romea - logo
21. července 2019 (neděle)
svátek má Vítězslav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dva žháři z Vítkova chtějí nižší tresty. Podali stížnost k Ústavnímu soudu

Praha, 23.5.2012 11:40, (ROMEA)
ilustrační foto

K Ústavnímu soudu podali stížnost dva ze čtyř neonacistů odsouzených k 22 letům vězení za žhářský útok na domek Romů ve Vítkově. David Vaculík a Jaromír Lukeš chtějí nižší tresty, napsalo Právo. Podle jejich advokátů postupovaly soudy pod tlakem veřejnosti.

„Myslíme si, že řízení před Krajským soudem v Ostravě mělo řadu procesních vad. Od počátku například nebylo jasné, kolik členů má trestní senát a kdo z přísedících jsou pouze náhradníci,“ řekl Právu Vaculíkův obhájce Petr Kausta. „Nebyly zákonným způsobem provedeny důkazy, zajištěné při domovních prohlídkách. Námitky máme i proti právní kvalifikaci, neboť za mnohem závažnější trestnou činnost, jakou jsou několikanásobné dokonané vraždy, soudy udílejí nižší tresty,“ dodal.

Připouští sice, že se všemi těmito argumenty obhajoby se vyrovnaly už Vrchní soud v Olomouci a Nejvyšší soud. „Máme ale za to, že soudy postupovaly pod tlakem veřejnosti. Je pravda, že nepřípustné zásahy do ústavních práv mého klienta jsem namítal již dříve, soudy to ale vyhodnotily nesprávně,“ dodal Kausta.

Zatím není jasné, kdy se ve věci rozhodne. „Na rozdíl od předchozích kroků v trestním řízení Ústavní soud lhůty nemá, ale bude se snažit postupovat co nejrychleji. Délka rozhodování se většinou počítá v řadu měsíců až jednoho roku,“ řekl Právu mluvčí Ústavního soudu Vlastimil Göttinger.

Václav Cojocaru i Ivo Müller se rozhodli již Ústavní soud s dalšími námitkami nezaměstnávat a tresty chtějí po zamítnutí jejich dovolání Nejvyšším soudem respektovat.

Neonacisté zaútočili na dům ve Vítkově, kde žila romská rodina v noci na 19. dubna 2009. Při útoku byli vážně popáleni tři lidé, nejhůře dopadla tehdy ani ne dvouletá Natálka, která přežila jen s velkou dávkou štěstí a do konce života si ponese trvalé následky. Podle zjištění soudů byli všichni čtyři žháři aktivními neonacisty a svůj čin si načasovali u příležitosti 120. výročí narození Adolfa Hitlera.

ryz, ČTK, Právo
Přečteno: 691x
 

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo