romea - logo
14. prosince 2019 (sobota)
svátek má Lýdie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dvě romské rodiny z Česka nepustili bez vysvětlení do letadla. Zodpovědnost odmítá jak aerolinka, tak úřady

24.8.2015 15:15
Za poslední dva měsíce (srpen 2015) nemohlo do Kanady odletět asi dvacet Romů z Česka. Rozhodli o tom soukromí bezpečnostní pracovníci letecké společnosti na letišti Václava Havla v Praze. A to ještě před úřední pasovou kontrolou, tedy u odbavovacích přepážek, a bez jakéhokoli vysvětlení a písemného vyrozumění. (FOTO: Repro Česká televize)
Za poslední dva měsíce (srpen 2015) nemohlo do Kanady odletět asi dvacet Romů z Česka. Rozhodli o tom soukromí bezpečnostní pracovníci letecké společnosti na letišti Václava Havla v Praze. A to ještě před úřední pasovou kontrolou, tedy u odbavovacích přepážek, a bez jakéhokoli vysvětlení a písemného vyrozumění. (FOTO: Repro Česká televize)

Za poslední dva měsíce nemohlo do Kanady odletět asi dvacet Romů z Česka. Rozhodli o tom soukromí bezpečnostní pracovníci letecké společnosti na letišti Václava Havla v Praze. A to ještě před úřední pasovou kontrolou, tedy u odbavovacích přepážek, a bez jakéhokoli vysvětlení a písemného vyrozumění. Reportáž Richarda Samka o tom včera odvysílala České televize.

"Je to hrozné ponížení, to je jedna věc, a druhá věc je, že jsme se za vámi hrozně moc těšili," říká v reportáží Richarda Samka žena ve skypovém hovoru se svým příbuzným, který již dlouho žije v Kanadě.

Dvě romské rodiny, které se vzájemně neznají, jedna z Mimoně a druhá Kladna, zaplatily letecké společnosti Air Transat za letenky do Kanady dohromady zhruba 100 000 Kč, aby mohly navštívit své příbuzné, kteří žijí v Kanadě. Pracovníci aerolinek je ovšem na základě doporučení kanadského bezpečnostního agenta odmítli vpustit do letadla. Jeden z cestujících měl mít prý záznam v rejstříku trestů, nakonec se ale ukázalo, že trestní rejstřík má čistý.

Jak letecká společnost, tak kanadská ambasáda odmítá převzít za nevpuštění romských cestujících do letadla zodpovědnost. A stále není jasné, zda se cestujícím vrátí nemalé částky vydané za letenky.

"Rozumíme zklamání klienta, ale Air Transat nemůže přijmout odpovědnost za rozhodnutí úřadů," zní v reportáži České televize reakce letecké společnosti.

Velvyslanectví Kanady v Praze ovšem tvrdí, že aerolinky dostávají pouze nezávazné doporučení. "Styčný důstojník CBSA (Canada Border Services Agency) poskytuje aerolinkám pouze doporučení, které jim má pomoci dodržet požadavky, jenž na ně klade kanadský zákon o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků. Finální rozhodnutí o tom, jestli cestujícího aerolinky přepraví, nebo ne, náleží aerolinkám," uvádí pro Českou televizi pracovník kanadské ambasády.

I podle zjištění Richarda Samka se aerolinky pro jistotu většinou řídí doporučením bezpečnostního agenta z dané země. Pokud totiž imigrační úředník za oceánem odmítne vpustit cestujícího do země, hrozí letecké společnosti povinnost uhradit náklady na zpáteční cestu.

Určitou pomocí pro cestující, kteří se chystají právě například do Kanady a nechtějí riskovat podobné problémy, si mohou před zakoupením letenek a před samotným odletem vyplnit formulář prostřednictvím tzv. "eTA", čili elektronické cestovní registrace, z něhož bude jasné, zda budou do země vpuštěni. Více informací naleznete například na stránkách http://www.cic.gc.ca/english/visit/eta.asp.

Čeští občané mohou od poloviny listopadu 2013 cestovat do Kanady bez víz. Od obnovení víz v roce 2009 Kanada vydala českým občanům přes 30.000 víz a na 500 jich odmítla vydat. Česká diplomacie proti vízům opakovaně protestovala. Praha dlouhodobě spojovala vízovou povinnost se svým souhlasem se schvalováním obchodních a ekonomických dohod mezi EU a Kanadou.

Kanada víza obnovila v červenci 2009 kvůli přílivu Čechů, kteří za oceánem hledali azyl. Šlo hlavně o Romy, kteří si stěžovali na pronásledování a rasismus. Podle některých zdrojů čeští žadatelé ale zneužívali tamní azylový systém a odchody měly ekonomický podtext. Kanada uváděla, že vízy se hromadným příchodům brání.

Přečteno: 5152x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kanada, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo