snaží zneužít široké obyvatelstvo, a to pod záminkou různých, i vykonstruovaných negativních patologických jevů. Jsme svědky toho, že šíří nepravdivé informace, např. o výši dávek, které nezaměstnané romské rodiny pobírají. Nevěřícně sledujeme, jak lehce se část společnosti nechá zmanipulovat neonacisty a extremisty k honům na romské rodiny. Dokazuje to situace v Českých Budějovicích i jinde.

Je zřejmé, že pokud někdo z vrcholných politiků veřejně nevyzve národ ke zdrženlivosti, budou se tyto projevy nesnášenlivosti opakovat s ještě větší intenzitou i v jiných částech republiky.

Věříme, že právě Vy máte ze svých pozic možnost a sílu oslovit všechny občany bez rozdílu. Zvažte, prosím, zda nedozrál čas na Vaše veřejné vystoupení, kterým můžete vahou svých osobností zmírnit napětí ve společnosti. Občané Váš krok jistě přijmou s porozuměním a s vděčností.

Stejně velkou důvěru vkládáme i v pana prezidenta Miloše Zemana. Věříme, že se bude věnovat i této problematice, která již není ,,pouhým“ problémem jednoho kraje, nýbrž je nebezpečná pro celou českou společnost.

S úctou a důvěrou

 • Halifax Roma Group (HRG)
 • EuropeRoma
 • Roma Virtual Network (RVN)
 • Dale Farm
 • IRR
 • ERRC
 • ARFT
 • AI
 • Refugee Forum - NC
 • Roma North East
 • Roma Community Care (RCC)
Přečteno: 5144x
 

Kam dál:

Štítky:  

dopis vládě, Romové, Velká Británie, situace ve společnosti, AnticiganismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo