romea - logo
6. července 2022 (středa)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dva ze čtyř velkokapacitní stanů před pražským centrem pomoci uprchlíkům, kde byli Romové, jsou odstraněny

25.4.2022 21:48
Ukrajinští Romové v Praze u vysočanského Krajského asistenčního centra na pomoc Ukrajině - 20. 4. 2022 (FOTO: Anna Chválová)
Ukrajinští Romové v Praze u vysočanského Krajského asistenčního centra na pomoc Ukrajině - 20. 4. 2022 (FOTO: Anna Chválová)

Provoz ve stanech pro nouzové přenocování uprchlíků z Ukrajiny u Krajského asistenčního centra pro uprchlíky (KACPU) v pražských Vysočanech je v pořádku. Po dnešní návštěvě stanů to ČTK řekl místostarosta Prahy 9 Adam Vážanský (ODS). Starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS) předtím sdělil, že vedení Prahy 9 žádá magistrát, aby odstranil stany u centra, v nichž jsou ubytováváni ukrajinští Romové.

V okolí stanů se podle starosty objevovaly problémy. Vážanský označil Portlíkovy výroky za nedorozumění. Podle Vážanského mluvil starosta o stanech, které už byly v minulých dnech odstraněny. Pražské KACPU sídlí v budově ve Freyově ulici od 14. dubna.

"Ředitel pražských hasičů Luděk Prudil dnes přivítal místostarostu Prahy 9 Vážanského, ukázal mu stany nouzového ubytování a žádná výtka nezazněla," řekl ČTK mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Hasiči se podílejí na fungování KACPU.

Stany jsou podle Kavky určené pro nouzové krátkodobé ubytování, jsou vytápěné a jsou v nich lehátka i sociální zařízení. Dříve byly u centra také stany, fungující jako čekárny, ve kterých uprchlíci podle Kavky nepřespávali. Právě tyto stany už byly odstraněny.

Starosta Prahy 9 Portlík dnes uváděl, že pobyt ukrajinských Romů ve stanech způsobuje městské části problémy. Ve stanech podle něj byly pro pobyt nevyhovující podmínky. Místostarosta Vážanský následně řekl, že Portlík zřejmě mluvil o dnes již odstraněných stanech.

Podle informací ČTK od lidí, kteří fungování centra ve Vysočanech znají, se problémy s romskými uprchlíky ve stanech neobjevily.

Uprchlíci z romské menšiny většinou žádají ubytování pro větší skupiny. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) dnes jednal o věci se zástupci romských organizací, podle něho budou romské neziskové organizace pomáhat ve vytížených krajských centrech pro uprchlíky, mají zajistit lepší domluvu. Ministr řekl, že úřady už našly přes 20 objektů, které by mohly požadavkům romských uprchlíků vyhovovat.

Od začátku ruské invaze vydalo ministerstvo vnitra uprchlíkům z Ukrajiny 308.170 víz. Podle ředitele organizace Romodrom Nikoly Taragoše patří k romské menšině asi 1200 až 1500 z nich, z toho dvě třetiny jsou děti.

Přečteno: 787x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Praha, Ukrajina, Uprchlíci, Romové, Diskriminace, Rasismus, pomoc, Válka, MigraceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo