romea - logo
9. srpna 2020 (neděle)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rychlý soud s dvěma Romy, kteří hajlovali v restauraci. Dostali podmíněné tresty

25.5.2017 10:15
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

Krajský soud v Ostravě vynesl rozsudek v kauze dvou Romů, kteří v prosinci minulého roku hajlovali v restauraci Pod věží v Kašperských horách. Údajně hajlovali kvůli tomu, aby poznali, zda jsou mezi hosty restaurace rasisté. Oba dostali podmíněný trest.

„Verdikt zatím není pravomocný. Obžalovaní i státní zastupitelství si proti němu mohou podat odpor. Pokud tak učiní, musela bych nařídit veřejné jednání,“ uvedla pro server Novinky.cz soudkyně Martina Šimánková.

Soudkyně uznala vinnými dva Romy ze spáchání přečinu. Romové se obhajovali tím, šlo pouze na reakci jednoho z hostů, který je údajně nazval zloději kvůli barvě pleti. Hajlováním chtěli muže údajně vyprovokovat a nabádat ho také k hajlování kvůli tomu, aby ho za to později mohli žalovat za projevení rasismu a nesnášenlivosti.

„Tady šlo o to, že jeden štamgast si k nim položil své léky na stůl a v žertu nebo spíš z opilecké hlouposti jim řekl, že doufá, že prášky nesnědí anebo nezmizí. Vztáhli to na sebe, že Rom musí automaticky krást. To byl ten spouštěč – a oni pak začali blbnout,“ uvedl Právu provozovatel restaurace Lukáš Zabloudil.

„Docela si na ně dovolovali. To skončilo, když je strážci zákona upozornili, že pokud si budou dál vyskakovat, pojedou na záchytku, která je bude stát 10 tisíc, a ještě to bude mít trestní dohru,“ uvedl dále pro Právo Zabloudil.

Přečteno: 2991x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo