Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Druhé kolo prezidentské volby: Volební systém a jak si vyřídit voličský průkaz

18. ledna 2018
Čtení na 2 minuty

V pátek 26.1. a v sobotu 27.1. proběhne druhé kolo přímé volby prezidenta České republiky. V pátek se volí od 14 do 22 hodin, v sobotu jsou volební místnosti otevřené od 8 do 14 hodin. Rozhodovat se bude mezi dvěma nejsilnějšími kandidáty z kola prvního, kterými jsou současný prezident Miloš Zeman a akademik Jiří Drahoš.

Volební lístky na rozdíl od prvního kola nepřijdou voličům do schránek – dostanou je přímo ve volební místnosti. Volební místnosti jsou stejné jako v prvním kole. Jejich adresu je možné najít i online – například na online volební mapě zde.

V případě závažného zdravotního důvodu může volič požádat obecní úřad o hlasování mimo volební místnost – za voličem přijdou dva členové volební komise s přenosnou hlasovací schránkou. Telefonní kontakt na příslušnou volební komisi si můžete vyhledat na webových stránkách své obce, nebo vám ho sdělí pracovníci příslušného úřadu.

Nebudete-li v termín voleb v místě svého trvalého bydliště, můžete si vyřídit voličský průkaz a volit v jakékoliv volební místnosti po celé ČR nebo ambasádách ČR kdekoliv po světě.

O voličský průkaz můžete požádat osobně na místně příslušném obecním úřadě a to do středy 24. 1. do 16.00 hodin. Další možností je podat žádost prostřednictvím datové schránky – a to nejpozději do pátku 19.1. nebo poštou či zásilkovou službou. Taková žádost pak musím obsahovat ověřený podpis a fyzicky musí být na příslušném úřadě také nejpozději v pátek 19.1. v jeho pracovní době.

Pokud si zažádáte o ověření podpisu na krajském úřadě, obecním úřadě či úřadě městské části nebo obvodů statutárních měst, lze požádat o osvobození od poplatku a ověření podpisu je zdarma. Podpis můžete ověřit i na poště, která je vybavena asistovaným místem výkonu veřejné správy, tzv. Czech Pointem, u notáře či u Hospodářské komory ČR. Tyto instituce však mohou požadovat za ověření poplatek.

V žádosti o průkaz je důležité uvést všechny důležité indetifikační údaje. Tedy jméno, datum narození, adresu trvalého bydliště i kontakt. V žádosti také upřesněte, jak si voličský průkaz vyzvednete. Pro voličský průkaz si můžete dojít na úřad osobně, případně si jej nechte zaslat na předem určenou adresu. Existuje také možnost pověření blízké osoby, aby průkaz vyzvedla. V tomto případě musí žadatel sepsat plnou moc, na které bude jeho úředně ověřený podpis a kterou vybaví člověka, který mu voličský průkaz vyzvedává.

V den voleb se pak dostavíte k urně do jakéhokoli volebního okrsku a volební komisi se prokážete občanským průkazem (případně cestovním pasem) a k tomu přiložíte voličský průkaz. Volič nemá povinnost voličský průkaz nutně využít. Pokud si ho vyřídíte, ale nakonec máte možnost volit v místě trvalého bydliště, jen odevzdáte průkaz komisi a žádné sankce vám nehrozí.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon