romea - logo
15. prosince 2019 (neděle)
svátek má Radana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Duchcov vyhláškou zakázal posedávání na veřejném prostranství

17.3.2015 10:20
Předvolební shromáždění DSSS v Duchcově 5. 10. 2014 (FOTO: Romea.cz)
Předvolební shromáždění DSSS v Duchcově 5. 10. 2014 (FOTO: Romea.cz)

Duchcov má novou vyhlášku, která by měla zlepšit pořádek ve městě. Obecně závazná vyhláška zakazuje posedávání na betonových zídkách a palisádách nebo grilování na veřejném prostranství. ČTK to řekl starosta Duchcova Zbyněk Šimbera.Podle některých kritiků je vyhláška zaměřená proti Romům.

Vyhláška přesně stanovuje místa, kde lidé nesmějí posedávat. Zakazuje jim například i křesla na ulicích. "Vyhláška by měla přinést pořádek. Nevidím důvod, proč by lidé měli dělat na ulicích pikniky a podobné věci. To je špatně, to by se nelíbilo asi nikomu v žádném městě," řekl ČTK Šimbera.

Vyhláška bude platit ve velké části města, včetně problémových lokalit. "Nedá se to udělat celoplošně, ale snažili jsme se tam zahrnout co nejvíce ulic," vysvětlil Šimbera.

Podle Miroslava Brože z hnutí Konexe je vyhláška jednoznačně zaměřená proti místním Romům. "Podobné vyhlášky byly přijímané už za první republiky. není to nic nového ani v současné době. Můj názor je, že takováto vyhláška je v rozporu s ústavou," řekl ČTK Brož. Šimbera takový názor odmítá. "Vyhláška je zaměřená proti těm, kteří dělají nepořádek, nedá se to ale vnímat tak, že by to byli jen Romové. Konzultovali jsme ji ještě před schválením s ministerstvem vnitra, podle kterého je v pořádku," doplnil Šimbera.

Na dodržování vyhlášky bude dohlížet městská policie, která může za její porušení ukládat pokuty. Obdobné vyhlášky platí i v dalších městech. Jako první s ní už v roce 2010 přišel Litvínov, vyhlášku v obdobném znění má i Krupka na Teplicku nebo Rotava na Sokolovsku.

V Duchcově vládne od loňských komunálních voleb koalice ČSSD, KSČM a Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Právě zástupci dělnické strany ve městě v minulosti opakovaně pořádali protiromské pochody.

Přečteno: 2145x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Duchcov, DSSS



HLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky







..
romea - logo