romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Editu Stejskalovou navrhuje hnutí ANO na pozici náměstkyně ministra pro lidská práva

Praha, 28.1.2014 1:28, (ROMEA)
Edita Stejskalová (Zdroj: facebook.com)
Edita Stejskalová (Zdroj: facebook.com)

Spor premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše o obsazení náměstků na ministerstvech pokračuje. Šéf hnutí ANO však už nyní prozradil jména některých kandidátů a kandidátek na náměstky, které hnutí ANO hodlá poslat na ministerstva. Politoložka a romistka Edita Stejskalová by měla zamířit k ministrovi pro lidská práva Jiřímu Dienstbierovi.

"Principiálně nechceme na resorty vysílat straníky z ANO, ale odborníky," uvedl v rozhovoru pro deník Právo Andrej Babiš. "U ministra bez portfeje Jiřího Dienstbiera bychom rádi viděli politoložku Editu Stejskalovou," dodal Babiš.

Edita Stejskalová se dlouhodobě zabývá romskou tematikou. V roce 2006 založila občanské sdružení Zvůle práva, které se například zaměřovalo na pomoc obětem diskriminačního jednání. Sdružení se také angažovalo v projektu Společně do školy, ve kterém se snažilo zamezit neoprávněnému umisťování romských dětí do praktických škol.

Dalším zajímavým jménem, které figuruje na seznamu poradců Andreje Babiše je Robert Pelikán. Advokát a odborník na legislativu by měl v Babišově týmu zůstat i potom, co se šéf hnutí ANO stane vicepremiérem a ministrem financí.

Robert Pelikán v současné době zastupuje dětí Ľudovíta Kašpara, který zemřel po zásahu dvou policistů v Kynšperku nad Ohří. Pelikán v minulosti zastupoval zúčastněné v případech nezákonných zásahů policie proti účastníkům antifašistických blokád v Novém Bydžově a v Krupce z roku 2011, jakož i v případu rasistického napadení berounského občana ze strany neonacistů z roku 2009 a kontroverzní smrti romského mladíka v Tanvaldu při střelbě o novoroční noci roku 2012.

Přečteno: 2777x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

ministr pro lidská práva, ministr pro lidská práva a rovné příležitosti, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo