romea - logo
23. července 2019 (úterý)
svátek má Libor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Duchcov vyhláškou zakázal posedávání na veřejném prostranství

17.3.2015 10:20
Předvolební shromáždění DSSS v Duchcově 5. 10. 2014 (FOTO: Romea.cz)
Předvolební shromáždění DSSS v Duchcově 5. 10. 2014 (FOTO: Romea.cz)

Duchcov má novou vyhlášku, která by měla zlepšit pořádek ve městě. Obecně závazná vyhláška zakazuje posedávání na betonových zídkách a palisádách nebo grilování na veřejném prostranství. ČTK to řekl starosta Duchcova Zbyněk Šimbera.Podle některých kritiků je vyhláška zaměřená proti Romům.

Vyhláška přesně stanovuje místa, kde lidé nesmějí posedávat. Zakazuje jim například i křesla na ulicích. "Vyhláška by měla přinést pořádek. Nevidím důvod, proč by lidé měli dělat na ulicích pikniky a podobné věci. To je špatně, to by se nelíbilo asi nikomu v žádném městě," řekl ČTK Šimbera.

Vyhláška bude platit ve velké části města, včetně problémových lokalit. "Nedá se to udělat celoplošně, ale snažili jsme se tam zahrnout co nejvíce ulic," vysvětlil Šimbera.

Podle Miroslava Brože z hnutí Konexe je vyhláška jednoznačně zaměřená proti místním Romům. "Podobné vyhlášky byly přijímané už za první republiky. není to nic nového ani v současné době. Můj názor je, že takováto vyhláška je v rozporu s ústavou," řekl ČTK Brož. Šimbera takový názor odmítá. "Vyhláška je zaměřená proti těm, kteří dělají nepořádek, nedá se to ale vnímat tak, že by to byli jen Romové. Konzultovali jsme ji ještě před schválením s ministerstvem vnitra, podle kterého je v pořádku," doplnil Šimbera.

Na dodržování vyhlášky bude dohlížet městská policie, která může za její porušení ukládat pokuty. Obdobné vyhlášky platí i v dalších městech. Jako první s ní už v roce 2010 přišel Litvínov, vyhlášku v obdobném znění má i Krupka na Teplicku nebo Rotava na Sokolovsku.

V Duchcově vládne od loňských komunálních voleb koalice ČSSD, KSČM a Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Právě zástupci dělnické strany ve městě v minulosti opakovaně pořádali protiromské pochody.

Přečteno: 2142x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Duchcov, DSSSHLAVNÍ ZPRÁVY

(FOTO: Jarmila Vaňová)

Naděje pro Luník IX: Síla na změnu přichází ze samotného ghetta (2.část)

18.7.2019 14:19
„Jako novinářka jsem na sídliště chodila často a dlouhé roky. Znala jsem se s obyvateli, poslanci, starosty. Lidé mě zdravili a nikdy jsem neměla problém s tím, aby se mi na kameru vyjádřili. Opravdové poznání však přišlo až po tom, co jsem na Luníku začala pracovat jako terénní sociální pracovnice,“ přibližuje v předchozím čísle v prvním díle unikátní sondy do nitra a kontextů nejznámějšího slovenského ghetta Jarmila Vaňová.
 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

IPSI: Poskytne stát dotaci na čunkodomky v Chanově? Most v to marně doufá

18.7.2019 12:37
Napsali jsme řediteli odboru politiky bydleníMinisterstvo pro místní rozvoj (MMR), co je pravdy na tom, že na stavbu kontejnerových domů po vzoru akce Jiřího Čunka s vystěhováním Romů na skládku Poschlá za Vsetínem (nazývaných čunkodomy, čuknoboxy nebo čuknobuňky) bude město Most v Chanově "čerpat státní dotaci z programu ministerstva pro místní rozvoj".
 celý článek

Památník v Letech u Písku v roce 2004 (FOTO: Archiv Romea.cz)

Odborná soutěž k podobě památníku v Letech bude vyhlášena v září. Výsledky by měly být na jaře

18.7.2019 10:52
Muzeum romské kultury ve spolupráci s firmou ONplan ukončilo tříměsíční konzultační fázi přípravy mezinárodní dvoufázové krajinářsko-architektonické soutěže „Lety u Písku, Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách“.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo