romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dvě romské rodiny z Česka nepustili bez vysvětlení do letadla. Zodpovědnost odmítá jak aerolinka, tak úřady

24.8.2015 15:15
Za poslední dva měsíce (srpen 2015) nemohlo do Kanady odletět asi dvacet Romů z Česka. Rozhodli o tom soukromí bezpečnostní pracovníci letecké společnosti na letišti Václava Havla v Praze. A to ještě před úřední pasovou kontrolou, tedy u odbavovacích přepážek, a bez jakéhokoli vysvětlení a písemného vyrozumění. (FOTO: Repro Česká televize)
Za poslední dva měsíce (srpen 2015) nemohlo do Kanady odletět asi dvacet Romů z Česka. Rozhodli o tom soukromí bezpečnostní pracovníci letecké společnosti na letišti Václava Havla v Praze. A to ještě před úřední pasovou kontrolou, tedy u odbavovacích přepážek, a bez jakéhokoli vysvětlení a písemného vyrozumění. (FOTO: Repro Česká televize)

Za poslední dva měsíce nemohlo do Kanady odletět asi dvacet Romů z Česka. Rozhodli o tom soukromí bezpečnostní pracovníci letecké společnosti na letišti Václava Havla v Praze. A to ještě před úřední pasovou kontrolou, tedy u odbavovacích přepážek, a bez jakéhokoli vysvětlení a písemného vyrozumění. Reportáž Richarda Samka o tom včera odvysílala České televize.

"Je to hrozné ponížení, to je jedna věc, a druhá věc je, že jsme se za vámi hrozně moc těšili," říká v reportáží Richarda Samka žena ve skypovém hovoru se svým příbuzným, který již dlouho žije v Kanadě.

Dvě romské rodiny, které se vzájemně neznají, jedna z Mimoně a druhá Kladna, zaplatily letecké společnosti Air Transat za letenky do Kanady dohromady zhruba 100 000 Kč, aby mohly navštívit své příbuzné, kteří žijí v Kanadě. Pracovníci aerolinek je ovšem na základě doporučení kanadského bezpečnostního agenta odmítli vpustit do letadla. Jeden z cestujících měl mít prý záznam v rejstříku trestů, nakonec se ale ukázalo, že trestní rejstřík má čistý.

Jak letecká společnost, tak kanadská ambasáda odmítá převzít za nevpuštění romských cestujících do letadla zodpovědnost. A stále není jasné, zda se cestujícím vrátí nemalé částky vydané za letenky.

"Rozumíme zklamání klienta, ale Air Transat nemůže přijmout odpovědnost za rozhodnutí úřadů," zní v reportáži České televize reakce letecké společnosti.

Velvyslanectví Kanady v Praze ovšem tvrdí, že aerolinky dostávají pouze nezávazné doporučení. "Styčný důstojník CBSA (Canada Border Services Agency) poskytuje aerolinkám pouze doporučení, které jim má pomoci dodržet požadavky, jenž na ně klade kanadský zákon o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků. Finální rozhodnutí o tom, jestli cestujícího aerolinky přepraví, nebo ne, náleží aerolinkám," uvádí pro Českou televizi pracovník kanadské ambasády.

I podle zjištění Richarda Samka se aerolinky pro jistotu většinou řídí doporučením bezpečnostního agenta z dané země. Pokud totiž imigrační úředník za oceánem odmítne vpustit cestujícího do země, hrozí letecké společnosti povinnost uhradit náklady na zpáteční cestu.

Určitou pomocí pro cestující, kteří se chystají právě například do Kanady a nechtějí riskovat podobné problémy, si mohou před zakoupením letenek a před samotným odletem vyplnit formulář prostřednictvím tzv. "eTA", čili elektronické cestovní registrace, z něhož bude jasné, zda budou do země vpuštěni. Více informací naleznete například na stránkách http://www.cic.gc.ca/english/visit/eta.asp.

Čeští občané mohou od poloviny listopadu 2013 cestovat do Kanady bez víz. Od obnovení víz v roce 2009 Kanada vydala českým občanům přes 30.000 víz a na 500 jich odmítla vydat. Česká diplomacie proti vízům opakovaně protestovala. Praha dlouhodobě spojovala vízovou povinnost se svým souhlasem se schvalováním obchodních a ekonomických dohod mezi EU a Kanadou.

Kanada víza obnovila v červenci 2009 kvůli přílivu Čechů, kteří za oceánem hledali azyl. Šlo hlavně o Romy, kteří si stěžovali na pronásledování a rasismus. Podle některých zdrojů čeští žadatelé ale zneužívali tamní azylový systém a odchody měly ekonomický podtext. Kanada uváděla, že vízy se hromadným příchodům brání.

Přečteno: 5224x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kanada, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo