romea - logo
24. ledna 2021 (neděle)
svátek má Milena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Emilie Horáčková vyzývá Věru Jourovou a Bohuslava Sobotku, aby se zabývali rasismem vůči Romům

2.11.2016 16:20
Emílie Horáčková
Emílie Horáčková

Romská aktivistka Emilie Horáčková dnes v otevřeném dopise vyzvala eurokomisařku Věru Jourovou, Bohuslava Sobotku, předsedu poslanecké sněmovny Jana Hamáčka a Annu Šabatovou, veřejnou ochránkyni práv, aby se zabývaly stavem strukturální diskriminace a institucionálního rasismu vůči Romům na všech úrovních státní správy, samosprávy a orgánů výkonné a soudní moci. Horáčková v dopise vyjadřuje svou nespokojenost se stavem dodržování ústavy. Podle ní v případě zajištění rovnoprávnosti Romů Česká republika selhává. Publikujeme celé znění otevřeného dopisu:

Otevřený dopis

Tímto vyzývám Věru Jourovou, eurokomisařku pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví, Bohuslava Sobotku, předsedu vlády, Jana Hamáčka, předsedu poslanecké sněmovny, a Annu Šabatovou, veřejnou ochránkyni práv, aby z moci svých úřadů prošetřili a iniciovali prosazování vymahatelnosti práv Romů žijících v České republice.

Žádám, aby se zabývaly stavem strukturální diskriminace a institucionálního rasismu vůči Romům na všech úrovních státní správy, samosprávy a orgánů výkonné a soudní moci. A deklarovali svými stanovisky potírání rasisimu xenofobie a nesnášenlivosti ve veřejných institucích a ve společnosti.

Já, Emilie Horáčková, občanka České republiky, jako Romka tímto vyjadřuji svoji nespokojenost nad tím, že dodržování ústavy v praxi selhává a rovnoprávnost je v případě Romů jen těžce vymahatelná.

Odmítám se smířit s rasovou nesnášenlivostí v této společnosti, vzrůstajícími neonacistickými tendencemi, které lidi dělí do nadřazených a podřazených kategorií, a s propagací populistických a násilných řešení v této zemi, v níž jsem se narodila a žiji. Nehodlám již déle ustupovat potlačování základních lidských práv a svobod, popírání a hanobení mé etnické identity.

Žádám, aby ve veřejném prostoru nebyly tolerovány projevy rasismu projevující se napříklady hesly "Čechy Čechům" a "Táhněte domů!" a aby jejich pronášení na veřejných shromážděních bylo právně postižitelné.

Od roku 1991 romské ženy a matky kvůli rasistické ideologii přicházejí o své blízké, muže a děti. Rasismus a rasová nesnášenlivost v této společnosti nadále bují a státní orgány pro nápravu tohoto stavu postupují jen nedostatečně.

Je nutné společnosti připomenout, že v roce 1971, kdy se konal celosvětový sjezd Romů, se deklarovalo právo Romů na sebeoznačení. Pojmenování Rom, romská menšina se státy, v nichž Romové žijí, zavázaly přijmout za jediné oficiálně možné, proto požaduji, aby hanlivé označení pro Roma nebylo absolutně společensky přijatelné a jeho používání bylo důsledně veřejnou mocí odmítáno.

Emilie Horáčková

Přečteno: 9135x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

otevřený dopis, Diskriminace, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo