romea - logo
20. května 2019 (pondělí)
svátek má Zbyšek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Duchcov vyhláškou zakázal posedávání na veřejném prostranství

17.3.2015 10:20
Předvolební shromáždění DSSS v Duchcově 5. 10. 2014 (FOTO: Romea.cz)
Předvolební shromáždění DSSS v Duchcově 5. 10. 2014 (FOTO: Romea.cz)

Duchcov má novou vyhlášku, která by měla zlepšit pořádek ve městě. Obecně závazná vyhláška zakazuje posedávání na betonových zídkách a palisádách nebo grilování na veřejném prostranství. ČTK to řekl starosta Duchcova Zbyněk Šimbera.Podle některých kritiků je vyhláška zaměřená proti Romům.

Vyhláška přesně stanovuje místa, kde lidé nesmějí posedávat. Zakazuje jim například i křesla na ulicích. "Vyhláška by měla přinést pořádek. Nevidím důvod, proč by lidé měli dělat na ulicích pikniky a podobné věci. To je špatně, to by se nelíbilo asi nikomu v žádném městě," řekl ČTK Šimbera.

Vyhláška bude platit ve velké části města, včetně problémových lokalit. "Nedá se to udělat celoplošně, ale snažili jsme se tam zahrnout co nejvíce ulic," vysvětlil Šimbera.

Podle Miroslava Brože z hnutí Konexe je vyhláška jednoznačně zaměřená proti místním Romům. "Podobné vyhlášky byly přijímané už za první republiky. není to nic nového ani v současné době. Můj názor je, že takováto vyhláška je v rozporu s ústavou," řekl ČTK Brož. Šimbera takový názor odmítá. "Vyhláška je zaměřená proti těm, kteří dělají nepořádek, nedá se to ale vnímat tak, že by to byli jen Romové. Konzultovali jsme ji ještě před schválením s ministerstvem vnitra, podle kterého je v pořádku," doplnil Šimbera.

Na dodržování vyhlášky bude dohlížet městská policie, která může za její porušení ukládat pokuty. Obdobné vyhlášky platí i v dalších městech. Jako první s ní už v roce 2010 přišel Litvínov, vyhlášku v obdobném znění má i Krupka na Teplicku nebo Rotava na Sokolovsku.

V Duchcově vládne od loňských komunálních voleb koalice ČSSD, KSČM a Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Právě zástupci dělnické strany ve městě v minulosti opakovaně pořádali protiromské pochody.

Přečteno: 2141x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Duchcov, DSSSHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

UZÁVĚRKA SE BLÍŽÍ! Stipendia pro romské vysokoškoláky. Uzávěrka přihlášek je 15. května 2019

10.4.2019 14:05
Romský vzdělávací fond vyhlašuje nové kolo stipendií pro romské studenty vysokých škol pro akademický rok 2019/20. Online přihlášky lze podávat až do 15. května 2019.
 celý článek

Čeněk Růžička během pietního aktu v Letech u Písku v roce 2017 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM: Asi 200 lidí se zúčastnilo pietního aktu v Letech u Písku. Cena za lidství byla udělena filantropovi Alfredu Baderovi

12.5.2019 0:01, (AKTUALIZOVÁNO 20:00)
Kolem 200 lidí přijelo do Let u Písku, kde za války stál koncentrační tábor, uctít památku obětí romského holokaustu. Cenu za Lidství udělil Výbor pro odškodnění romského holocaustu v čele s Čeňkem Růžičkou in memoriam podnikateli a filantropovi Alfredu Baderovi, který založil nadaci Bader Philantropies. Ocenění za Bader Philanthropies převzal Yechiel Bar-Chaim.
 celý článek

Papež František (autor: Casa Rosada)

videoVIDEO: Papež se zastal Romů, kteří v Římě čelí rasistickým útokům. Fašisté zaútočili na romskou rodinu, matce vyhrožovali znásilněním

11.5.2019 15:50
Papež František ve čtvrtek pronesl před asi pěti sty Romy a Sinty řeč o tom, že je bolestně zasažen zprávami o rasistických útocích namířených proti nim, a kritizoval lidi, kteří za nimi stojí. „Modlím se za vás a jsem vám nablízku. A když v novinách čtu něco hanebného, říkám vám pravdu, trpím. Dnes jsem četl něco ostudného a trpím kvůli tomu,“ řekl František.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo