romea - logo
6. července 2020 (pondělí)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dva policisté se u soudu zpovídají ze smrti Roma z Kynšperka

Sokolov, 18.2.2014 10:37, (ROMEA)

Dva policisté z Kynšperka nad Ohří se u sokolovského okresního soudu začali zpovídat z usmrcení z nedbalosti. Toho se podle obžaloby měli dopustit v květnu 2012, když se pokoušeli zadržet Roma Ludovíta Kašpara, který ale při zákroku zkolaboval a po dvou dnech v nemocnici zemřel. Pozůstalí požadují po policistech také jeden milion odškodného.

Podle obžaloby použili při zákroku teleskopický obušek takovým způsobem, že muže přidusili a došlo u něj k otoku mozku, a i přes resuscitaci na místě v nemocnici nakonec zemřel. Oba policisté jsou stále v aktivní službě.

Tragédie se odehrála 5. května 2012, kdy byli dva policisté Pavel Herink a Vítězslav Novák vysláni řešit ohlášené výtržnictví nebo možné napadení. Toho se podle ohlášení měl dopustit asi stokilový muž. Policisté u dřevěné lávky v Kynšperku zastihli tehdy 33letého Kašpara, který popisu odpovídal. Muž podle policistů jevil známky opilosti nebo užití drog.

Obžalovaní policisté dnes tvrdili, že Kašpar se choval podivně, odmítl uposlechnout jejich příkazy a podrobit se dechové zkoušce. Když ho k ní chtěli přinutit, začala rvačka. Tu policisté líčili za pomocí příměrů jako, že měl "nadlidskou sílu", stál "jako přikovaný k zemi" a podobně.

Ačkoli svědkové dnes vesměs potvrdili, že když Kašpar pil, často se neovládal a lidé se ho báli, laboratorní test po jeho pitvě ale nepotvrdil, že by měl v krvi alkohol. Přitom i dva svědci tvrdili, že jim před incidentem s policisty vzal a vypil krabici vína. Obhajoba proto chce prošetřit, zda-li nemohlo dojít k záměně vzorků.

Perličkou dnešního soudu bylo to, že jeden ze svědků, kteří měli v případu vypovídat, jevil už na chodbě soudu známky opilosti. Když pak soudce pozval policisty, aby mu dali dýchnout, naměřili mu 2,42 promile. Svědka justiční stráž vykázala ze soudu, svědčit bude jindy.

Smrt Kašpara vyvolala v Kynšperku tehdy řadu vášní, konaly se také demonstrace za prošetření jeho smrti. Případ převzala inspekce a vyšetřování skončilo obviněním. V případě odsouzení hrozí policistům rok až šest let odnětí svobody.

Přečteno: 982x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Policie, Soud, vyšetřováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo