romea - logo
26. října 2021 (úterý)
svátek má Erik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Emilie Horáčková vyzývá Věru Jourovou a Bohuslava Sobotku, aby se zabývali rasismem vůči Romům

2.11.2016 16:20
Emílie Horáčková
Emílie Horáčková

Romská aktivistka Emilie Horáčková dnes v otevřeném dopise vyzvala eurokomisařku Věru Jourovou, Bohuslava Sobotku, předsedu poslanecké sněmovny Jana Hamáčka a Annu Šabatovou, veřejnou ochránkyni práv, aby se zabývaly stavem strukturální diskriminace a institucionálního rasismu vůči Romům na všech úrovních státní správy, samosprávy a orgánů výkonné a soudní moci. Horáčková v dopise vyjadřuje svou nespokojenost se stavem dodržování ústavy. Podle ní v případě zajištění rovnoprávnosti Romů Česká republika selhává. Publikujeme celé znění otevřeného dopisu:

Otevřený dopis

Tímto vyzývám Věru Jourovou, eurokomisařku pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví, Bohuslava Sobotku, předsedu vlády, Jana Hamáčka, předsedu poslanecké sněmovny, a Annu Šabatovou, veřejnou ochránkyni práv, aby z moci svých úřadů prošetřili a iniciovali prosazování vymahatelnosti práv Romů žijících v České republice.

Žádám, aby se zabývaly stavem strukturální diskriminace a institucionálního rasismu vůči Romům na všech úrovních státní správy, samosprávy a orgánů výkonné a soudní moci. A deklarovali svými stanovisky potírání rasisimu xenofobie a nesnášenlivosti ve veřejných institucích a ve společnosti.

Já, Emilie Horáčková, občanka České republiky, jako Romka tímto vyjadřuji svoji nespokojenost nad tím, že dodržování ústavy v praxi selhává a rovnoprávnost je v případě Romů jen těžce vymahatelná.

Odmítám se smířit s rasovou nesnášenlivostí v této společnosti, vzrůstajícími neonacistickými tendencemi, které lidi dělí do nadřazených a podřazených kategorií, a s propagací populistických a násilných řešení v této zemi, v níž jsem se narodila a žiji. Nehodlám již déle ustupovat potlačování základních lidských práv a svobod, popírání a hanobení mé etnické identity.

Žádám, aby ve veřejném prostoru nebyly tolerovány projevy rasismu projevující se napříklady hesly "Čechy Čechům" a "Táhněte domů!" a aby jejich pronášení na veřejných shromážděních bylo právně postižitelné.

Od roku 1991 romské ženy a matky kvůli rasistické ideologii přicházejí o své blízké, muže a děti. Rasismus a rasová nesnášenlivost v této společnosti nadále bují a státní orgány pro nápravu tohoto stavu postupují jen nedostatečně.

Je nutné společnosti připomenout, že v roce 1971, kdy se konal celosvětový sjezd Romů, se deklarovalo právo Romů na sebeoznačení. Pojmenování Rom, romská menšina se státy, v nichž Romové žijí, zavázaly přijmout za jediné oficiálně možné, proto požaduji, aby hanlivé označení pro Roma nebylo absolutně společensky přijatelné a jeho používání bylo důsledně veřejnou mocí odmítáno.

Emilie Horáčková

Přečteno: 9194x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

otevřený dopis, Diskriminace, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo