romea - logo
13. listopadu 2019 (středa)
svátek má Tibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dva žháři z Vítkova chtějí nižší tresty. Podali stížnost k Ústavnímu soudu

Praha, 23.5.2012 11:40, (ROMEA)
ilustrační foto

K Ústavnímu soudu podali stížnost dva ze čtyř neonacistů odsouzených k 22 letům vězení za žhářský útok na domek Romů ve Vítkově. David Vaculík a Jaromír Lukeš chtějí nižší tresty, napsalo Právo. Podle jejich advokátů postupovaly soudy pod tlakem veřejnosti.

„Myslíme si, že řízení před Krajským soudem v Ostravě mělo řadu procesních vad. Od počátku například nebylo jasné, kolik členů má trestní senát a kdo z přísedících jsou pouze náhradníci,“ řekl Právu Vaculíkův obhájce Petr Kausta. „Nebyly zákonným způsobem provedeny důkazy, zajištěné při domovních prohlídkách. Námitky máme i proti právní kvalifikaci, neboť za mnohem závažnější trestnou činnost, jakou jsou několikanásobné dokonané vraždy, soudy udílejí nižší tresty,“ dodal.

Připouští sice, že se všemi těmito argumenty obhajoby se vyrovnaly už Vrchní soud v Olomouci a Nejvyšší soud. „Máme ale za to, že soudy postupovaly pod tlakem veřejnosti. Je pravda, že nepřípustné zásahy do ústavních práv mého klienta jsem namítal již dříve, soudy to ale vyhodnotily nesprávně,“ dodal Kausta.

Zatím není jasné, kdy se ve věci rozhodne. „Na rozdíl od předchozích kroků v trestním řízení Ústavní soud lhůty nemá, ale bude se snažit postupovat co nejrychleji. Délka rozhodování se většinou počítá v řadu měsíců až jednoho roku,“ řekl Právu mluvčí Ústavního soudu Vlastimil Göttinger.

Václav Cojocaru i Ivo Müller se rozhodli již Ústavní soud s dalšími námitkami nezaměstnávat a tresty chtějí po zamítnutí jejich dovolání Nejvyšším soudem respektovat.

Neonacisté zaútočili na dům ve Vítkově, kde žila romská rodina v noci na 19. dubna 2009. Při útoku byli vážně popáleni tři lidé, nejhůře dopadla tehdy ani ne dvouletá Natálka, která přežila jen s velkou dávkou štěstí a do konce života si ponese trvalé následky. Podle zjištění soudů byli všichni čtyři žháři aktivními neonacisty a svůj čin si načasovali u příležitosti 120. výročí narození Adolfa Hitlera.

ryz, ČTK, Právo
Přečteno: 695x
 

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační foto (FOTO: Pixabay)

Vláda zaujala neutrální stanovisko k návrhu odškodnění protiprávně sterilizovaných žen

31.10.2019 16:00
Skupina poslanců ČSSD, ANO, TOP 09 a KDU-ČSL v čele s Helenou Válkovou, vládní zmocněnkyní pro lidská práva, přišla s návrhem odškodnit protiprávně sterilizované ženy. Vláda, na včerejším jednání, k tomuto návrhu zaujala neutrální stanovisko. Jednorázové finanční odškodnění 300 tisíc korun by měla podle návrhu doputovat až ke čtyřem stovkám protiprávně sterilizovaných žen.
 celý článek

Nenávistné příspěvky na Facebooku (koláž: Romea.cz)

videoPŘÍMÝ PŘENOS: Mezinárodní konference Anticikanismus a nenávistné projevy v online prostředí

29.10.2019 12:35
V Praze se uskutečnila Výroční konference INACH 2019. Proběhla 30. října v hotelu Belvedere. Tématem konference byl anticikanismus a nenávistné projevy v online prostředí. Pořadatelem akce byla organizace INACH ve spolupráci s ROMEA o. p. s. První romská internetová televize ROMEA TV odvysílala z konference přímý přenos.
 celý článek

Václav Sivák (FOTO: Facebook Václava Siváka)

videoPřepište dějiny! Historický úspěch! Václav Sivák se stal mistrem světa v Kickboxu!

26.10.2019 12:32
Václav Sivák získal zlatou medaili na mistrovství světa v Kickboxu v Sarajevu. Ve včerejším finálovém duelu porazil borce z Kazachstánu a stal se tak historicky prvním mistrem světa v Kickboxu z České republiky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo