romea - logo
18. ledna 2020 (sobota)
svátek má Vladislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Emilie Horáčková vyzývá Věru Jourovou a Bohuslava Sobotku, aby se zabývali rasismem vůči Romům

2.11.2016 16:20
Emílie Horáčková
Emílie Horáčková

Romská aktivistka Emilie Horáčková dnes v otevřeném dopise vyzvala eurokomisařku Věru Jourovou, Bohuslava Sobotku, předsedu poslanecké sněmovny Jana Hamáčka a Annu Šabatovou, veřejnou ochránkyni práv, aby se zabývaly stavem strukturální diskriminace a institucionálního rasismu vůči Romům na všech úrovních státní správy, samosprávy a orgánů výkonné a soudní moci. Horáčková v dopise vyjadřuje svou nespokojenost se stavem dodržování ústavy. Podle ní v případě zajištění rovnoprávnosti Romů Česká republika selhává. Publikujeme celé znění otevřeného dopisu:

Otevřený dopis

Tímto vyzývám Věru Jourovou, eurokomisařku pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví, Bohuslava Sobotku, předsedu vlády, Jana Hamáčka, předsedu poslanecké sněmovny, a Annu Šabatovou, veřejnou ochránkyni práv, aby z moci svých úřadů prošetřili a iniciovali prosazování vymahatelnosti práv Romů žijících v České republice.

Žádám, aby se zabývaly stavem strukturální diskriminace a institucionálního rasismu vůči Romům na všech úrovních státní správy, samosprávy a orgánů výkonné a soudní moci. A deklarovali svými stanovisky potírání rasisimu xenofobie a nesnášenlivosti ve veřejných institucích a ve společnosti.

Já, Emilie Horáčková, občanka České republiky, jako Romka tímto vyjadřuji svoji nespokojenost nad tím, že dodržování ústavy v praxi selhává a rovnoprávnost je v případě Romů jen těžce vymahatelná.

Odmítám se smířit s rasovou nesnášenlivostí v této společnosti, vzrůstajícími neonacistickými tendencemi, které lidi dělí do nadřazených a podřazených kategorií, a s propagací populistických a násilných řešení v této zemi, v níž jsem se narodila a žiji. Nehodlám již déle ustupovat potlačování základních lidských práv a svobod, popírání a hanobení mé etnické identity.

Žádám, aby ve veřejném prostoru nebyly tolerovány projevy rasismu projevující se napříklady hesly "Čechy Čechům" a "Táhněte domů!" a aby jejich pronášení na veřejných shromážděních bylo právně postižitelné.

Od roku 1991 romské ženy a matky kvůli rasistické ideologii přicházejí o své blízké, muže a děti. Rasismus a rasová nesnášenlivost v této společnosti nadále bují a státní orgány pro nápravu tohoto stavu postupují jen nedostatečně.

Je nutné společnosti připomenout, že v roce 1971, kdy se konal celosvětový sjezd Romů, se deklarovalo právo Romů na sebeoznačení. Pojmenování Rom, romská menšina se státy, v nichž Romové žijí, zavázaly přijmout za jediné oficiálně možné, proto požaduji, aby hanlivé označení pro Roma nebylo absolutně společensky přijatelné a jeho používání bylo důsledně veřejnou mocí odmítáno.

Emilie Horáčková

Přečteno: 8884x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

otevřený dopis, Diskriminace, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo