romea - logo
13. července 2020 (pondělí)
svátek má Markéta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Emilie Horáčková vyzývá Věru Jourovou a Bohuslava Sobotku, aby se zabývali rasismem vůči Romům

2.11.2016 16:20
Emílie Horáčková
Emílie Horáčková

Romská aktivistka Emilie Horáčková dnes v otevřeném dopise vyzvala eurokomisařku Věru Jourovou, Bohuslava Sobotku, předsedu poslanecké sněmovny Jana Hamáčka a Annu Šabatovou, veřejnou ochránkyni práv, aby se zabývaly stavem strukturální diskriminace a institucionálního rasismu vůči Romům na všech úrovních státní správy, samosprávy a orgánů výkonné a soudní moci. Horáčková v dopise vyjadřuje svou nespokojenost se stavem dodržování ústavy. Podle ní v případě zajištění rovnoprávnosti Romů Česká republika selhává. Publikujeme celé znění otevřeného dopisu:

Otevřený dopis

Tímto vyzývám Věru Jourovou, eurokomisařku pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví, Bohuslava Sobotku, předsedu vlády, Jana Hamáčka, předsedu poslanecké sněmovny, a Annu Šabatovou, veřejnou ochránkyni práv, aby z moci svých úřadů prošetřili a iniciovali prosazování vymahatelnosti práv Romů žijících v České republice.

Žádám, aby se zabývaly stavem strukturální diskriminace a institucionálního rasismu vůči Romům na všech úrovních státní správy, samosprávy a orgánů výkonné a soudní moci. A deklarovali svými stanovisky potírání rasisimu xenofobie a nesnášenlivosti ve veřejných institucích a ve společnosti.

Já, Emilie Horáčková, občanka České republiky, jako Romka tímto vyjadřuji svoji nespokojenost nad tím, že dodržování ústavy v praxi selhává a rovnoprávnost je v případě Romů jen těžce vymahatelná.

Odmítám se smířit s rasovou nesnášenlivostí v této společnosti, vzrůstajícími neonacistickými tendencemi, které lidi dělí do nadřazených a podřazených kategorií, a s propagací populistických a násilných řešení v této zemi, v níž jsem se narodila a žiji. Nehodlám již déle ustupovat potlačování základních lidských práv a svobod, popírání a hanobení mé etnické identity.

Žádám, aby ve veřejném prostoru nebyly tolerovány projevy rasismu projevující se napříklady hesly "Čechy Čechům" a "Táhněte domů!" a aby jejich pronášení na veřejných shromážděních bylo právně postižitelné.

Od roku 1991 romské ženy a matky kvůli rasistické ideologii přicházejí o své blízké, muže a děti. Rasismus a rasová nesnášenlivost v této společnosti nadále bují a státní orgány pro nápravu tohoto stavu postupují jen nedostatečně.

Je nutné společnosti připomenout, že v roce 1971, kdy se konal celosvětový sjezd Romů, se deklarovalo právo Romů na sebeoznačení. Pojmenování Rom, romská menšina se státy, v nichž Romové žijí, zavázaly přijmout za jediné oficiálně možné, proto požaduji, aby hanlivé označení pro Roma nebylo absolutně společensky přijatelné a jeho používání bylo důsledně veřejnou mocí odmítáno.

Emilie Horáčková

Přečteno: 9079x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

otevřený dopis, Diskriminace, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo