ERTF vyjádřilo podporu organizacím, které požadovaly vztyčení romské vlajky a vlajky LGBT během Terezínské tryzny

Evropské fórum Romů a trevelerů (ERTF) zaslalo řediteli Památníku Terezín Janu Munkovi, který je zároveň předseda Komise pro přípravu Terezínské tryzny, otevřený dopis, v němž vyjadřuje souhlas se 14 neziskovými organizacemi, které požadovaly, aby během vzpomínkovém aktu v Terezíně zavlály také romská vlajka a duhová vlajka LGBT komunity.
Jan Munk začátkem května odmítl požadavek čtrnácti organizací, aby byla při tryzně 15. května vyvěšena vedle státních vlajek i vlajka romská a duhová, která reprezentuje LGBTQ komunitu.
"Na národním hřbitově v Terezíně, kde tryzna probíhá, je během obřadu vždy vztyčeno vlajkořadí a zavlají zde vlajky národů, jejichž příslušníci byli oběťmi nacistické perzekuce, prošli koncentračními tábory. K našemu velkému údivu však v Terezíně chybí romská vlajka, přestože Romové byli v českých zemích skupinou obyvatel, která byla nacistickými perzekucemi zasažena společně s Židy nejvíce ze všech," uvedly organizace v otevřeném dopise.
Podle Munka a celé komise došlo k nedorozumění. "Vlajky, o nichž se v něm hovoří, nejsou totiž vlajkami národů, jejichž příslušníci byli oběťmi nacistické perzekuce, ale vlajkami států, které byly součástí koalice zemí bojujících proti nacismu a zemí, jejichž státní příslušníci byli v represivních zařízeních v Terezíně a nedalekých Litoměřicích vězněni a vražděni," uvádí se v reakci Komise pro přípravu Terezínské tryzny.
Podle Munka nechtějí organizátoři otevřít prostor pro umisťování jiných než státních vlajek v areálu Národního hřbitova, což by prý vedlo k dalším požadavkům v tomto směru a zpochybnění celkové koncepce pietního shromáždění. "V žádném případě to neznamená potlačování připomínání romských obětí, či obětí lidí perzekvovaných na základě jejich menšinové sexuální orientace," píše se v reakci komise.
Ředitelka ERTF a odbornice na romský holocaust Agnes Daroczi se ale Jana Munka v dopise ptá: "Jestliže mohou být oběti jednoho konkrétního státu uctěny vlajkou, proč nemůže být stejně uctěn půl milionu Romů napříč Evropou?"
Nepřehlédněte:
- Kubera v Terezíně přirovnal boj za ekologii, rovnost pohlaví nebo multikulturalismus k novodobé totalitě a rasismu
- V Praze se uskuteční vzpomínkové akce na romské oběti holocaustu
Kam dál:
- V Osvětimi bylo zavražděno více než 200 tisíc dětí. Další výročí osvobození tábora proto bude věnováno jim
- Přes 150 lidí přijelo uctít do Hodonína u Kunštátu památku Romů transportovaných do Osvětimi
- Berlín: Sintové a Romové se kvůli výstavbě tunelu obávají o osud památníku obětí nacistického režimu
- Pietní akt v Hodoníně u Kunštátu se letos 20. srpna uskuteční bez omezení
- V Památníku Terezín se jedna z cel změní v expozici Muzea romské kultury věnované genocidě Romů
- Slovenský premiér k připomínce romského holokaustu: Aby se krvavá historie neopakovala, nesmíme zapomínat
- ZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu
- ZÁZNAM: Pietní akt v Letech připomněl i romské oběti z Osvětimi, Válková podpořila vznik romského vládního zplnomocněnce
- ZÁZNAM: Tradiční pietní akt v Osvětimi proběhl 2. srpna kvůli pandemii virtuálně. Vystoupila na něm například slovenská prezidentka Zuzana Čaputová
- Předsedkyně Evropské komise Von der Leyenová vyzvala státy EU, aby bojovaly proti diskriminaci Romů
- Romskou vlajku vyvěsil pražský magistrát i další pražské části. Další obce a města se k uctění Památného dne romského holokaustu připojí v neděli
- V neděli 2.srpna proběhne v Letech u Písku pietní akt. Cenu Za lidskost převezme Gwendolyn Albert
Štítky:
Terezín, Vzpomínková akce, Pietní akceHLAVNÍ ZPRÁVY

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!
15.1.2021 18:00
Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!
15.1.2021 17:35