romea - logo
17. ledna 2021 (neděle)
svátek má Drahoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Elena Gorolová: Nezákonná sterilizace

Ostrava, 11.4.2013 12:09, (ROMEA)
Elena Gorolová, jedna ze stovek protiprávně sterilizovaných žen (Zdroj: www.llp.cz)
Elena Gorolová, jedna ze stovek protiprávně sterilizovaných žen (Zdroj: www.llp.cz)

Kdo se stane největším hrdinou, který bojoval proti bezpráví, nespravedlnosti, neférovému jednání? Lidé mohou hlasovat v anktetě Hrdinou může být každý na hrdinou.cz. Server Romea.cz představuje jednu z nominovaných, Elenu Gorolovou.

Elena Gorolová: Nezákonná sterilizace

Třiačtyřicetiletá Elena Gorolová má dva syny. Miluje je nadevše, ale ještě by si přála holčičku. Už přes dvacet let však žije s tím, že ji nikdy mít nebude. U druhého porodu jí totiž byla provedena nedobrovolná sterilizace. Nebyla první ženou, které se to stalo, je však první, která se proti tomu veřejně postavila.

Doktorovi jsem věřila

Oba dva její porody musely být provedeny císařským řezem. U druhého však nastaly komplikace. „Byla jsem přemístěna z porodního sálu na ten operační. Ležela jsem tam ve velkých bolestech a v tom za mnou přišel doktor s nějakým papírem, že ho mám podepsat, protože bych mohla umřít,“ vzpomíná. Elena v ten moment nepřemýšlela, slovo sterilizace jí nic neříkalo, ale věřila, že doktor ví, co dělá. Papír tedy podepsala.

Když za ní po porodu přišel pan primář, ihned se ho ptala, co všechno jí tedy bylo provedeno. „Na rovinu mi řekl, že už nikdy nebudu moct mít děti, a odešel,“ říká se slzami v očích. Byla z toho v šoku. „Pamatuju si, jak jsem si dlouho přemítala v hlavě, jestli je to vážně pravda.“ Jakmile dorazila z porodnice domů, přišla za ní porodní asistentka, která jí všechno vysvětlila. „Zjistila jsem, že je to stoprocentní. Připadala jsem si méněcenná.“

Chci, ať to každý ví

Na teletextu se náhodou dozvěděla o spolku žen, kterým byla také provedena nedobrovolná sterilizace, a proto se tam zašla podívat. „V té době jsem nepracovala, takže jsem měla spoustu času a chtěla jsem v tom začít něco dělat,“ říká. Začala tak do spolku chodit pravidelně, organizovala společná setkání, demonstrace a celý problém se také snažila medializovat.

„Když ve spolku zjistili, že jsem tak aktivní a snažím se tento problém dostat na veřejnost, řekli mi, že by byli rádi, kdybych jim dělala tiskovou mluvčí,“ pokračuje Elena. S touto nabídkou ráda souhlasila. Ostatní ženy totiž nikdy nechtěly ukázat obličej na kameru. Paní Gorolové tohle nikdy nevadilo. „Chci, ať to každý ví,“ říká.

Nejde jen o romské ženy

Elena Gorolová tak společně s dalšími ženami podala stížnost ombudsmanovi. „Stížností bylo celkem osmdesát a asi v padesáti případech byly uznány jako oprávněné,“ upřesňuje. Těmto ženám totiž nebyla poskytnuta ze zákona daná lhůta mezi podáním informací o sterilizaci a podepsáním informovaného souhlasu.

Všechny žádosti byly od romských žen, ale krátce na to se paní Gorolové začaly ozývat i neromské ženy. „Říkaly mi, že nás chtějí podpořit. Když ale zjistily, že jsou v našem spolku jen romské ženy, odmítly na naše setkání chodit,“ říká Elena. Žádná z nich také nikdy nepodala žádnou stížnost.

Vláda se nám omluvila

Se stížnostmi se ženy začaly obracet i na vládu. „Vždy jsme něco předložily, ale smetlo se to ze stolu. Změna nastala až za Kocába, kdy nám bylo sděleno, že se nám omlouvají,“ říká Elena. Odškodnění dostaly pouze dvě ženy, které podaly trestní oznámení a jejichž případ se dokonce řešil i u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. „Také bych ráda podala oznámení, ale na to už nebyly finance,“ říká Elena Gorolová.

Prý to dělám jen pro peníze

Jejich spolek začal být známý i v zahraničí. Paní Gorolovou tak začali navštěvovat novináři i lidé z jiných neziskových organizací, a to nejen v prostorách určených pro spolek, ale také u ní doma. Přes svoji kolegyni se dokonce dostala i na konferenci OSN v New Yorku, kde se řešila rasová diskriminace na ženách.

Její boj však není jednoduchý. „Často jsem se setkávala s názorem, že to dělám jen pro peníze. Dokonce to zaznělo i v naší komunitě. Lidé z okolí mi záviděli práci, to že pořád někam jezdím a že jsem pořád v televizi,“ dodává. Elena je ráda, že i přes tyto negativní reakce vytrvala a že jsou vidět výsledky. „Nedobrovolná sterilizace se už tak nestává, což mě hodně těší, ale ještě je třeba zlepšit legislativu. No a já můžu jenom doufat, že se mi poštěstí a budu mít jednou alespoň vnučku.“

www.llp.cz
Přečteno: 1338x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Osobnosti, Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo