romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ERTF vyjádřilo podporu organizacím, které požadovaly vztyčení romské vlajky a vlajky LGBT během Terezínské tryzny

18.5.2016 14:05
Národní hřbitov v Terezíně (FOTO: Ladislav Faigl, Wikimedia Commons)
Národní hřbitov v Terezíně (FOTO: Ladislav Faigl, Wikimedia Commons)

Evropské fórum Romů a trevelerů (ERTF) zaslalo řediteli Památníku Terezín Janu Munkovi, který je zároveň předseda Komise pro přípravu Terezínské tryzny, otevřený dopis, v němž vyjadřuje souhlas se 14 neziskovými organizacemi, které požadovaly, aby během vzpomínkovém aktu v Terezíně zavlály také romská vlajka a duhová vlajka LGBT komunity.

Jan Munk začátkem května odmítl požadavek čtrnácti organizací, aby byla při tryzně 15. května vyvěšena vedle státních vlajek i vlajka romská a duhová, která reprezentuje LGBTQ komunitu.

"Na národním hřbitově v Terezíně, kde tryzna probíhá, je během obřadu vždy vztyčeno vlajkořadí a zavlají zde vlajky národů, jejichž příslušníci byli oběťmi nacistické perzekuce, prošli koncentračními tábory. K našemu velkému údivu však v Terezíně chybí romská vlajka, přestože Romové byli v českých zemích skupinou obyvatel, která byla nacistickými perzekucemi zasažena společně s Židy nejvíce ze všech," uvedly organizace v otevřeném dopise.

Podle Munka a celé komise došlo k nedorozumění. "Vlajky, o nichž se v něm hovoří, nejsou totiž vlajkami národů, jejichž příslušníci byli oběťmi nacistické perzekuce, ale vlajkami států, které byly součástí koalice zemí bojujících proti nacismu a zemí, jejichž státní příslušníci byli v represivních zařízeních v Terezíně a nedalekých Litoměřicích vězněni a vražděni," uvádí se v reakci Komise pro přípravu Terezínské tryzny.

Podle Munka nechtějí organizátoři otevřít prostor pro umisťování jiných než státních vlajek v areálu Národního hřbitova, což by prý vedlo k dalším požadavkům v tomto směru a zpochybnění celkové koncepce pietního shromáždění. "V žádném případě to neznamená potlačování připomínání romských obětí, či obětí lidí perzekvovaných na základě jejich menšinové sexuální orientace," píše se v reakci komise.

Ředitelka ERTF a odbornice na romský holocaust Agnes Daroczi se ale Jana Munka v dopise ptá: "Jestliže mohou být oběti jednoho konkrétního státu uctěny vlajkou, proč nemůže být stejně uctěn půl milionu Romů napříč Evropou?"

Přečteno: 1082x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Terezín, Vzpomínková akce, Pietní akceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo