romea - logo
14. srpna 2022 (neděle)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Duchcov on-line: Příznivci DSSS vyprovokovali ve městě pouliční válku. Na místě byli zranění lidé, policie použila vodní dělo a slzný plyn

Duchcov, 22.6.2013 13:05, (ROMEA - PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZOVÁNO)

V Duchcově na Teplicku došlo k prvním střetům mezi těžkooděnci a příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Vzduchem létaly kameny a lahve, policisté použili pyrotechniku, slzný plyn i vodní dělo. Policie potvrdila dva zraněné, krvavé šrámy ale mají i další. Zranění utrpěla jedna žena a fotograf, kterého trefili kamenem do hlavy. Akce pravicových radikálů ztratila organizovaný průběh

aktualizovat.png

Server Romea.cz sleduje situaci v Duchcově on-line

FOTOGALERIE

18:15
Shromáždění Čhikatar het / Z bahna ven pomalu končí. "Na ulici, kde probíhala kulturní akce stojí ještě asi 40 lidí, ale vše už spěje ke konci," popisuje situaci na romském shromáždění náš spolupracovník.

18:03
Zraněno bylo celkem pět lidí, z toho dva policisté a jeden novinář. Policie zadržela podle České televize 16 agresivních neonacistů, demonstrantům zabavila 38 zbraní. Poldle iDNES.cz je zadržených 22, mezi nimi je i jeden z organizátorů shromáždění extremistů.

17:55
Zdá se, že situace ve městě se uklidňuje. "Jsem na ulici Míru a nic se tady neděje, těžkooděnci odpočívají," hlásí náš spoluracovník s centra města.

17:50
Na romském shromáždění panuje příjemné nálada. Lidé zpívají a baví se.

VIDEO

17:34
Policie v Duchcově stále zasahuje. "Proběhl zásah tady na ulici Míru, bylo tady asi 300 lidí, část neonacistů a část 'čumilů'. Policie použila výbušky a dav rozehnala. Ten dav nejde po ohlášené trase průvodu a zřejmě proto policie zasahuje," popisuje dramatickou situaci v Duchcově náš spolupracovník, který se pohybuje s davem agresorů.

17:28
Podle informací ČTK se shromáždění extremistické DSSS zúčastnilo asi 1000 lidí.

17:20
"Na začátku shromáždění jsem jasně viděl jak jeden účastník hajloval a křičel cikáni do plynu," popisuje úvod shromáždění, kdy mluvil vůdce DSSS Tomáš Vandas, náš spolupracovník.

17:15
Situace je velmi nepřehledná. Přestože byl pochod nahlášený organizátory z DSSS nikdo ho v tuto chvíli neorganizuje. Někteří se opět vydali na pochod městem, jiní šli pít do restaurací. "Je tady tvrdé jádro agresivních neonacistů z Prahy," hlásí náš reportér z místa. Plnou odpovědnost za dnešní násilí nese vedení DSSS.

16:55
Neonacisté se shromáždili na roku Nádražní a Studniční ulice, která ústí na náměstí Legií, kde shromáždění extremistů začalo. Policie jim přehradila cestu směrem k Nádražní ulici. Agresory nehodlá k Romům pustit.

16:50
Dostávají se k nám další podrobnější informace o střetu v Duchcově. Podle informací serveru Romea.cz mělo útočit přibližně 80 neonacistů. Házeli na policisty dlažební kostky a při tom zranili jednu ženu a fotografa.

16:40
"Mohu potvrdit, že jsme použili proti demonstrantům vodní děla. V současné chvíli víme o dvou zraněných, jeden z nich je novinář," potvrdila mluvčí Poláčková. "Bylo to pořádná mela, vzduchem létalo kromě dlažebních kostek i spousta dalších předmětů, běžnou výbavou demonstrantů jsou pak železné tyče," popsal agresivní útok neonacistů reportér televize Nova Martin Kočárek.

16:32
Pochod skončil u rybníka Barbora. Někteří lidé postávají v hloučcích. Není jasné, kde v tuto chvíli neonacisté mobilizují síly nebo je to konce celé akce?

16:30
V ulicích města jsou vidět sanitky.

16:29
Útok neonacistů byl zřejmě velmi dobře naplánován. Po pár metrech pochodu si neonacisté nasadili kukly a zaútočili na policisty. Zajímavé také je, že Tomáš Vandas, který jindy jde v čele průvodu na místě nebyl a po ukončení projevové části shromáždění odjel.

duchcov13.jpg
REPROFOTO: Česká televize

16:25
"Je to pouliční válka, policisté situaci podcenili. Útoku agresivních neonacistů čelilo v jednu chvíli pouhých 15 policistů. Dostal jsem několikrát kamenem, fotograf Stanislav Krupař má rozbitou hlavu. Je to tady velmi nebezpečné," hlásí náš spolupracovník přímo z místa.

16:16
Zasahují policisté na koních. Je slyšet pyrotechnika, policie používá slzný plyn. Agresivní neonacisté se rozhodli s policií bojovat, házejí kameny a v rukou mají klacky. Boj probíhá v ulici Husova u rybníku Barbora.

16:15
Na romském poklidném shromáždění probíhá projevová část.

16:08
Policie zatím odrazila útok agresivních neonacistů. Zraněný novinář byl neonacisty zasažen lahví.

16:06
Policie zasahuje proti neonacistům. Zasahuje i vodní dělo, náš spolupracovník viděl zraněného policistu a zraněného fotografa. Neonacisté se pokusili zaútočit na klidné romské shromáždění.

15:58
Těžkooděnci se přesouvají a přijíždějí další dodávky. Policisté například operují na ulici Studniční. Hlásí náš spolupracovník z místa.

VIDEO

15:47
Vandas skončil svůj projev, podle našeho spolupracovníka ho poslouchalo asi 700 lidí. "Větší část jsou zřejmě obyvatelé Duchcova, další jsou neonacisté," dodává náš spolupracovník, který se již stal terčem několika vulgárních slovních útoků.

15:31
"Naše shromáždění je jinou variantou pro všechny obyvatele Duchcova. Byli bychom velice rádi, kdyby i neromští obyvatelé pochopili náš záměr, který by měl pomoci zlepšit vztahy ve městě a to vztahy mezi neromským a romským obyvatelstvem. To je cíl shromáždění," cituje server Deník.cz Ivanku Mariposu Čonkovou, jednu z pořadatelek festivalu Čikhatere het/ z bahna ven!

15:30
Restaurace v Nádražní ulici je plná neonacistů. Tomáš Vandas, který pronáší již 30 minut svůj obvyklý projev na náměstí Legií, je nezajímá. Proč přijeli do Duchcova?

15:28
Policie donutila organizátory romské akce zrušit dýdžejské pódium na Riegrově ulice. Těžkooděnci požadovali po zvukařkách občanské průkazy. Celá situace vyvrcholila v hádku, kterou nakonec místní Romové uklidnili.

15:20
Na pódiu rapují mladí umělci z Krupky.

15:19
Na romské akci vystoupil poslanec Evropského parlamentu člen městského zastupitelstva v Teplicích Jaromír Kohlíček. "Razil jsem vždy politiku tolerance. Záleží na tom jakou politiku ten který politik proaszauje. Já prosazuji práci a bydelní pro všechny," řekl komunistický poslanec.

15:07
Asi padesátka neonacistů se před demonstrací posilňovala alkoholem v restauraci na okraji města u výpadovky na Teplice. Další menší skupinky postupně přijíždějí auty. Informuje server iDNES.cz.

15:05
„Máme informace o tom, že do města míří příznivci pravicových i levicových hnutí," řekla novinářům krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková.

15:00
K extremistům z DSSS a neonacistům se připojili někteří "bílí" obyvatelé Duchcova. Podle odhadů serveru Deník.cz je na místě asi 500 lidí.

14:46
Po městě se pohybují skupinky tvrdého jádra neonacistických agresorů.

14:45
Improvizované pódium na náměstí Legií začali stavět extremisté. Na místě je už i vůdce DSSS Tomáš Vandas. "Zatím je tady asi 150 lidí," hlásí náš spolupracovník přímo z místa shromáždění extremistů.

14:35
Na místě festivalu a shromáždění "Za mír mezi lidmi a za pokojné soužití v Duchcově“ v ulicí Bratří Čapků je už asi 250 lidí a další stále přicházejí.

14:15
Policie zabavila zatím asi deset různých zbraní. Jedná se o různé tyče, basebalové pálky atd. Na tiskové konferenci to oznámila policie.

13:50
„Policie rozhodně nechce nijak zasahovat proti pokojným pochodům a shromáždění místních občanů. Pokud však během těchto akcí dojde k páchání přestupků nebo trestných činů, a to zejména s rasovým podtextem, budeme okamžitě nekompromisně zasáhnout," řekla tisková policejní mluvčí Matonohová.

13:20
Policie hlídá příjezdy do města. "Policisté kontrolují každé vozidlo, dívají se do zavazadlového prostoru a do motoru. Hledají zřejmě různé zbraně nebo předměty, které by se jako zbraně daly použít," hlásí náš spolupracovník.

13:15
Na náměstí najelo několik policejních aut a deset dodávek s těžkooděnci. V pohotovosti celé odpoledne zůstane auto s vodním dělem i protiextremistický monitorovací vůz.

13:05
Na hlavním pódiu probíhá kázání  římskokatolického kněze o nenávisti, hříchu a zvrácenosti neonacistické ideologie a rasismu.

12:50
Festival Čhikatar het / Z bahna ven byl oficiálně zahájen. Po přivítání účastníků začal na hlavním pódiu koncert písničkáře Jakuba Čermáka. Na harmoniku ho doprovází Ivan Bartoš, předseda Pirátské strany. "Staví se i druhá scéna, která je situována na křižovatce ulic Bratří Čapků a Riegrova. tady budou hrát dýdžejové," popisuje situaci přímo z místa náš spolupracovník.

12:40
Pravicoví extrémisté mají protiromské shromáždění nahlášené od 15:00 na náměstí Legií. Shromáždění s názvem: Z bahna ven, které má podpořit Romy probíhá od 11:00 do 18:00 v ulici Bratří Čapků a Nádražní.

duchcov-mapka_2.jpg

12:10
Kromě pódia je postaven i velký párty stan. Na hlavním plakátu festivalu je velká romská vlajka a nápis Romská hrdost. Na dalších transparentech jsou nápisy: Zbourejte prasečák v Letech, Nenávist není řešení nebo Černí, bílí, spojme síly.

12:00
Pódium festivalu Čhikatar het / Z bahna ven je umístěno na křižovatce ulic Bratří Čapků a Nádražní. "Je tady zatím asi 150 lidí," uvedl spolupracovník serveru Romea.cz přímo z místa.

11:50
V rámci festival "Za mír mezi lidmi a pokojné soužití v Duchcově" probíhá na odděleném a bezpečném místě dětský den. Je zde připraven bohatý program pro děti, malování, zpěv písní, hudba atd.

10:00
Skupina 15 aktivistů položila ráno květiny a zapálila svíčky u pomníku protifašistického bojovníka Antonína Sochora. Sochor byl československý voják, nositel Řádu Bílého lva, nositel řádu Hrdina Sovětského svazu a dalších sedmi řádů a čtrnácti vyznamenání celkem pěti různých států. "Kdyby Sochor dnes žil, stál by tady s námi a protestoval proti rasistům a neonacistům," uvedl pro server Romea.cz Miroslav Brož.

Přečteno: 18275x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Duchcov, DSSS, Konexe, o. s., Shromažďování, Demonstrace, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo