romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Druhá série Ptáčat s podtitulem Kdo neskáče, není Ptáče, se začne vysílat již 4. ledna

Praha, 6.12.2013 12:11, (ROMEA)
Janička, jedno z Ptáčat, na demonstraci DSSS klade účastníkům otázku, proč sem přišli. (foto: Česká televize)
Janička, jedno z Ptáčat, na demonstraci DSSS klade účastníkům otázku, proč sem přišli. (foto: Česká televize)

Druhá série časosběrného dokumentárního cyklu Ptáčata je na světě a už 4. ledna se na ni můžeme těšit na obrazovkách České televize. Druhý cyklus vznikl v koprodukci ČT, Tvůrčí skupina Martiny Šantavé, a Produkce Radima Procházky. Autorkou série je režisérka a kreativní producentka ČT Kamila Zlatušková.

Příběh Ptáčat se začal odvíjet na jedné základní brněnské škole kvůli petici rodičů, kteří nechtěli, aby jejich děti měly za spolužáky Romy. Tato situace "třídní společnosti" se stala východiskem dokumentární série o dětech na hranici společenských norem, rodinných podmínek a vlastní vůle. První šestnáctidílná série s podtitulem Nejsme žádná béčka, vzbudila po svém prvním uvedení velký ohlas doma i ve světě: získal například Cenu Gypsy Spirit za počin roku 2010 či nominaci některých dílů a souvisejících děl na prestižní European Civis Media Prize 2011.

Druhá série, která má podtitul Kdo neskáče, není Ptáče, na úspěchy první více než důstojně navazuje. Mapuje další roky roky života Ptáčat, tentokrát od 3. do 6. třídy, a z jednoho z příběhů vznikl krátký film, který letos v konkurenci velkých koprodukčních projektů vyhrál cenu za nejlepší český populárně-vědecký dokument na mezinárodním festivalu Academia Film Olomouc a byl nominován na Japan Prix 2013. Druhou sérii unikátního časosběrného dokumentárního cyklu s podtitulem Kdo neskáče, není Ptáče začne Česká televize vysílat na programu ČT2 v sobotu 4. ledna.

S tím, jak se vyostřuje situace ve společnosti, potkávají se děti s drsnou realitou, včetně rasistických demonstrací nebo naopak vlastního happeningu proti hazardu. Dílů je méně, ale pokrývají širší časový rámec. Tvůrci druhou sérii pojali mnohem více jako společenskou sondu. Zároveň se snažili neztratit nadhled a humor, díky kterému Ptáčata v první sérii bodovala u diváků.

Autorka projektu, scenáristka a režisérka Kamila Zlatušková, říká: „Za jeden z nejmrazivějších momentů považuji situaci, kdy se jde Janička podívat na demonstraci DSSS. Tam se ptá zúčastněných, proč přišli demonstrovat. Posléze konstatuje: 'Ale oni nejsou neonacisti, to jsou normální lidi...' Ale překvapivě nám v téže situaci nechybí ani vtipný moment, tatáž Janička se jde záhy bezelstně zeptat těžkooděnců, jestli oni jsou ti "náckové". Jejich uniformy ji totiž matou, nacismus má spojený s válkou a Hitlerem. Na přímou otázku 'Pane, vy jste nácek?' jí ale těžkooděnec odkazuje na policejní tiskovou mluvčí...

Ve druhé sérii děti reflektují smrt Václava Havla, angažují se za zrušení heren u brněnského primátora, ale také poprvé pojedou na lyže a pobaví diváky diskuzí na téma lyžování Romů. Kamila Zlatušková začíná právě nyní pracovat na třetí sérii, která má doprovodit Ptáčata až do deváté třídy. Ptáčata vysílá ČT2 každou neděli od 15:40h. Více o projektu najdete na https://www.facebook.com/pages/Ptáčata/107573175948260?fref=ts, případně na webových stránkách www.ptacata.cz

Přečteno: 873x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Seriály, Dokumenty, Xenofobie, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo