romea - logo
20. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ilona

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dva policisté se u soudu zpovídají ze smrti Roma z Kynšperka

Sokolov, 18.2.2014 10:37, (ROMEA)

Dva policisté z Kynšperka nad Ohří se u sokolovského okresního soudu začali zpovídat z usmrcení z nedbalosti. Toho se podle obžaloby měli dopustit v květnu 2012, když se pokoušeli zadržet Roma Ludovíta Kašpara, který ale při zákroku zkolaboval a po dvou dnech v nemocnici zemřel. Pozůstalí požadují po policistech také jeden milion odškodného.

Podle obžaloby použili při zákroku teleskopický obušek takovým způsobem, že muže přidusili a došlo u něj k otoku mozku, a i přes resuscitaci na místě v nemocnici nakonec zemřel. Oba policisté jsou stále v aktivní službě.

Tragédie se odehrála 5. května 2012, kdy byli dva policisté Pavel Herink a Vítězslav Novák vysláni řešit ohlášené výtržnictví nebo možné napadení. Toho se podle ohlášení měl dopustit asi stokilový muž. Policisté u dřevěné lávky v Kynšperku zastihli tehdy 33letého Kašpara, který popisu odpovídal. Muž podle policistů jevil známky opilosti nebo užití drog.

Obžalovaní policisté dnes tvrdili, že Kašpar se choval podivně, odmítl uposlechnout jejich příkazy a podrobit se dechové zkoušce. Když ho k ní chtěli přinutit, začala rvačka. Tu policisté líčili za pomocí příměrů jako, že měl "nadlidskou sílu", stál "jako přikovaný k zemi" a podobně.

Ačkoli svědkové dnes vesměs potvrdili, že když Kašpar pil, často se neovládal a lidé se ho báli, laboratorní test po jeho pitvě ale nepotvrdil, že by měl v krvi alkohol. Přitom i dva svědci tvrdili, že jim před incidentem s policisty vzal a vypil krabici vína. Obhajoba proto chce prošetřit, zda-li nemohlo dojít k záměně vzorků.

Perličkou dnešního soudu bylo to, že jeden ze svědků, kteří měli v případu vypovídat, jevil už na chodbě soudu známky opilosti. Když pak soudce pozval policisty, aby mu dali dýchnout, naměřili mu 2,42 promile. Svědka justiční stráž vykázala ze soudu, svědčit bude jindy.

Smrt Kašpara vyvolala v Kynšperku tehdy řadu vášní, konaly se také demonstrace za prošetření jeho smrti. Případ převzala inspekce a vyšetřování skončilo obviněním. V případě odsouzení hrozí policistům rok až šest let odnětí svobody.

Přečteno: 1003x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Policie, Soud, vyšetřováníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo